Hnutie Sme rodina chce navrhovať zákony pre špekulantov

 

Včera som si prečítal pripomienky jedného z poradcov hnutia Sme rodina k návrhu nových stavebných predpisov (stavebný zákon). Pripomeniem fakt, že pán Svrček, autor tohto blogu, dlhodobo zabúda spomenúť svoje pôsobenie na ministerstve dopravy. Podľa mojich informácií preto, lebo sa nemá čím chváliť. Nemôžem tiež nespomenúť, ako kvalitne pripravuje toto hnutie svoje argumenty. Preto sa musím vrátiť napríklad k otázke pána predsedu hnutia Kollára, ktorý sa mňa osobne na rokovaní vo výbore Národnej rady SR pýtal, prečo ministerstvo dopravy poskytuje dotáciu na cyklodopravu a nie napríklad na džudo. To myslím hovorí za všetko. 

 

Keď si na oficiálnom blogu reprezentanta politickej strany prečítate, že štát by mal stavať diaľnice tak, ako to chcú majitelia pozemkov, tak sa musíte ozvať. Slovensko má smutnú skúsenosť so špekulantmi, ktorí nielen že odmietajú predať pôdu pre verejnoprospešné stavby, ale cez rôzne obštrukcie sú schopní tieto stavby blokovať na dlhé mesiace.

 

Predstava, že nejaký politik dokáže navrhnúť, aby sa štát snažil týmto ľudom vyhovieť a staval diaľnice tam, kde si to želajú oni, hraničí s ekonomickou vlastizradou. Toto musia chápať aj kváziodborníci v hnutí Sme rodina. Diaľnice a rýchlostné cesty by sa podľa Svrčeka nestavali tam, kde je to dopravne najzmysluplnejšie, ale tam, kde by mali špekulanti pozemky. Toto skrátka nie je cesta po ktorej by sa malo Slovensko vydať. A veľmi by ma zaujímalo, či by pán tímlíder pre dopravu tohto hnutia vedel uviesť aspoň jeden štát v Európe, kde ako on navrhuje, citujem: „Stavba bude umiestnená v krajine a to tak, aby sa čo najviac zohľadňovali priania dotknutých vlastníkov pozemkov, pričom dôjde k vysporiadaniu akýchkoľvek podnetov účastníkov konania s minimalizáciou vyvlastňovania.“

 

Veľmi zaujímavé je, že s týmto ako aj ďalšími “odbornými“ návrhmi prichádza pán Svrček teraz. Chcem každého upozorniť, že všetky poslanecké kluby dostali stavebný zákon na pripomienkovanie. Nie raz, ale dva krát. A viete koľko návrhov nám poslalo hnutie Sme rodina? Nula. Ani jeden. Lebo ak by tak urobili, pozvali by sme si ich k nám na ministerstvo a spýtali by sme sa ich, prečo to navrhujú a aký to podľa nich bude mať dopad na zlepšenie stavebných predpisov. A ja si myslím, že na túto debatu o stavebných predpisoch nikto v tomto hnutí nie je odborne pripravený.

 

Toto samozrejme nie je jediná hlúposť, ktorú bývalý Počiatkov zamestnanec na ministerstve dopravy dnes navrhuje. Neviem, či nerozumie tomu, ako sa tvoria stavebné predpisy, alebo či iba úmyselne klame. Inak by musel vedieť, že nové predpisy som nevytváral ja ako nominant politickej strany a štátny tajomník, ale pracoval na nich tím odborníkov z praxe aj ľudí z ministerstva. Od ministra až po bežných referentov. Tím odborníkov, na rozdiel od autora pochybného blogu.

 

V čom má pán Svrček pravdu je fakt, že som vždy robil všetko pre to, aby zákon získal čo najširšiu podporu  odbornej verejnosti. Tak apolitický zákon, akým sú nové stavebné predpisy sa nerobí po politickej, ale po odbornej linke a presne to sme spravili. Aby sme pripravili čo najlepší zákon, bolo nutné do posledného momentu rokovať so všetkými zainteresovanými stranami. A rátali sme s tým, že na schválenie zákona máme celé funkčné obdobie tejto vlády. Osobne ma veľmi mrzí, že tento zákon, ktorý by pomohol ľudom už zrejme neprejde kompletným legislatívnym procesom. Podľa môjho názoru by totiž vláda aj parlament mali využiť celý čas, ktorý majú k dispozícii aby schvaľovali zákony, ktoré Slovensko posunú vpred. Špeciálne to platí v prípade takých apolitických zákonov ako sú stavebné predpisy.

 

My si však svoju úlohu splníme a zákon predložíme do vlády tak ako sme mali naplánované, pretože zákon je dostatočne kvalitne pripravený. Ak ho vláda a parlament schvália, tak pomôže ľudom. A nie špekulantom ako to navrhuje hnutie Sme rodina.

Pridať komentár

Feedback