Vrece zemiakov budem voliť až v druhom kole

V tom prvom si chcem užiť ten pocit, že môžem voliť vačšie dobro. A som naozaj rád, že som si mal z čoho vybrať.

Milan Kňažko je už mimo, žiaľ

Veľmi si vážim aktivity pána Kňažka z Novembra, za to obdobie by mu malo byť ďalších X generácií vďačných. Avšak ak aj opomeniem výčitku, že mu vďačíme za Mečiara, stále mi ostáva v živej pamäti jeho insitné pôsobenie na ministerstve kultúry. Nemyslím to, ako sa priväzoval k radiátoru na jeho chodbe, mám na mysli napríklad jeho návrh, aby sa z každého zariadenia, ktoré prehráva hudbu platila vyššia daň, ktorá mala kompenzovať straty spôsobené pirátskym kopírovaním. Keď som preberal v roku 2004 Aurela, vtedy som na tento nezmysel upozorňoval priamo z pódia. Ale to je len drobná ukážka uvažovania Kňažka-politika. V diskusiách sme videli, že dokáže byť drsný a rozdávať podpásovky, ktoré zdá sa, viac schytal Kiska ako Fico. Kňažko-herec je ten, ktorý nám dúfam aj po voľbách ostane v pamäti a toho by sme si mali uctiť ceduľkou na dlažbe pred DPOH, či na moste v Trenčianskych Tepliciach. Je to pán herec. Nemyslím scénku ako strieľa malé deti v Hosteli 2, ktorá sa naňho v rámci antikampane trápne vyťahuje, myslím napríklad jeho super výkon vo filme Normal, kde dokázal, že vie zahrať naozaj aj náročné a komplikované postavy. Len nech prosím na dôchodku nehrá prezidenta.


Kiska s programom prvej dámy

Mám Andrea naozaj rád a verím mu. Verím tomu, že to so službou ľuďom myslí asi najúprimnejšie zo všetkých, že naozaj záujmy ľudí uprednostní pred vlastnými. Obdivujem jeho podnikateľské schopnosti, kreativitu, ktorú využil aj pri Dobrom anjelovi, je to pán. Keď ohlásil kandidatúru, tešil som sa, že môžem voliť vaščšie dobro. Trochu mi prekážalo to množstvo prieskumov, ktorými sa riadil. To som chápal pri kampaniach pre Triangel, či Quatro, na ktorých som aktívne pracoval pod vedením Andrejovho veľmi dobrého kamaráta Igora Brossmanna. Už vtedy testoval všetko, každý hedlajn, obrázok, copytext, čo sa len dalo a vždy potom išiel na istotu. To sa mi až tak nehodilo do prezidentskej kampane. Veď testoval by Dalajláma, či Gándhí svoju popularitu a heslá, ktoré má ľuďom hovoriť, aby sa im zapáčil? Andrej postupoval veľmi racionálne a je to vidieť na jeho výsledkoch v prieskumoch. V kampani mu chýba už iba headline Srdce – Rozum – Retriever keďže to je vraj dlhodobo najobľúbenejšie psie plemeno. Ale žarty bokom, kampaň bola super. Z čoho som veľmi sklamaný je jeho vystupovanie v debatách… Tam sa ukázala v plnej “kráse” Andrejova dobrota, nepripravenosť na tak drsnú konfrontáciu, na podpásovky od najbližších. Andrej je podľa mňa príliš dobrý človek. Príliš slušný a milý na to, aby čelil zákerným podpásovkám nielen od protikandidátov, ale dokonca aj od “priateľov”. A istú drzosť a aroganciu podľa mňa, žiaľ, tentokát v paláci potrebujeme. Nový prezident by mal byť trochu viac obrnený a schopný zraziť protivníkov, keď treba aj ich zbraňami. Aký dokáže byť Fico super, ukázal Kiskovi v debatách, kde prekrúcal fakty a vytrhával veci z kontextu. Jeho “protivník” v paláci musí byť oveľa drsnejší. Iba tak sa dá čeliť Ficovi. Žiaľ. A na to je Andrej príliš veľký dobrák.

Voľba Hrušovského pravicou

Asi sa nemusíme baviť o tom, že Hrušovský schytal úlohu posledného odchádzajúceho, ktorému neostáva nič iné, len tou pravicou zhasnúť. Starý úradník, podľa mňa už odtrhnutý od reality a každodenného života ľudí, ktorí si musia byť strojcami vlastného šťastia a musia niesť následky za každé svoje rozhodnutie. To Hrušovský nedokáže ani pochopiť, a rieši si vetičku v ústave... Takáto pravica už nám na svetlejšie zajtrajšky neposvieti.

Chcem, aby Procházka makal

Naopak zažiariť môže jeho pravý opak. Ako sám povedal, bola by to haluz, keby vyhral Procházka. Chápem, ak má niekto chuť mu bezdôvodne vylepiť, keď uvidí jeho tvár na bilborde, viem si predstaviť, že niekoho presvedčilo “zákulisné” video, že tak arogantne žuvačku žujúci kandidát nemá čo robiť v politike. Jeho ego, či arogancia sú jednou z vecí, ktoré okrem brilantnej slovnej a argumentačnej výbavy, vzdelania, skúseností z neho robia minimálne rovnocenného súpera pánovi premiérovi, veď videli sme to v debatách. Neglosuje ako Kňažko, ktorý zdá sa potrebuje teplé miesto na dôchodok. Nepôsobí ako dobrák od kosti ako Kiska, nie je však ani tak mäkký, citlivý, aj keď pomohol pár ľuďom ako právnik s neziskovkou svojej manželky.

No v skratke, nie kampane, ani antikampane, nie bilbordy, nie minulosť kandidátov, ale skôr diskusie odhalili ich schopnosti a aj ich obmedzenia. A v mojich očiach Rado stúpol. Naozaj mu verím, že nejde do zotavovne na konci kariéry, že si ide, ako sám hovorieva, vyhrnúť rukávy a makať. Verím mu, že post prezidenta bude brat ako službu. Že rozumie tomu, že my si ho budeme platiť a on bude pre nás pracovať. Nie nám vládnuť ako kráľ a šašo v jednej osobe, ako sme boli doteraz zvyknutí. Budem voliť Rada, a nech si ma neželá ak ma sklame, viem kde býva,)
 

Pridať komentár

Feedback