Sú naozaj všetci politici rovnakí?

Keby nemali murári z krčmy v Rožňave či intelektuáli z bratislavských kaviarní niečo dôležitejšie na práci, iste by sme mali zákony jak lusk.

Asi je ľudský mozog tak nastavený, že radšej frfle na veci akoby nimi pohol. Je jednoduchšie si zanadávať, pomudrovať ako si vyhrnúť rukáv a niečo spraviť. Vieme, že ktokoľvek z nás sa lepšie rozumie hokeju ako hokejisti, či politike viac ako politici. Múdri sme jak brožúra. Keby nemali murári z krčmy v Rožňave či intelektuáli z bratislavských kaviarní niečo dôležitejšie na práci, iste by sme už boli vo finále Olympiády a mali by sme zákony jak lusk.

Ale chopiť sa iniciatívy znamená ísť s kožou na trh a vystaviť sa frflaniu všetkých tých, čo nič nerobia a iba mudrujú. Áno a je to ťažké. Musíte byť silná osobnosť, mať pár metrov štvorcových hrošej kože a zvládať psychohygienu. Podpora priateľov či rodiny asi tiež nie je na škodu. Politika je žumpa, nikto, kto sa do nej namočí, neostane čistý - to je bežný názor bežných ľudí. Preto sa politiky štítime, nechceme s politikmi mať nič spoločné, všetci sú zlí, zlodeji, zákerní podrazáci atď. Frfleme. To je jednoduchšie. Ťažšie je postaviť sa a ísť do toho bahna a snažiť sa tam upratať. Obdivujem tých, čo to robia. Vyhrnú rukávy, obetujú komfort, súkromie, niektorí prídu aj o priateľov a získajú veľa nepriateľov. Hneď ich všetci hodia do jedného vreca, automaticky sú z nich darmožráči, čo chcú zneužiť systém a obohatiť sa. Začneme na nich pľuť a neveríme, že sú iní. Neveríme, že majú čisté úmysly, neveríme, že niekto z nich môže naozaj pracovať v náš prospech, že ide bojovať s tou prehnitou väčšinou s dobrým úmyslom. Tak ako všetci cigáni kradnú, ako sú všetci športovci hlúpi, tak sú aj všetci politici klamári. Ale takto sa, priatelia, nikam nedostaneme. Keď nebudeme rozlišovať dobrých a zlých, keď tých snaživých budeme hneď hejtovať, nadávať na nich a hádzať do jedného vreca.

Verím na zmenu zvnútra. Je to určite namáhavejšia cesta, ale aj najfunkčnejšia. Meniť systém "zvonka" sa málokedy podarí. Podarilo sa to za posledných X rokov len raz, chvalabohu, v 89-tom, kedy ľudia z ulice, zvonka, urobili systémovú zmenu (a ešte aj to je dodnes spochybňované konšpirátormi tvrdiacimi, že to rozobrali komunisti s ŠtB zvnútra). Nepodarilo sa to v 68-mom, nepodarilo sa to ani gorilím protestom nedávno… Nám, čo frfleme neostáva teda nič iné iba podporovať tých, ktorí sa o zmenu systému, očistenie politiky od mafie a zlodejov, snažia zvnútra. Tých, čo vyhrnuli rukávy, vstúpili do ringu a snažia sa bojovať a meniť veci zvnútra, v Národnej rade, zastupiteľstvách miest a obcí, v štátnej správe. Nie všetci politici sú svine. Skúsme negeneralizovať, nehádzať ich do jedného vreca, neodsudzovať automaticky, nehľadať silou-mocou ich omyly a prešľapy - keďže stále sú to len ľudia, určite nejaké blbosti urobia a je nám všetkým jasné, že ktokoľvek z nás by to robil lepšie ako oni,) Lenže to nerobíme, lebo sa nechceme "pošpiniť". To je alibizmus. Vážime si náš komfort viac ako všeobecné blaho, čo je normálne. Skúsme ale byť aspoň trochu ústretovejší voči tým, ktorí sa odhodlali pre opak. Držím im palce. A v prvom rade držím palce nám.

Komentáre

hip hop hispter... tolko vela mudra na dnes, neviem ci to unesiem :-)
3006 zbytocnych znakov (vratane medzier).

Feedback