Demokracia sa dá "poraziť" demokraciou

Dnes som venčil psy a počul časť prejavu nových revolucionárov, ktorí na bývalom Gotku, dnes námestí s príznačným názvom Námestie slobody, rečnili o novembri 89. Povedal som si, že ak sa oni k tomu môžu vyjadrovať, tak to potom môžem aj ja.

V krajinách, kde vládna moc strieľa do svojich ľudí, žiaľ, asi opozícii, ktorá proti nej bojuje pripadá "normálne" vziať zbraň a zaútočiť na takúto vládu. V krajinách, v ktorých obyvateľov strašia demonštratívnymi pochodmi armád po námestiach, nie je asi prekvapivé, ak ľudia pochodujú na protivládnych demonštráciách. Ale pripadá mi smiešne snažiť sa takýmito prostriedkami "zvrhnúť" demokratický režim. Veď samotná demokracia má veľmi účinnú zbraň sama proti sebe - seba. Stačí sformulovať myšlienky, založiť stranu, presvedčiť ľudí, aby ju volili a ísť voliť. Z pódia však dnes vyzývali raperov, aby spievali proti vládnej moci. Ak by dnes aj nejakí raper na to pódium prišiel, mohol by tam maximálne zakričať na ľudí: "Obidvaja ruky hore!".

Pravdou však je, že netreba presvedčiť veľa ľudí. Veď jedným z paradoxov vlády väčšiny je, že nakoniec vždy o vláde rozhodne menšina. Ak príde voliť aj 80 percent voličov a z nich 40 percent stačí na to, aby sa zostavila vláda, znamená to, že o tom, kto bude vládnuť 100 percentám obyvateľov, rozhodla menej ako tretina z nich. Veď aha, v ostatných voľbách si zvolilo správcov svojich daní, obcí, štvrtí, či ulíc málo cez 20% voličov. Na zmenu vlády teda vôbec netreba väčšinu. Stačí aktívna menšina, ktorá využije "dieru" v nastavení demokracie a môže zvíťaziť. Veď ako už spomínané voľby ukázali väčšine záleží na niečom úplne inom ako je politika, či veci verejné.

Snažím sa uveriť tomu, že je to vďaka tomu, že vlastne žijeme v šťastnej a bezproblémovej krajine, v ktorej je väčšina ľudí spokojných s tým, aký majú život, či možno presnejšie s tým, aký vplyv na ich život majú politici. Sľúbili sme si vydržať...

Pridať komentár

Feedback