Tajná kalkulačka tajnej kšeftariny Tajnej vládnej nemocnice.

Vláda ide stavať v Bratislave novú nemocnicu a bude garantovať trojnásobné ceny za hospitalizáciu. Biznis a la CTčko. Tentokrát za 6 miliárd Euro.

Tento mesiac sa začne proces výberu koncesionára na supertajný vládny projekt novej nemocnice v Bratislave, link napríklad tu  (ďalej len Tajná nemocnica). Ako počítam, tak počítam vychádza mi, že vláda ide garantovať koncesionárovi trojnásobné ceny ako platí v súčasnosti. Trojnásobok to je taká Smerácka konštanta pre biznis (viď CT). Až nato, že teraz ide o 6 milárd Euro. 

Vláda projekt utajila a odmietla o ňom poskytnúť informácie, napríklad aj poslancovi Danielovi Lipšicovi, ktorí sa o to opakovane pokúšal. Napriek tomu boli zverejnené informácie z ministerstva zdravotníctva, že

1) V priebehu 30 rokov by mali dosiahnuť výnosy nemocnice 6,3 miliardy Euro (link tu

2) Počíta sa s 945 lôžkami a 44-tisíc ukončenými hospitalizáciami ročne

3) Univerzitná nemocnica v Bratislave tvorí najväčšie dlhy (52 mil Euro ročne) zo všetkých nemocníc na Slovensku (link tu). Často uvádzaný argument je, že je štátna a neefektívna.

V súčasnosti predstavujú výnosy univerzitnej nemocnice Bratislava asi 220 mil euro, ročne sa hospitalizuje okolo 90 tisíc pacientov a ambulantne ošetrí  asi 40 tisíc pacientov (násobne viac návštev a vyšetrení). Prevádzkuje štyri akútne nemocnice Kramáre, Petržalka, Ružinov, Staré mesto a piatu Podunajské Biskupi ce.

Človek nemusí byť matematický génius, aby si vypočítal jednoduché závery pre projekt Tajnej nemocnice

1) Predpokladajú sa ročné výnosy pre nemocnicu 6,3mld/30rokov= 210 miliónov Euro ročne

2) To je skoro toľko, ako je celý rozpočet súčasnej UNB s piatimi nemocnicami, ktorá má navyše veľkú ambulantnú časť.

3) Výnosy na jednu hospitalizáciu v Tajnej nemocnici budú 210 miliónov Euro/44 tisíc hospitalizácií  = 4772 euro. Čo je dva až tri krát viac ako sú súčasné výnosy UNB na  hospitalizáciu. UNB má v súčasnosti príjem za ukončenú hospitalizáciu vo výške 600-2500 Euro (interná menej, chirurgie viacej, jednodňovka ešte menej), priemerne odhadujem výnosy vo výške 1500 Euro/hospitalizáciu.

4) Ak by mala UNB priemerný výnos na jednu hospitalizáciu toľko, ako sa počíta pre Tajnú nemocnicu, jej celkový ročný výnos by bol 439 miliónov Euro, nerátajúc ambulantné výkony. Argument, že za „chronické hospitalizácie je menej“ neobstojí nakoľko aj v súčasnosti je viac ako 90% hospitalizácií UNB nie chronických.

5) Pri takomto výnose by dosahoval zisk štátnej Univerzitnej nemocnice Bratislava v súčasnosti hodnotu okolo 170 miliónov euro ročne pred zdanením.

6) Pri takomto zisku by dokázala Univerzitná nemocnica Bratislava postaviť Tajnú nemocnicu z jeden a pol ročného zisku podľa odhadu ceny výstavby Tajnej nemocnice podľa Zvolenskej/Čisláka (250 mil Euro) a trojročného zisku podľa odhadov ceny výstavby podľa Rašiho (500 mil Euro).  
 
Záver
To nás má vláda za úplných hlupákov?

 

Pridať komentár

Feedback