Dvojmesačné zvýšenie platieb za poistencov štátu dlh zdravotníctva nevyrieši

Slovenská národná strana víta návrh na zvýšenie platby štátu na 5,85 %. Sklamaním pre nás je, že je to len na 2 mesiace a tak štát zaplatí za svojich poistencov za rok 2015 z vymeriavacieho základu v priemere okolo 4,45 % ročne. SNS vyzývala vládu aj NR SR pri minuloročnom rozpočte, aby sa odvod štátu zvýšil na minimálne 5%.
 

SNS reaguje na návrh vlády, ktorá chýbajúce financie na mzdové prostriedky v zdravotníctve, chce vykryť vraj zvýšením zdravotných odvodov za tých poistencov, za ktorých platí poistenie štát (dôchodcovia, študenti, deti, matky na materskej dovolenke, nezamestnaní a pod.)

Dnes je zrejmé, že rozpočet pre kapitolu zdravotníctva bol nedocenený a zle nastavený. Zdravotníctvo je podfinancované, o čom svedčí narastajúci dlh. Ku koncu volebného obdobia to bude pravdepodobne viac ako pol miliardy eur. To už je suma, ktorá významne zhorší nielen kvalitu, ale aj dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Musíme zdôrazniť, že to nie je žiadny úspech, ak sa zvýši platba štátu len na dva mesiace. Sú to len hry. Ako to bude na budúci rok? Máme garanciu, že sa platba štátu za svojich poistencov nezníži? Budú financie v zdravotníctve opäť chýbať?

SNS bude navrhovať zákonom zadefinovať trvalú platbu za poistencov štátu na úrovni minimálne 5 %. Žiadame vládu a NR SR aby sa so situáciou v zdravotníctve začala zaoberať a najmä, aby v rozpočte pre rok 2016 už uplatnila uvedený minimálny 5% odvod za poistencov štátu.

Viac na: www.stefanzelnik.sk

Pridať komentár

Feedback