Skeptický slovník pre finančných analfabetov - písmeno Z, heslo - Zlato

Jedným z najinteresantnejších predmetov analýzy je korelácia medzi cenami zlata a indexom S&P 500 a vplyv sociopatickej hystérie na jej veľkosť.

Dobrou pomôckou je zohľadnenie vývoja cien nenápadnejších komodít - striebra, platiny a paládia. Interesantný je výkyv cien striebra, ktorý bol v čase krízy podstatne menší, ako u zlata a jeho pád tomu zodpovedal. (z 5,09 US$/Oz v januári 2000 vyletela cena na 46,47 US$/Oz v apríli 2011, dnes je to 19,58 US$/Oz ). Je pravdou, že okrem burzových špekulácií má na cenu v dlhodobej perspektíve vplyv aj využitie striebra ako technologického kovu a výrazný očakávaný pokles jeho zásob. Ďalší problém je ale jeho problematickejšie skladovanie a transport, preto ako predmet špekulácie vo veľkom nie je moc pohodlné. I tak je viac ako trojnásobný nárast k dnešnému dňu za 25 rokov hodný pozornosti. U zlata tento výkyv bol na úrovni z 283,54 US$/Oz v roku 2000 cez 1883 US$/Oz v júli 2011 na dnešných 1310 US$/Oz. Ako vidno, zlatá horúčka je jav trvalý ...

Ak by nebola prítomná bublina na trhu s cennými papiermi, tieto kovy by celkom spoľahlivo reflektovali reálny pokles hodnoty meny, v ktorej sa obchoduje. Virtuálna tlačiareň FEDu a ECB spôsobujú obrovské výkyvy cien týchto kovov, lebo predstavujú obľúbený únik z kolabujúcich finančných trhov ako alternatíva k znehodnocovaným peniazom.

Ak si pozriete obrovský výkyv ceny zlata, ktorý vyvrcholil na úrovni 1883 US$/Oz, je vplyv tejto hystérie zjavný. Nasleduje pomalý, ale vytrvalý pokles, s pochopiteľnými pravidelnými cyklickými výkyvmi cca pod +-10% základného trendu ceny. Ak sa do jesene neudeje nič šokujúce, v tomto roku by cena zlata na konci leta mohla klesnúť pod úroveň 1200US$/Oz , s možným následným poklesom až na 1100US$/Oz. Čo sa udeje potom, je vo hviezdach! Stojí za pozornosť ako rýchlo odznela kríza na Ukrajine, ktorá spôsobila posledný nárast cien. Zdá sa, že niekto očakáva, že v prípade embarga bude Rusko nútené predávať svoje zlaté zásoby s následným tlakom na cenu.

Ak odfiltrujeme vplyv šialenstva v období prelomu 2008/2009, je dlhodobý rast ceny na cca 1200US$/Oz reálny a od tejto hodnoty by sa mali odvíjať úvahy o potencionálnom zmysle jeho nákupu. V okamžiku, keď sa dosiahne táto hodnota, je riziko vsadenia na jeho pokles ceny veľmi vysoké, lebo minimálne do konca tohto roku sa zvyšuje riziko ďalšieho prepuknutia hystérie NiktošAsociálov pôsobiacich na finančných trhoch. Dnešná eufória nemá reálny základ a určiť okamžik, keď sa precitnú blázni zo svojich snov, je hodné naozaj veľmi, veľmi veľa peňazí! :-D V hre je cca -150US$/Oz čo je už interesantná hodnota. Očakávať s nákupom na pokles pod 1000US$/Oz je z ohľadom na prežité šoky a dezilúzie z finančných trhov nereálne. Ale možná explózia ceny nákupu o 1/3 nahor (+400US$/Oz) na jeseň je tiež poriadne riziko!

Ak by sme vedeli odhadnúť pravdepodobnosť týchto dvoch scenárov, ostatné výpočty sú mechanická aplikácia teórie hier - a boli by sme boháči. S ohľadom na asymetriu potencionálnych výkyvov ten odhad explózie nemôže byť príliš nepresný... Ak sa však rozhodujete v časovom horizonte cca 10 rokov, situácia sa mení, lebo trend rastu ceny v dlhodobom časovom horizonte (najmä striebra, ktorého deficit sa bude zväčšovať a nebude ho možné kompenzovať machináciami s fiktívnymi predajmi/kúpami) je veľmi pravdepodobný! Tento rast je určite spoľahlivejší a podstatne menej rizikový ako špekulácia s cennými papiermi (s výnimkou akcie baní kovov - Soros(!)).

Ak by bola "lavicová" vláda SMERu mala včas odvahu zakrútiť krkom pánom cicajúcim peniaze z II. piliera ako Orbán a preorientovala svoju podporu na niečo podobné, ako od roku 2006 majú vo Veľkej Británii, tie sľubované "Švajčiarske dôchodky" mohli by dnes byť podstatne väčšie.

http://moje.hnonline.sk/node/15031

A deficity, generované únikom ich hrdých nositeľov zo solidarity I. piliera mohli byť podstatne menšie (aj tu mohli byť zdroje tých chýbajúcich prostriedkov v rozsahu miliárd €!).

Pridať komentár

Feedback