Politici kompromisu

Máte nízky tlak? Chýba vám bitka v krčme? Chcete sa pohádať? Mali by ste rozmýšľať nad vstupom do politického ringu.

Odmala nás učia presadzovať svoje názory. Doma, v škole, na ihrisku. Dvíhať ruku, ozvať sa, zapapuľovať a vrčať. Podobní bojovníci sa presadili v politike. Keď tak pozeráme záznamy zo zastupiteľstiev, alebo nedeľné diskusie v telke, vidíme jeden povraz, na ktorého koncoch stoja zväčša dva nezmieriteľné postoje. Za čo ťahajú? Za seba a svoju ješitnosť? Za svoju stranu živiteľku? Za záujmy? A čie?

Bolo povedané, že politika rozdeľuje spoločnosť. Vraj je len strašným idealizmom, myslieť si, že by mohla spájať.

Pravica a ľavica. Konzervatívci a liberáli. Filozofi a obchodníci. Všetko z toho a ešte oveľa viac má svoje miesto v zastupiteľských orgánoch. Každý má právo na vlastný názor. Voliči ho vyjadrujú vo voľbách, politici v diskusiách a pri hlasovaní. Čo sa voličov týka, v poslednej dobe sa stalo „trendy“ nevoliť niekoho, ale voliť proti niekomu. Už aj tu sa sekáme – medzi ľuďmi, ktorí nemajú osobný prospech z politiky. Celospoločenská roztrieštenosť nikomu nie je na osoh.

Keď si rozhádaní voliči vyberajú svojich zástupcov, nemôže z toho vzísť nič iné ako rozhádaní zástupcovia. Potom to vyzerá tak, že poslanci v zastupiteľstvách sa prídu na zasadnutia pohádať. Lebo my sme takí a vy ste onakí. Iste, popritom sa spraví aj dosť dobrých vecí, ale všetko to zaniká, lebo ľudia a média chcú perličky. A perličkou nie je dobrý zákon, alebo VZN, perličkou je, že niekto niekoho označil za idiota a potom došlo k ostrej výmene uštipačných poznámok.

Myslím, že bolo dosť! Pojmy ľavica a pravica len zvýrazňujú rozdelenie na politickom fronte.

A my sa už viac nechceme deliť. Bežný človek možno ani netuší, že ľavica automaticky nie sú komunisti a že pravica nemusí hneď siahať ľuďom na sociálne výhody. Všeobecne, v našej politike je málo myšlienky. Tak načo potom tá ľavica a pravica? Aby sme sa vedeli voči ostatným jasne ohraničiť?

Vráťme sa k povrazu. Svet je v tejto dobe veľmi neistý. Na východ od nás prebieha vojna, či chceme, alebo nie. Je to vojna. Tam ešte ďalej od nás sa stínajú hlavy nevinným ľuďom pre ich vieru. A vôbec, na svete je strašne veľa ohnísk nepokojov. Tak k tomu povrazu. Vážení politici, dokedy sa budeme hrať na takých a onakých? Kedy začnete ťahať za jeden koniec povrazu? Potrebujeme sa prepracovať k tragédií a katastrofe? Je v záujme pána Obamu a pána Putina, ako aj ostatných mocných tohto sveta, aby sa ohne začali hasiť. Lebo aj ich vnuci sa chcú narodiť do tohto sveta. A ako sa možno narodiť do sveta bez sveta?

Každý z nás nie je prezidentom nejakej veľmoci. Ale všetci sme ľudia. Každý môže ísť príkladom vo svojom malom svete. Aj poslanec na regionálnej úrovni, ktorý doteraz tvrdohlavo presadzoval jednu stranu mince. Viete, podľa mňa každý z nás vidí pravdu, rozdiel je v tom, že ja ju vidím z jednej strany a ty z druhej.

Preto potrebujeme ľudí a politikov kompromisu. Zamerajme sa na to, čo nás spája, nie na to, čo nás rozdeľuje.

Pridať komentár

Feedback