Kašlem na Grécko

Pre mňa je dôležité, či budem na dôchodku s "holým zadkom doma, alebo na Bahamách".

Spoliehať sa na dôchodok zo Sociálnej poisťovne je cesta do pekla. Našťastie sú aj podstatne lepšie možnosti. Stačí si ich porovnať so sedliackym rozumom.
Európsko – slovenský model: Počas vášho produktívneho veku platíte odvody do SP a odtiaľ sa okamžite vyplácajú nejakému cudziemu človeku ako jeho dôchodok.
Americký (US) model: Počas produktívneho veku si 30-40 rokov šetríte a priebežne zhodnocujete svoje peniaze. Potom idete do dôchodku a čerpáte si svoje zhodnotené úspory.
 
Že americký model je výhodnejší, mnoho ľudí asi tuší. Práve pre svoju výhodnosť  je tento model základom pre doplnkové zabezpečenie dôchodkových príjmov na Slovensku vo forme II. piliera SDS, III. piliera DDS, Kapitálového životného poistenia, Investičného životného poistenia a možno ešte niekoľkých ďalších finančných produktov, ktoré predstierajú optimálne riešenie.
 
Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sú nízke a budú ešte nižšie čisto z demografických dôvodov. Mení sa veková štruktúra obyvateľstva. Jednoducho málo ľudí v produktívnom veku živí jedného dôchodcu.
Preto súčasná situácia vo vyplácaní priemerných starobných dôchodkov  v pomere ku priemernej mzde vyzerá takto:

 

 

Ako je vidieť, dôchodcovia dostávajú menej ako polovicu oproti ľudom ktorí chodia do práce. Inak povedané tento mesiac dostanete na výplatu 860,- EUR a o mesiac dostanete miesto mzdy dôchodok vo výške 400,- EUR.  Výrazné zhoršenie životného štandardu vás neminie.
 
Dnes už vieme koľko ľudí sa v ktorom roku narodilo a preto vieme koľko detí do 25 rokov bude pracovať a koľko ľudí z práce pôjde do dôchodku. Tá situácia do budúcnosti je v nasledujúcom grafe:

 
 
 

V podstate to znamená, že  oproti mojej poslednej výplate nedostanem na dôchodok cca polovicu, ale štvrtinu. Spýtajte sa súčasného dôchodcu ako by prežil s polovicou toho čo dostáva teraz, ak by mu z mesiaca na mesiac znížili dôchodok ešte o 50%.  Na túto odpoveď asi nemusíme robiť samostatnú štúdiu. A presne takáto situácia nás na dôchodku čaká. Preto je potrebné využiť  vo svoj prospech 100 rokov osvedčený model z USA.  
II. pilier SDS výhradne v indexových fondoch. Podrobnejšie informácie nájdete TU
Na III. pilier DDS zabudnite. Podrobnejšie informácie nájdete TU
Kapitálové a Investičné životné poistenie sú absolútne nezmyselné produkty na dôchodkové zabezpečenie. Viac informácií nájdete TU
 
Správnym riešením je priame investovanie do kvalitných fondov. Fakty a čísla zdokumentované za posledných 100 rokov hovoria jednoznačné ÁNO!!!

 

Napríklad pravidelným investovaním do 1.600 najvýznamnejších spoločností sveta prostredníctvom Indexového fondu MSCI World by ste si zhodnotili svoje peniaze za posledných 30 rokov v priemere o 7,87% ročne:
 

 
Zdroj:  Franklin Templeton Investments
 

Tento indexový fond kopírujú aj niektoré správcovské spoločnosti spravujúce II.  dôchodkový pilier. V posledných rokoch boli tieto zisky ešte vyššie ako bol priemer za posledných 30 rokov:

 

 
Zdroj: VÚB
 

Ako je vidieť v tabuľke, najvyššie zisky v II. pilieri boli dosiahnuté práve v indexových fondoch, ktoré kopírujú spomínaný MSCI World index. V prípade kvalitne manažovaného fondu môžete mať zisky ešte zaujímavejšie a to bez toho, aby ste podstupovali vyššie riziko ako je v II. pilieri indexového fondu.

 

Vďaka vynikajúcemu manažmentu fondu spoločnosti Franklin Templeton Investments sa podarilo klientom zarobiť počas 55-ročného sledovaného obdobia viac ako 12% ročne.

 

Zdroj: Franklin Templeton Investments
 

Priemerný zisk za 30 ročné sporenie bol 12,37%. Z nasporených 18.000,- EUR dokázali klientovi zhodnotiť peniaze na 174.793,- EUR. Preto je moje odporúčanie jednoznačné. Kto chce prežiť svoj dôchodok dôstojne, musí si na neho začať sám šetriť. Využite indexové fondy v II. pilieri SDS a pridajte si vlastné sporenie na dôchodok prostredníctvom najlepších správcovských spoločností. Určite nebudete ľutovať.

Pridať komentár

Feedback