Bojím sa o vašu inteligenciu

Ako z gulášu sviečkovú neuvaríš.
 
 
Mnohé úkazy nasvedčujú tomu, že spôsoby v správaní, vyjadrovaní a konaní sú prežitkom. Trúbiaci kamionista na šoféra pred ním, ktorý pustil ženu cez  prechod. Kreatínom zaliaty svalovec obedujúci v tielku, tváriaci sa dôležitejšie ako dlhoroční biznismeni pri stole vedľa. Namyslená čašníčka len preto, že jej líčenie a tri hodiny vo fitnes týždenne zaujalo už viacerých zákazníkov. Vymódený dépeháčkár, popíjajúci kávu a chvastajúci sa úlovkom z včerajšej diskotéky. Synátor v bielej košeli opretý o barový pult hľadiac do najnovšieho Iphonu uvažujúc o tom, aký je úspešný. Stredoškolák so sebavedomím Schwarzeneggra, pre ktorého je malinou nadávať učiteľke. Fiflenka so známosťami po celom meste, najradšej debatujúca o gélových nechtoch a aférach z Nového času.
 
Aký je to zvláštny pocit vidieť na druhej strane profesorov práva, úspešných podnikateľov, múdrych lekárov, kreatívnych manažérov, majiteľov továrni, ale aj prívetivých dôchodcov. Vidieť ich v sivých ošúchaných košeliach, znosených topánkach, s príjemným výrazom v tvári, vraviac čašníkovi, či taxikárovi: „pane, prosím...“. Pri vstupe do čakárne u lekára sa dokážu pozdraviť. V reštauráciách nezízajú iným do taniera. Neposudzujú ľudí podľa triedy auta, na ktorom prišli na stretnutie. Neznevažujú druhých len preto, že nedosiahli istý stupeň vzdelania, alebo preto, že sú z hľadiska príjmov nižšie.
 
Inteligencia je istá konštanta.
 
Ak si naturálny, tak si dobrý Slovák. Ak do všetkého vletíš hŕŕ-bŕŕ. Ak neovládaš zásady komunikácie. Ak si slovo „bontón“ musíš googliť. Ak neuznávaš svetské ani cirkevné autority. Ak sa vzdelávaš len pri hrozbe prepadnutia v škole. Ak sa k manželke správaš ako k upratovačke a kuchárke. Ak si myslíš, že všetci bohatí sú zlodeji. Ak máš poriadny ojazdený bavorák. Ak máš tri milenky za dva týždne. Ak vlastným deťom nepomôžeš s úlohami, ale povieš, že pôjdu s tebou robiť do Nemecka. Ak nadávaš na zlých učiteľov, ktorí to nevedia tvojim deťom naliať do hlavy. Ak za všetkým vidíš nedobrú vládu. Ak závidíš a si zloprajný. Ak sa viac zaujímaš o to, čo sa deje v susednom byte ako v tvojom. Gratulujem, bezpečne si sa stal súčasťou gulášu.
 
A z gulášu sviečkovú neuvaríš.
 
O čom píšem? O úpadku našej spoločnosti. O prázdnej pýche v ľuďoch. O primitivizme.
 
Staré časy sú preč. Keď to bolo naporiadku. Vnímam ich síce len z filmov, kníh a rozprávania starších. Ale dvorenie v stredoveku, slušnosť viktoriánskeho Anglicka, pohostinnosť slovenského roľníka v Rakúsku-Uhorsku, panské zábavy pri zvuku živej hudby a čašiach vína, uhladenosť Hercula Poirota, veľkoleposť architektúry, bohatosť rozhovorov, estetickosť a mravnosť v obliekaní, úcta k druhému. Kiežby sme si niečo z toho ponechali.
 
Žiaľ, akosi nám prischla štvrtá cenová.
 
Dôležité je, aby tí, ktorí dnes v nedeľu budú mať na stole sviečkovú, nestratili na ňu chuť len pre výpary z gulášu. Niekto predsa musí zastať slušnú kuchyňu.

Dobrú chuť.
 
 
 

Komentáre

Obrázok používateľa Ján Luterán

Pán Matija, keďže tak vehementne prejavujete záujem o inteligenciu nášho národa a na srdci Vám tak veľmi leží " úpadok " našej spoločnosti, mám na Vás jednu zásadnú otázku.

Ste učiteľ, farár, alebo nebodaj " pracujete " priamo v ideologickom centre pre ochranu inteligencie štátu t.j. SAV ?

Dúfam, že ste sa neurazili a slušne mi odpoviete tak, ako sa patrí na posolstvo Vášho článku.

Feedback