Svetová Štiavnica

Vždy, keď mi to povinnosti dovolia, sa snažím na pár dní vyraziť do sveta. Nepatrím k tým čo cestujú za športovými zážitkami, najlepšími plážami ani nemusím vidieť všetky atrakcie akéhokoľvek charakteru. Cestujem s rodinou a často sa k nám pripojí aj mama a svokra, takže naše výlety sa snažím plánovať tak, aby boli vyvážené. Chceme niečo vidieť, zažiť miestnu atmosféru a ochutnať miestnu kuchyňu.
 
Tento rok sa mi podarilo spraviť tri výlety. Začali sme na jar Lisabonom. Toto mesto prekonalo všetky naše očakávania: historické pamiatky, príroda v blízkom okolí, atmosféra mesta a samozrejme kuchyňa. Podrobnosti možno v inom blogu. Druhý výlet patril Českej Republike: Kutná Hora, České Budějovice či Český Krumlov opäť prekonali naše očakávanie. Minimálne do Českého Krumlova sa ešte určite vrátime, nakoľko jeden deň na prehliadku veru nestačil.
 
Do tretice tento rok, Banská Štiavnica. Väčšina Slovákov dobre vie aké nádherné toto historické banské mesto je, aká nádherná príroda je v blízkom okolí. Dobre známe sú múzeá, tajchy, ale aj kúpele v blízkom okolí. Čo bolo pre mňa prekvapením, sú služby. Začnem tým čo mi priam vyrazilo dych. Malá nenápadná reštaurácia, tak trocha schovaná vo dvore. Keď tam raz niečo ochutnáte, určite prídete aj na ďalší deň a nakoľko mám aj zlozvyk ochutnávať jedlo rodinných príslušníkov, mal som možnosť ochutnať viacero jedál. Všetky boli vynikajúce! Nie vynikajúce na lokálnej úrovni, ani na slovenskej, ale dovolím si povedať, že na svetovej. Všade kam cestujem sa snažím vyhľadávať tie najvýnimočnejšie reštaurácie. Výrazne mi v tom pomáha mobilná aplikácia a odporúčania lokálnych gurmánov. Táto malá reštaurácia s krátkym menu, ktoré sa každý deň mení, patrí medzi tie najlepšie, ktoré som navštívil. K jedlu servírujú aj vynikajúce vína. Majiteľ ich vyberá osobne a má výborný vkus. Ak budete hľadať svetovú reštauráciu v Banskej Štiavnici, skúste pohľadať takú čo má v názve číslo 4 a „sochy“. Reštaurácia má aj vlastnú cukráreň, kde nájdete výborný výber domácich zákuskov. Páni po večeri však asi uprednostnia pohárik rumu alebo koňaku, ktoré prípadne doplnia dobrou cigarou. Toto všetko je možné nájsť iba pár minút chôdze od tejto reštaurácie. Selekcia je skutočne prekvapujúca a zahanbila by prevažnú väčšinu podnikov v Bratislave. A skutočne len pár metrov ďalej je aj skvelý lokálny pivovar s výnimočným pivom a výbornou kuchyňou. Aj preto si myslím, že Štiavnica je skutočne svetová.

Pridať komentár

Feedback