Žijeme len raz. The Piešťany version. Ft. Ego & Zmajkovičová

„Žijeme len raz, práve tu a práve teraz...“ Poznáte ten hit. Jeho spevák sedí v dozornej rade nemocnice v Piešťanoch a tá má na krku poriadny škandál

   Štátne nemocnice sú eldorádo pre kšeftárov. Nemocnice musia pravidelne investovať do moderných prístrojov, nakupujú špeciálny zdravotnícky materiál aj špeciálne služby za milióny eur. Tieto nákupy sa ťažko kontrolujú. Pravdupovediac, kto z nás má predstavu o primeranej cene za najmodernejší harmonický skalpel alebo pozitrónový emisný tomograf? Politickí kšeftári na to rýchlo prišli a nemocnice využívajú ako dojné kravy. 

   Málokedy sa ale nechajú nachytať na hruškách tak očividne, ako v prípade nedávneho nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. 

   V skratke, nemocnica realizovala v roku 2012 ešte za starého vedenia výberové konanie na nákup CT prístroja. Jeho cena bola vysúťažená v elektronickej aukcii za 860 tisíc euro. Po zmene vlády sa to novým mocipánom nepozdávalo a dostali chuť zakšeftovať si. 

Nemocnica Alexandra Wintera je nezisková organizácia a vo výkonnom výbore boli  traja zástupcovia ministerstva a dvaja zástupcovia zamestnancov. Nuž pani JUDr. Zvolenská vymenila zástupcov ministerstva v správnej rade a do dozornej dosadila pani poslankyňu za Smer pani Zmajkovičovú. Aby jej nebolo smutno tak jej tam dali aj jej osobnú asistentku a repera Ega. Noví ľudia vymenili riaditeľa a .... zistili, že na kšeft s CTčkom to nestačí, lebo na zrušenie starého výberového konania potrebovali dvojtretinovú väčšinu v správnej rade. Tú pri vtedajšom pomere traja zástupcovia ministerstva a dvaja zástupcovia zamestnancov nemali, a tak ministerstvo pochybným spôsobom zmenilo štatút nemocnice a dovolilo štvrtého zástupcu ministerstva do správnej rady. Staré výberové konanie na Ct-čko sa zrušilo s odôvodnením že milión za CT prístroj je príliš veľa a vypísalo sa nové. Zapracoval tajomná ruka trhu a nové výberové konanie vyhrala ponuka na približne to isté CT-čko , tentokrát za 1,6 milióna euro. Čítate správne, o ďalších 600 tisíc euro viac. 

   CT za 1,6 milóna? V čom je problém. Nuž ten istý CT prístroj Philips Ingenuity Core 128 kúpila v máji tohto roku nemocnica v Havlíčkovom Brode za 530 tisíc euro. To jest o jeden milíon euro slovenských lacnejšie. Neveríte? Prečítajte si tu je o tom tlačová správa: http://www.onhb.cz/article.asp?nArticleID=1301

   Toto už nie je mismenežment, toto je vykrádačka. Nakúpiť prístroj za takmer trojnásobok jeho bežnej ceny znamená, že kšeftáry stratili akúkoľvek súdnosť. A ež im pri tom asistuje podpredsedníčka parlamentu za stranu Smer je mimo akéhokoľvek chápania. Takéto konanie je opovrhnutiahodné hneď z troch dôvodov. Po prvé je to do neba volajúca okrádačka, po druhé kradne sa v štátnej nemocnici, ktoré šetria na pacientoch, lebo nemajú peniaze a po tretie po takýchto spanilých jazdách na štátne nemocnice sa diskvalifikujú akékoľvek investície do zdravotníctva. Niet divu že potom kadekto vykrikuje že nemocnice sú čierne diery.

   Niet očividnejšieho kšeftovania ako zrušiť staré výberové s výslednou cenou za milíon, zinscenovať nové za ten istý prístroj za 1,6 milióna, pričom nemocnica v Havlíčkovom Brode kúpila to isté CT za 530 tisíc euro. 

Keď píšem tento blog dozvedám sa že Fico odvolal Zvolenskú. To je dobrá správa. Zlá správa je, že Zvolenská bola vždy len pešiak, figúrka na jedno použitie. A kšeft v Piešťanskej nemocnici je len špička ľadovca. Tu nestačí odvolať pešiaka a tváriť sa, že sa nič nestalo, že sa ide ďalej. Treba zrušiť výberové koniania a vyvodiť aj hmotnú alebo trestnoprávnu zodpovednosť. Pán Fico to ani nemusí urobiť sám, dnes dal poslanec Novy Daniel Lipšic podnet na prokuratúru na začatie trestného stíhania za porušenie povinosti pri správe zvereného majetku. Dúfam, že páni poslanci za Stranu Smer v imunitnom a mandátovom výbore NRSR sa pridajú a umožnia vyšetrovanie pani ex-podpredsedníčky Národnej Rady. 

Záver: V Piešťanskej nemocnici zrealizovali nominanti Smeru, včítane ústavných činiteľov Slovenskej republiky za stranu Smer do neba volajúcu vykrádačku nášho spoločného majetku. Toto nie je len problém pani poslankyne Zmajkovičovej a nejakých úradníkov. Je to hlboko v DNA strany Smer. Dúfam, že si to čoraz viac ľudí uvedomí a pri najbližších voľbách nedá Smeru šancu naďalej "spravovať" náš spoločný majetok. 

Pridať komentár

Feedback