Požadujem kvóty aj na slovenské filmy, literatúru, činohru, muzikály, operu a balet!

Myslím si, že je nespravodlivé, ak budú ostatní tvoriví ľudia diskriminovaní. Prečo len autori slovenskej hudby majú byť vo výhode?

Obdivujem Maťa Ďurindu v tom, že sa nevzdáva. Nepamätám si od neho nejakú výraznejšiu hitovku za ostatných X rokov, nezískal si srdcia poslucháčov, nemá milióny videní na Youtube, nepresvedčil dramaturgov rádií ani sa nepresadil so SNS, ale nevzdal to! Na srdci mu ležal neblahý osud pôvodnej slovenskej hudby a dokázal ju zachrániť. Spojil sa s tými najkompetentnejšími a presadil 20% slovenskej muziky (a do roku 2017 jej má byť 25%) v súkromných rádiách a až 35% vo verejnoprospešných.

Som presvedčený o tom, že je to málo. Že táto aktivita týmto nemôže končiť. Myslím si, že doba je tehotná na kvóty aj v iných oblastiach. Slovenský film v ostatných rokoch (aj vďaka mravenčej práci členov komisie Audiovizuálneho fondu) ožíva, ale žiaľ divákov si hľadá ťažko. Slovenskí literáti majú čítanejšie statusy na sociálnych sieťach ako knihy, divadlá zívajú prázdnotou, slovenskú operu som nepočul ani nepamätám! 

Navrhujem zavedenie rovnakých kvót, aké budú povinné v rádiách, aj pre televízie, kiná, či divadlá. Verím, že to je cesta k obrode našej kulrúry potácajúcej sa na prahu vyhynutia pre nezáujem publika. Kvótami na nich! 

Vyzývam Ťa preto Maťo Ďurinda, pomôž aj nám ostatným! 

 

Róbert Slovák

autor je člen Výboru pre médiá Rady vlády SR menovaný ministrom kultúry SR Marekom Maďaričom a producent divácky málo atraktívnych filmov

Pridať komentár

Feedback