Sociopatoekonómia - Menová politika Helicopter Bena

Piate prikázanie Desatora sociopatoekonómie : 5. Konkurencieschopný zmenný kurz – krajiny potrebujú jednotné zmenné kurzy, nastavené na dostatočne konkurencieschopnej úrovni, aby navodili rast exportov. Tento kurz je potom nutné udržovať z dôvodu zaistenia konkurencieschopnosti exportov do budúcnosti.

Postupné zavedenie papierikov, krytých budúcimi ešte nevytvorenými hodnotami, ktoré naivní držitelia ešte stále dokážu považovať za peniaze, urobilo zo zmenných kurzov nástroje ekonomických monetaristických šarlatánov a predmet obchodovania na burze špekulantov, ktorí svoje machinácie nazývajú finančný trh.

Na svete naozaj po roku 1971 platia nové finančné pravidlá, v tom má cynik R.T. Kiyosaki pravdu! Šéf FEDu Ben Barnake raz vyhlásil, že na záchranu hospodárstva by aj zhadzoval peniaze z helikoptéry - za čo si zaslúžil prezývku Helicopter Ben. Jeho opatrenia na riešenie finančnej krízy, ktorá prepukla v roku 2008 táto metafora vystihuje veľmi nepresne. Tento pán rozhadzuje miliardy, ale iba na presne lokalizované pozemky finančnej oligarchie! :-D Nezachraňuje hospodárstvo ale nefunkčné banky, ktoré sa stali nehanebne parazitujúcim príveskom ekonomiky!

Prečo pri takejto politike FEDu US$ už dávno nekolaboval a krajinu nedevastuje hyperinflácia? Kniha Alan Greenspan : Věk turbulencí - dobrodružství ve světe globální ekonomiky nám naznačuje možnú odpoveď. Finančná oligarchia nevydiera iba občanov USA, ale celý svet! Približne 70% FEDom doteraz vytvorených US$ obieha mimo hranice USA, nejakých pár biliónov US$ zhodených Helicopter Benom na tie správne pozemky sa stratí ... :-D

Globalizácia finančných trhov a používanie US$ ako rezervnej meny veľmi účinné sú nástroje vydierania. KEBY Číňania, Rusi a Brazílci sa rozhodli, že zrazia dolár na kolená, dokázali by to. Ale za akú cenu?

Sú to najväčší držitelia dlhopisov USA, sú zakúpené za US$ a v prípade hyperinflácie v USA by za ne dostali "velký kulový"! Helicopter Ben si môže pokojne rozhadzovať peniaze, lebo pokiaľ to nepreženie, vystrašení držitelia papierikov rôznych foriem, ktoré sú "oštempľované" US$ sa boja rázne reagovať. Otvorene sa už píše o "Dolárovej pasci". V prípade zrútenia finančných trhov v USA by došlo k takej destabilizácii na celom svete, že by to fatálne postihlo aj organizátorov takejto dobrodružnej akcie.

Eswar S. Prasad napísal na túto tému veľmi interesantnú knihu “The Dollar Trap: How the U.S. Dollar Tightened Its Grip on Global Finance”. Tento bývalý šéf divízie IMF v Číne asi vedel, o čom píše... Poukazuje na to, že napriek záplave US$ z Benovej helikoptéry sa paradoxne pozícia US$ ako rezervnej meny posilnila a jeho kurz klesá iba nepatrne. Kde sa podeli "pravdy" liberálnej ekonómie?

Prakticky jestvuje jediná mena, ktorá by ho dokázala nahradiť - a je to našimi "liberálnymi" idiotmi okydávané €! Pokiaľ by pokračovala úspešne integrácia v Európe, s ohľadom na politickú stabilitu (určite väčšiu akú má druhý kandidát na rezervnú menu Čína a jej RMB) mala by EÚ dostatočnú kapacitu na absorbovanie rezerv, doteraz držaných v US$.

Ak sa pozriete na zdroje financovania našich "think-tankov", ich kontakty a možnosti, ktoré poskytujú pre papagájov pôsobiacich v nich, sú piesne ktoré spievajú naši NiktošAsociáli pochopiteľné. Sú to piesne z USA, lebo USA sa ničoho tak neboja, ako úspešnosti integrácie v Európe. Skončili by zlaté časy života nad pomery, financovaného zo ziskov na burze špekulantov s papierikmi veľmi pochybnej hodnoty!

Táto situácia má ale zničujúci vplyv na finančnú disciplínu v samotných USA a v konečnom dôsledku je zárodok veľkého tresku, pred ktorým stojí svetová ekonomika. V USA klesá výroba materiálnych i intelektuálnych hodnôt. Zatiaľ dokáže absorbovať špičkové mozgy z celého sveta, lebo im dokáže vytvoriť lepšie podmienky na prácu. Paradoxne kvalita základných a stredných škôl drasticky klesla. Greenspan poukazuje na to, že príliv mozgov zo zahraničia to nemôže kompenzovať nekonečne dlho! Už teraz je pre pracovný trh v USA veľký problém outsourcing služieb IT do Indie.

Súčasné úvahy o kurze € voči US$ sú nádhernou ukážkou krachu liberálnych predstáv o peniazoch. Kurz US$ doláru je predmetom regulácie toku tovarov a služieb do USA a neurčuje ho žiadna neviditeľná ruka trhu. Tá ruka napríklad v prípade centrálnych bankárov z ECB je až príliš viditeľná!

Návrat ku zlatému štandardu je teoreticky lákavý, ale v dnešnej dobe prakticky už nerealizovateľný! Zlato sa stalo veľmi dôležitým technologickým kovom a jeho spotreba rastie! K dispozícii je obmedzené množstvo, ktoré nedokáže pokryť potreby ekonomiky pri tvorbe likvidity.

Hayekovské fantázie o peniazoch krásne zosmiešnila história okolo Bitcoinu. Pod figovým listom virtuálneho barteru sa dejú neuveriteľné veci, oplatí sa to na Internete naštudovať! Bolo by celkom zábavné, koľko tejto ideálnej "hayekovskej meny" už použili pre seba naši hayekpapagáji a aký bol výsledok! :-D

Amschel Rothschild pred sto rokmi to zhodnotil nasledovne :

"Zverte mi kontrolu nad národnou emisiou peňazí a bude mi jedno, kto robí zákony!"

Oligarchia v pozadí, ktorá posadila Helicopter Bena do vrtuľníka s vrecami peňazí to vie veľmi dobre! Piate prikázanie Desatora sociopatoekonómie je určené pre hlupákov, ktorí ho berú vážne,

ONI VEDIA SVOJE! :-D

Pridať komentár

Feedback