Na Slovensku sa „nič nedá“....alebo ako robiť biznis s NATO

Krátko po skončení vysokej školy som sa rozhodol odísť do zahraničia. Moje okolie ma však od začiatku presviedčalo, že to nie je rozumné. „Načo ísť do zahraničia? Veď tam sa aj tak nedá v odbore presadiť.“ Presadil som sa. Netvrdím, že to bolo jednoduché. Najskôr som musel pochopiť potreby potenciálnych zamestnávateľov. V prvých rokoch, každý deň po práci, smerovali moje kroky do knižnice alebo kníhkupectva. Tam som čítal jednu knihu za druhou a pripravoval sa tak na certifikačné skúšky v oblasti UNIX, Windows, bezpečnosti, sietí, projektového riadenia a podobne. Cez víkendy, keď som nesedel v kníhkupectve, prenajímal som si čas v laboratóriách.  Tam som si nadobudnuté skúsenosti overoval. Výsledkom bolo široké portfólio certifikátov od rôznych technologických spoločností, ktoré bolo vstupenkou na veľké medzinárodné projekty v Kanade, USA, Japonsku a Kórei.
 
Po rokoch strávených v zahraničí, kde som získal občianstvo a založil svoju prvú IT firmu, som sa vrátil na Slovensko. Nebolo to impulzívne rozhodnutie. Na Slovensku som sa narodil, žije tu moja rodina a chcem, aby tu vyrastali aj moje deti. A preto, keď sa mi narodila dcéra, presťahovali sme sa späť. Po návrate ma okolie začalo bombardovať otázkami. „Načo si sa vrátil, veď na Slovensku sa nič nedá.“ Skutočne? Zamyslel som sa a keďže moje odhodlanie niečo dokázať a vybudovať bolo silné, rozhodol som sa založiť IT spoločnosť. Konštatovania ako „načo to robíš, veď trh je už obsadený a priestor pre nové subjekty tu nie je“ ma neodradili.  Myslím si, že priestor pre inovácie a nové myšlienky je takmer vždy. V prvých rokoch po návrate na Slovensko som mal možnosť pracovať so zákazníkmi, ktorí mali veľmi špecifické požiadavky. Avšak skúsenosti s IT spoločnosťami boli také, že ich svojimi štandardnými riešeniami nevedeli adresovať. Začali sme s vývojom špeciálneho hardvéru. Opäť otázky a pochybnosti. „Vývoj hardvéru v slovenských podmienkach?“ Dnes má Aliter Technologies portfólio vlastných produktov a unikátnych technológií, ktoré sú certifikované na americké vojenské alebo NATO štandardy, a ktoré si našli veľa spokojných zákazníkov doma aj v zahraničí. Sú zastúpené v projektoch medzinárodných spoločností ako Airbus, Ericsson alebo BAE Systems a viaceré sú nasadené aj v bojových operáciách ako je ISAF v Afganistane.
 
Začal som sa zaujímať o projekty a technológie, ktoré obstarávajú NATO agentúry. „Načo to robíš? Snáď si nemyslíš, že nejaká slovenská spoločnosť môže uspieť v medzinárodnej konkurencii najprestížnejších svetových technologických spoločností?“. Uspeli sme zatiaľ sedemkrát. Nebolo to jednoduché. Museli sme absolvovať neskutočné množstvo auditov a získať množstvo certifikátov v oblasti riadenia kvality ISO aj NATO, bezpečnosti informačných systémov, povolenia na obchodovanie s vojenským materiálom, bezpečnostné previerky NBÚ, EU aj NATO a v neposlednom rade ponúknuť najlepšie riešenie za najlepšiu cenu. Výsledkom nášho odhodlania sú podpísané kontrakty s NATO agentúrami na dodávky IT služieb a riešení, či prenájom našich špecialistov na projekty NATO v Afganistane a Belgicku.
 
A preto, keď dnes počujem, že sa niečo nedá, začnem sa o to viac zaujímať. Je dosť možné, že sa za tým skrýva veľká príležitosť.

Pridať komentár

Feedback