Démon investičných fondov na Slovensku

Mýty a báje o investičných fondoch by zmenili aj záhradného trpaslíka na strašidelného démona a naopak, démona na trpaslíka. Priblížme sa k pravde.

Na Slovenku je viac ako jeden milión investičných životných poistení, ktorých súčasťou sú investičné fondy. Kým klienti uzatvárajú investície cez životné poistky, všetko je v poriadku. Nikto nič neskúma, nikto nemá z ničoho strach. Avšak, keď ponúknete tomu istému človeku priame investovanie do fondov, objaví sa strašidelný démon bankrotu a iných nezmyslov. A to poisťovňa je v tomto procese len vykonávateľom prevodného príkazu. Nedáva žiadne garancie, ani zábezpeky, ani sa o peniaze klienta nestará.  S investíciou robia proste veľké NIČ. Štát v investičnej časti poistenia tiež nič negarantuje. Z hľadiska správy o investíciu všetko zabezpečuje správcovská spoločnosť (hovorovo fondová spoločnosť). Napriek tomu, keď ponúknete klientovi jej služby priamo, démonický strašiak okamžite levituje nad rokovacím stolom.
 
Pozrime sa lepšie na riziká, o ktorých sa hovorí/nehovorí. Či Vás o rizikách informujú, záleží viac na tom aká inštitúcia s Vami zmluvu podpisuje, ako na skutočnej existencii rizika.
 
Riziko záruky: Toto je absolútne najväčší strašiak a zároveň najabsurdnejší. Kým ľudia investujú prostredníctvom banky alebo poisťovne strašiak mizne. Ak ponúknete klientovi priame investovanie do toho istého fondu, strach z investičných fondov rastie. Z trpaslíka sa stáva démon.
Uvediem dva príklady:
Vyšegrádsky investičný fond od ING urobil v čase od roku 2003 do roku 2008 viac ako 100% zisk. Vidieť TU. Cez investičné poistenie od ING peniaze tiekli (skôr kvapkali) do toho istého fondu v tom istom čase a napriek tomu mali klienti výrazné straty. Poisťovňa nerobí pre správu peňazí vôbec nič. Práve naopak, poplatkami spôsobuje klientom veľké straty. Napriek tomu pri investícii cez poistku sa z démona stáva záhradný trpaslík. (Zainvestované peniaze do fondov cez poisťovňu má na Slovensku viac ako jeden milión ľudí a úplne všetci bez výnimky majú stratu). Pri investovaní do toho istého fondu priamo, záhadný démon straší ľudí takmer do hystérie. V tom momente, keď v ponuke pre klienta vynecháme procesne bezvýznamnú poisťovňu, každý ide študovať zmluvy, surfovať po internete a konzultovať svoj zámer so susedom, ktorý je skúsený automechanik  (už pár krát investoval, prišiel o peniaze, takže je odborník na slovo vzatý). 
Informácie ako funguje investičné poistenie nájdete TU.
Iný príklad: Fondová spoločnosť Franklin Templeton je ponúkaná Unicreditbankou privátnym klientom. Démon čuší v tele záhradného trpaslíka ako voš pod chrastou. Ponúknete klientom takú istú možnosť, do toho istého fondu bez banky a hneď je strašiak z pytla von. A čo má uvedená banka spoločné s uvedenou fondovou spoločnosťou? NIČ. Banka je len a len sprostredkovateľom investície. Takým istým ako ja, alebo ako môžte byť Vy po vybavení si licencie. Inými slovami povedané banka nemá s investičným fondom spoločné vôbec NIČ!
Aká je teda realita uvedeného rizika? Záruky, ktoré sa klasicky očakávajú zo strany štátu, pri investovaní neexistujú. Je to ako by ste pri kúpe bytu chceli od štátu garanciu, že keď ho predáte dostanete minimálne toľko peňazí, za koľko ste ho kúpili.
Klasické investičné fondy sú často o kúpe majetku, s rozloženým rizikom a odborne spravovanou investíciou. Ako fungujú fondy nájdete TU a TU.
Niektoré spoločnosti na vybrané investície dávajú vlastnú záruku na vrátenie pôvodného vkladu, avšak bez akejkoľvek garancie zo strany štátu. (Článok o štátnej fiktívnej garancii bankových vkladov na bežnom a termínovanom účte nájdete TU ). Pri investíciách prostredníctvom banky alebo poisťovne štát negarantuje nič. Garanciu zo strany štátu mnoho ľudí nesprávne predpokladá, pretože ich o tom jednoducho nikto neinformuje. Záruka zo strany správcu investície však ide na úkor možného zisku a likvidity, pričom nesmieme zabúdať na súvisiace riziko bonity. (O riziku bonity si povieme v pokračovaní tohto článku).
Zaujímavosťou je, že nie som schopný nájsť na internete skrachovaný otvorený podielový fond, a to napriek tomu, že v ňom nikto nič negarantuje. Ak taký nájdete, dajte mi vedieť, rád si niečo doštudujem. Démonického strašiaka z investičných fondov však ľudia vidia skoro všade, aj napriek tomu, že niektoré investičné fondy sú omnoho bezpečnejšie ako štátom garantované termínované vklady v bankách.
 
Kurzové riziko: Ak investujete napríklad do realitného alebo akciového fondu, kurz v podstate hovorí o aktuálnej cene Vášho majetku. Cena môže stúpať aj klesať. Počas doby vlastnenia Vášho majetku je to v podstate jedno. Podstatný je kurz – hodnota Vášho majetku v čase predaja. Až vtedy skutočne zarobíte alebo prerobíte. Všetko medzi tým je len číslo na papieri. „Kurzové“ investičné riziko máte vždy, keď investujete a neexistuje výnimka. Dokonca aj keď vlastníte byt, rodinný dom, investičné diamanty, zlato, vzácne obrazy, historické autá,... podstupujete rovnaký typ rizika, len sa inak volá. Rozdiel je v tom, že niektorí sprostredkovatelia nie sú povinní Vás o ňom informovať. To však neznamená, že riziko nemáte. V prípade investičných fondov kurzové riziko je druhé najčastejšie riziko kvôli ktorému býva klient v strate a na prvom mieste, vďaka ktorému býva klient v zisku. Na internetových stránkach nájdete porovnania tisícok fondov. Niektoré vytvorili za posledných 10 rokov aj 300% zisk a iné fondy v tej istej kategórii tvoria straty. Treba si preto vybrať spoločnosť, ktorá preukázateľne vie tvoriť zisk, a nie strkať peniaze do banky s najlepšou reklamou.
 
 
Zhrnutie na záver: Nulové riziko existuje len ak nič nemáte. Ak máte peniaze alebo majetok, máte aj riziko, že oňho prídete. Treba si preto nájsť optimálnu kombináciu rizika a možného zisku. Investičné fondy sú na tento účel vytvárané a pre malých investorov s možnosťou „sporenia“ sú ideálnym riešením na zhodnocovanie peňazí. Medzi investičnými fondmi nájdete možnosť investovať s takmer nulovým rizikom až po riziko blížiace sa k rulete. Je na Vás akou cestou chcete ísť. Predstavenie niekoľkých vynikajúcich fondových spoločností nájdete TU.
Médiá sú plné informácií o fondoch, avšak ak nemáte vedomosti, nedokážete si správne vybrať. Orientujte sa preto na dlhodobo úspešných ľudí. Je pravdepodobné, že oni majú aj vedomosti.
Najstrašidelnejšieho fondového démona nájdete, ak sa pôjdete poradiť s hlupákom, s neúspešným investorom a na internete v diskusných fórach. Ja sa chodím radiť s úspešnými.

Pokračovanie TU

Pridať komentár

Feedback