Nenávisť v nás

Hovorí sa, že skúsenosť je neprenosná, že každá generácia musí mať svoju vojnu, ale vážne: musí? Naozaj sa nedokážeme poučiť? Kde vzniká to zlo?

Keď som počúval správy v rádiu, mal som pocit, že ide o vysielanie zo stredoveku, alebo teda aspoň spred sto rokov. V Iraku vyháňajú kresťanov z ich domovov iba preto, že sú kresťania, Rusi zhromažďujú armádu pri ukrajinských hraniciach, Izrael útočí na Palestínu, ktorá útočila na Izrael... A na mňa počas člnkovania kričí rybár, že "ty deb**!".

Hovorí sa, že skúsenosť je neprenosná, že každá generácia musí mať svoju vojnu, ale vážne: musí? Naozaj sa nedokážeme poučiť? Kde vzniká to zlo? Začína to "malými nenávisťami", ziapaním rybárov, lebo člnkom kazíš rybačku (reálna príhoda, rybári mi nadávali do deb**ov a kok**ov, lebo podľa nich sa nemám čo člnkovať na verejne prístupnom jazere, lebo oni majú pocit, že je iba pre nich, veď si zaplatili rybárske lístky), pokračuje to zakazovaním buriek, šírením zloby na gayov v kostoloch… Kde to končí? Zabíjaním ľudí s inou vierou, inou národnosťou, inou orientáciou, iným svetonázorom, nerybárov?


...inak je na Kurinci pekne,)

Ako hlása nápis na jednom tričku od Komplotu a Kundy crew "Ľuďom je**". Pardon za výraz, ale je asi najtrefnejší. Prečo sa, prosím, neskúsime venovať sebe, našim životom, neriešiť iných, veď nech si obliekajú, čo chcú, nech milujú, koho chcú a nech veria v boha, akého chcú. Ako nám to ublíži? Nijak. Je naozaj ťažké chovať sa slušne, povedať: "Prosím, buďte taký dobrý a choďte loďkou trochu ďalej," musí to byť hneď primitívny útok? Ja sám, žiaľ, nemám trpezlivosť s prejavmi zloby a idem v duchu hesla "oko za oko", alebo hovorím s ľuďmi "jazykom ich kmeňa", čo mi asi neslúži ku cti. Ale, sakra, keď niekedy je to jediné čo funguje, lebo len takému jazyku rozumejú. Keď slušne obhajujete gayov, nadávajú vám do úchylákov, keď slušne komentujete spam rómskeho aktivistu, vynadá vám a obviní z hlúposti, predsudkov, čohokoľvek čo mu práve napadne…

Ľudia sú zlí. Asi to máme prirodzene v sebe. V pohode sa povraždíme pre iné názory, vieru, oblečenie. Asi to má príroda nejak premyslené, možno je to spôsob, ako nás postupne zlikviduje, niekde na nás "hodí" ebolu, inde sa pozabíjame sami. Čoraz viac som presvedčený o tom, že keby bola vojna medzi prírodou/planétou/zemou a ľudstvom, pridám sa na stranu prírody úprimne veriac, že zvíťazí. Držím jej palce, zaslúžime si to.

Komentáre

Pan Slovak, prosim vas neklamte. Asi vo vasom usudku nedokazete dostatocne rozlisovat veci, alebo len povrche preberate hluposti z mainstream medii. Alebo ste sucastou urcitej lobby... KLAMETE totiz ak tvrdite, ze v kostoloch sa siri nenavist voci gayom. To je absolutne zavadzanie a klamstvo. Ale uz sme si zvykli, ze dopatrat sa pravdy je tazke, hlavne ak sa nam informacie snazia podsuvat urcite lobby.
Aby boli veci uvedene na pravu mieru a inteligentnejsi citatelia to vedia - je rozdiel upozornovat na gender a homolobby a ich praktiky, ktore obchadzaju DEMOKRACIU. Nikto nestval proti nikomu, len sa poukazalo na stav veci - na ANTIDEMOKRATICKE postupy p. Pietruchovej a dalsich perzverznych skupin.
Ake typicke pre sucasnych "demokratov", ktory chcu duhym kazat co je moralne a spravne! A jedini maju patent na rozum, ci? Hanbite sa.

P.S. vy sa len stazujete a pisete blog, ale porozpravali ste sa slusne s tym rybarom? Ukazali ste mu stipku pokory a ospravedlnili sa mu aby ste obmekcili jeho srdce? Ci miesto cinov, ktore by mali zblizit ludi - a tam treba zacat u seba v 1. rade - len vypisujete blogy ake je vsetko zle a ze zlo je v ludoch? Presne kvoli takym ako vy sa to ani nezmeni. Vy totiz podla vsetkeho ani neverite v dobro v ludoch. A pritom dobro uz nad zlom zvitazilo.

Obrázok používateľa Róbert Slovák

zdravim, dakujem za reakciu. prva veta rybara bola, co tam robis ty deb**, prisiel som na breh a isiel som za nim sa opytat preco je tak vulgarny a jeho reakcia bola citujem: " chod do pi**, ty kok**", cize povedane Vasim slovnikom KLAMETE, ked tvrdite, ze "správal možno aj trochu nedôvtipne, keď sa slušne a pokorne s dotyčným neporozprával a nepovedal, že ho to mrzí." so sa tyka mojho KLAMSTA o sireni zloby na gayoch v kostoloch, tu som vychadzal z tohto Pastierskeho listu citaneho v kostoloch: http://bit.ly/IvQrVe svoje dovody preco som podal trestne oznamenie na tento list som vysvetlil tu: http://bit.ly/1l8unSW . uistujem Vas, ze neverim zlo, ak by som mal opat pouzit Vas slovnik, tak KLAMETE. ale podla mna to nie je spravne pouzite slovo. jednoducho vidime veci inak, to neznamena, ze niekto z nas hned klame. zelam pekny vikend

Feedback