Mladý Poór sa vyjadril k Matovičovím obvineniam

Celkom úprimne povedané, oligarchizácia a všetko s ňou spojené mi vôbec nevonia rovnako, ako politici bez štipky zdravého rozumu. Nie že by som bol poblázneným aktivistom, ktorý hejtuje kade chodí - skrátka sú mi nie príliš po chuti, aj keď sa riadim heslom "ži a nechaj žiť." Tieto riadky však píšem preto, lebo médiám unikla celkom zaujímavá pohnútka, resp. dôležitá informácia z príbehu z pred pár dní, v ktorej vystupujú obe mne "nevoniace" skupiny. Na jednej strane (som o tom absolútne presvedčený) chorobomyseľný politik Matovič, na strane druhej syn údajného mecenáša, trnavského veľkopodnikateľa Poóra. Matovič za veľkej podpory médií obviňuje a možno by sa zdalo, že celkom trefne, keďže reakcia z druhej strany neprichádza - niečo v zmysle "kto mlčí, ten svedčí." Čuduj sa svete, reakcia od mladého Poóra však existuje, len ju akosi nikto z veľkých médií neprevzal. Putuje po sociálnej sieti. V podstate mi je jedno, aký mala celá situácia priebeh a ťažko povedať, kde je vlastne pravda - avšak po prečítaní reakcie Martina Poóra si mnohí povedia, že to, čo tvrdí, má jednoducho hlavu aj pätu. Preto som sa rozhodol ponúknuť túto reakciu v plnom znení čitateľom tohto portálu, aj keď ste na ňu možno na FB narazili. Takže sa pohodlne usaďte, všetkým prajem príjemné čítanie - som presvedčený, že sa dozviete množstvo zaujímavostí - takých, o ktorých ste sa nikde inde nemohli dočítať.
 
"Voľby spájajú nespojiteľné. Alebo malý príbeh o tom, ako smie Igorova milenka beztrestne klamať a ešte jej to preberú všetky médiá ako „dôveryhodnú“ správu, na ktorej sa priživia asi všetky politické subjekty, ktoré nemajú svoj vlastný program. V konečnom dôsledku, kto platí, má priestor, že Igor?
Za posledné tri dni som si prečítal toľko ničím nepodložených lží adresovaných na jednu moju firmu, že žiť vo vyspelom štáte, kde sa ctí novinárska etika, mal by som už dnes od niektorých „plátkov“ istú doživotnú rentu v podobe odškodného. Keďže nie som ješita, ako objednávateľ tejto špiny, nebudem podnikať žiadne právne kroky, iba sa postavím za mojich pracovníkov, ktorí neurobili nič zlé, len svoju prácu - od obchodníkov až po tých, ktorí predmet zákazky a teda celé dielo úspešne odkonfigurovali zákazníkovi a ktorých práca je nechutnou a ukážkovo amatérskou prácou publicistov a skoro ITéčkárov zo stavebnej priemyslovky dehonestovaná pomaly na úroveň podvodu.

Fakt, že ide o predvolebnú kampaň pána, ktorému chýba aspoň 5 bodov IQ, aby bol minimálne na hranici idiotizmu, založenú na absolútnej lži, je evidentný hneď v úvode tejto konštrukcie. Jednoducho preto, že tvrdí, že „dotáciu“ dostala firma zo spisu Gorila. Je mi ľúto Igor, moja firma ani nedostala dotáciu, tú dostala škola, my sme dostali zaplatené za dielo – predmet zmluvy a ani tá spoločnosť nefiguruje v spise Gorila, ani v tom pravom, ani v tom dokreslenom, pretože vzhľadom na históriu jej podnikania ani nemôže. Asi si to mal na dejepise ťažké, ale tak snáď aspoň dátum začiatku a konca svetových vojen by si možno dal, o Veronike pochybujem.

O čo teda vlastne ide? Ide o to, že firma, ktorej predstavenstvu oficiálne a bez okolkov predsedám(t.j. vediem ju na strategickej úrovni, na každodenné riadenie má generálneho manažéra) vyhrala súťaž. Čo na tom je? Nič, pokiaľ sa nezačne účelovo klamať a spájať nespojiteľné, aby z toho bolo „zaujímavé“ čítanie, či dokonca podľa dokladača v Kauflande a vlastizradcu Ľuba, dôvod na odvolávanie nejakého ministra. Slečna, ktorá vo svojej obmedzenosti verí, že odhalila kauzu klame hneď v úvode, už len napríklad v sume. Jej tvrdenie je postavené na sume 4,4 mil. EUR bez DPH. Naša faktúra za celé dielo predstavuje 3,79 mil. EUR bez DPH. Išlo totiž o rámcovú dohodu a keby si na škole zmysleli, že chcú len napr. nové vybavenie pre koncového užívateľa, tak by sme sa sotva dostali na desatinu celkovej sumy rámca.

V jednom článku som sa dočítal o vysoko-sofistikovanom označení, rozumej: „dokončil som nočný kurz jednoduchého účtovníctva a teda som PhD. analytik – ekonóm“, že podľa ich názoru je zákazka predražená o 10 percent. Ako prvé ma zaujalo odkedy autor smie bez faktov vyniesť takýto verdikt, ale ok, demokracia, krajina neobmedzených možností, najmä pre hocikoho, kto má doma-vyrobený preukaz PRESS. Potom ma zaujalo, čo to vlastne znamená z ekonomického pohľadu: hrubý zisk, čistý zisk, marža? Odkiaľ autor tak presne pozná naše interné náklady: nájmy, lízingy, odpisy, vybavenie pracovníkov, mzdy, dopravné náklady? Tak mi nedalo a zbehol som si túto zákazku cez náš ekonomický systém a hoc by som nemal takéto údaje zverejňovať, zisk na celom diele bol pri zaúčtovaní všetkých nákladov vrátane nadčasov a nočných smien, pretože išlo o krkolomný termín dodávky s obrovským počtom odpracovaných človekohodín normálnych cca. 8,5 percenta. Pre zaujímavosť bežná stavebná firma aj malá robí s 10-18. Ak nejaký náš subdodávateľ mal viac, je to jeho šikovnosť, ktorú neovplyvníme. Vzhľadom na jediný účel podnikania tak, ako ho definujú všetky ekonomické teórie a to vytváranie zisku je to primeraná miera výnosnosti, dokonca v niektorých firmách aj okolo Igora, by zamestnanci ešte dostali vynadané, že išli do tak nízkeho výnosu. Len-on by bol podľa mňa schopný udeliť obchodníkovi ešte aj zrážku zo mzdy.

Potom pustili k slovu „špecialistu“ asi na nákup IT v Igorovej firme. Predpokladám, že to bol ten, čo pripravoval otázky, ktoré sme od novinárov dostali, pretože pýtať sa prečo sme neponúkli ASUS ale Dell, dokáže asi iba takýto somár. Nikto nenútil zákazníka kúpiť si Dell, ale ak by mne niekto ponúkol Asus, určite by som si chcel užiť tajvanský pojem „kvalita a servis“. Ale k veci, „špecialista“ erudovane potvrdil, že na konfigurátore spoločnosti Dell sa mu nepodarilo dosiahnuť cenu, ktorú sme ponúkli. Je dosť možné, že to bude tým, že pán pre novinárov popísal úplne iný typ záručného servisu v mieste inštalácie zariadenia, ktorý poskytuje spol. Dell, alebo tým, že v cene bola montáž, inštalácia a asi to najdôležitejšie bez čoho je také sofistikované diskové pole ako Compellent iba na ohrievanie vzduchu a roztáčanie podružného merača spotreby el. energie – konfigurácia, čo sa samozrejme na konfigurátore vyklikať nedá(odborník by vedel, somár nie a sliepke to na fabulovanie stačí). Prípadne by úplne stačilo, že Dell konfigurátor na Compellent pre SR nemá. Samozrejme pri konfigurácii Compellentu, pre neznalých asi najsofistikovanejšie diskové pole na trhu, je potrebný certifikovaný špecialista, to nejde uklikať násilím. Môžete sa na to zamračiť, ale Windows to nemá, že by to rozchodil absolvent večerného kurzu počítačovej gramotnosti. Toto sa týka aj takého super výrazu serverové šasi. Tak ako tento expresívny výraz napovedá ide len o prázdnu „policu“ pre zásuvné servre, tzv. žiletky. Šasi(prázdne) samotné má relatívne stálu cenu, líši sa v opciách na servis a prídavných moduloch, tým nemyslím len osadenie žiletiek s rôznymi konfiguráciami, ale aj samotný spôsob zapojenia umožňujúceho redundatnú konektivitu medzi žiletkami, diskovým polom (SAN infraštruktúra) a samotnou sieťou (LAN infraštruktúrou). V tejto súvislosti je nevyhnutné uvažovať, tak, aby z bezpečnostného hľadiska bola SAN a LAN infraštruktúra oddelená a zároveň sa dala centrálne spravovať. Keď si to potom celé zrátate, tak Vám bude cena lietať hoc aj v niekoľko 100tisícových rozptyloch, pričom nezáleží len na prídavných moduloch, ale aj na ich konfigurácii, tu sa „odborník“ účelovo pomýlil, alebo si novinár z jeho odpovede vybral svoje. Musím na okraj poznamenať, že o slovensko.digital som predpokladal, že tam budú odborníci, presvedčili ma, že sú len amatéri, ktorí nikdy nič nedokázali, teda keď nerátam skvelé PR.

Ďalšou témou boli sieťové prepínače, alias switche, ktoré boli vraj tiež príliš drahé. No iste, keď slečna porovná prázdny mnohošachtový prepínač bez MiniGBIC modulov s plne osadeným, nainštalovaným a nakonfigurovaným prepínačom tak áno, bude to markantný rozdiel a vždy. Ale to je ako porovnávať vytiahnuté múry do plnej výšky a dostavaný dom. Predpokladám, že autorka tohto nezmyslu asi býva medzi troma nerozbalenými paletami tehál, lebo jej to stačí. Popisné číslo si nakreslila sprejom a jeduje sa, že jej to nechcú skolaudovať. Samozrejme akosi sa schválne vyhli tomu, že zákazník chcel od výrobcu servis na mieste inštalácie s nástupom do 4 hodín, ako pri väčšine zariadení v rámci serverovej infraštruktúry.

K porovnávaniu cien s divnými zdrojmi už poviem asi iba toľko, že autor článku to „zabil“ a to doslova, vyjadrením, že k porovnaniu použil aj eBay. Asi preto, že dostať sa k cenníkovým cenám bolo pre neho príliš zložité tak použil elektronické trhovisko eBay, čo je vlastne to isté, akoby išiel porovnať nový Mercedes z predajne so zárukou, servisom a jasnými podmienkami kúpy s trošku jazdeným autom s rizikom, že je poskladané z dvoch totálok z bazáru. Nevadí, veď čitateľ je podľa neho ovca, tak prečo nie.

Samozrejme, aby vyfabulovaná konštrukcia „sadla“ ako bolo potrebné, skladba ceny bola pre autorov absolútne irelevantná(ako som už uvádzal vyššie na príklade servisu zariadení). Nie je podstatné, že v cene bola zahrnutá doprava, inštalácia a montáž na zákazníkom zvolené umiestnenie a konfigurácia, či softvérové licencie. Ukážkou abstrahovania od faktov, bolo porovnanie ceny pracovnej stanice, hoci sme sa napr. pre Aktuality.sk vyjadrili, že súčasťou dodávky týchto staníc je softvérový balík kancelárskych aplikácií, pričom tí, čo ho máte legálne viete o akých peniazoch sa bavíme. Taktiež úplne odignorovali fakty, že vzhľadom na veľmi krátky termín ukončenia prác, ku ktorému sa moja firma zaviazala sa robili nadčasy a pracovalo sa aj v noci. Rovnako sa zo strany „inkvizície“ pristupovalo k montáži. Nevadí, že predmetom dodávky bola napr. aj univerzitná WiFi sieť, ktorej prístupové body bolo potrebné montovať často na zle dostupné miesta vo výškach, či za použitia drobného inštalačného materiálu, ktorý prirodzene je súčasťou ceny tak, ako každá montážna firma Vám dá do ceny odrezky káblov a káblové rezervy, hoci Vám nafakturuje nainštalované metre. Z pohľadu účtovného sa inak ani nedá, pretože by si potom vytvárali manká a škody. Uvedené platí samozrejme obdobne na celý predmet dodávky, t.j. všetko bolo potrebné nainštalovať a nakonfigurovať. Koniec koncov neposúvali sme škatule, ale odovzdali dielo, nad ktorým držíme príslušnú záruku a to my ako integrátor práve na odrobené práce. Samozrejme, že človek, ktorý maximálne tak pozliepa diplomovú prácu z Wikipédie a za použitia Googlu to nepochopí, tragické však na tom je, že má možnosť a priestor presviedčať druhých o svojom názore na veci, ktoré si nevie ani predstaviť.

Každopádne autori varili z vody, preto bolo potrebné pridať nejakú tú šťavu a korenie. No, a čo už len môže byť lepšie ako môj otec, ktorý s touto firmou má spoločné tak asi toľko, že vlastní minoritný podiel. Ou, povedal som minoritný, to som fakt chytil autorku pri lži aj v takejto banálnej maličkosti?! Ale čo ak by Vladimír nestačil? Aha, pridáme „náčrtok“, ale čosi mu chýba. A, už viem, je tu predsa nejaký Hrubý, robil tam, síce v roku 2014 odišiel, ale je kandidát na poslanca, tak to bude dobré a prilepte tam Náhlika, keby nestačil Hrubý. Plác, plác, toto nám musí zožrať každý.

Dôvodom, prečo toto píšem nie je, že by som sa potreboval nejakým spôsobom brániť. Nikdy som nič zlé neurobil a tí, čo ma poznajú vedia, že vždy pomôžem komukoľvek. Robím to preto, že moji zamestnanci sú za to, že si svoju prácu robia dobre a dokázali uspieť vo verejnej súťaži a predmet dodať bez nejakých vážnych problémov, terčom objednanej šikany zo strany slovenských médií, pretože majú v predstavenstve nejakého Poóra a „pošahanci“ veria, že vykonštruovanou lžou si naberú nejakého nového voliča. Ak niekoho tieto články presvedčili voliť ich, tak ho ľutujem, pretože nevie používať obsah lebky, ale to nie je môj problém, žije v slobodnom systéme a môže si voliť koho chce. Je však tragédiou, že niekto, kto nikdy nič dobré pre túto krajinu neurobil si bez problémov objedná priestor pre svoju kampaň a zvádza politický boj so svojim politickým protivníkom prostredníctvom rodiny, ktorá len na území tohto štátu zamestnáva cez 4 000 ľudí, za posledný rok vytvorila v Trnave, meste odkiaľ objednávateľ pochádza ďalších 700 pracovných miest a svoje firmy udržiava v dobrých kondíciách a platí dane z príjmu najmä zo zahraničných výkonov, čiže exportu, t.j. pre ekonomicky menej zdatných podieľame sa na príleve kapitálu na územie SR. Sme posledným strojárskym producentom s plne slovenským vlastníctvom na západnom Slovensku, kde od nás väčší sú len dvaja a obaja sú zahraniční: VW a PSA. Ale pán, ktorý platí študentom almužnu a navyše neskoro, aby mu roznášali to, s čím každý zapaľuje oheň je iste lepší. Nebyť miliónov za percentá získané vo voľbách, ktovie kde by bol...

Komentáre

Obrázok používateľa Tibor Bindas

Nie je lepšie písať o vízii Slovenko Krajina Kúpeľov, ako o vízii Slovensko Krajina Zlodejov?

Viac na . www.bindas.eu

Lepšie písanie o vízií Slovensko Krajina Kúpeľov by bolo keby to slovenský národ zaujímalo. Bohužiaľ nezaujíma. Sme masírovaný dennodenne z každej strany médiami, stále o tom istom a pol Slovenska rozoberá kto, čo, kedy a ako to povedal a hlavne o kom a čo tým chcel povedať. Rozoberá sa to z každej strany a čitateľ sa na tom baví, moralizuje a je to asi životne dôležité.
Čo je na tom, že máme šikovných vedcov, lekárov, živnostníkov, profesorov, vysoko špecializovaných odborníkov, zamestnancov, majiteľov firiem atď. za ktorými je vidieť kus kvalitnej práce a reprezentujú všetkých slovenských občanov doma aj vo svete.

Feedback