Skeptický slovník pre finančných analfabetov - písmeno D, heslo - Dlh

Naši sociopatickí táraji označujúci sa za pravičiarov veľmi často operujú slovami demagógia a populizmus. Samozrejme ako inak, pripisujú ich akejsi virtuálnej ľavici - socanom. Tento postupne vydávaný slovníček je určený pre obete pravicovej demagógie, ktorá sa vyznačuje niekedy až neuveriteľným finančným analfabetizmom.

Nie je dlh ako dlh! Napodiv jestvujú aj dobré dlhy, na ktorých dlžník môže zarobiť obrovské peniaze. Začnem parádnym príkladom dlhu, ktorý môže úplne rozbiť predstavy naivného pravičiara analfabeta o zadlžovaní.

Krásnou ukážkou je obchodovanie orientované na trendy. Bez zbytočného zabiehania do technických detailov realizácie princíp je nasledovný:

Môžete si požičať nejaké papierové poukážky fiktívnej reálnej hodnoty (napr. akcie, alebo peniaze vo forme konkrétnej meny) o ktorých viete, že ich hodnota na burze špekulantov, ktorú iba naivný blázon dokáže považovať za trh :-D, v krátkej budúcnosti (preto sa tieto obchody nazývajú tiež short - krátke :-D) výrazne poklesne.

Ak si rekapitulujeme nevyhnutné podmienky (ale matematik by napísal nie postačujúce!) :

1. Musíte mať na dostrel veľkého idiota, ktorého môžete napáliť a ktorý vám požičia (formy na finančných "trhoch" sú rôzne) veľké množstvo relevantných papierikov. :-D
2. K dispozícii musí byť ďalší idiot, ktorý vám toto veľké množstvo požičaných papierikov vymení (tak isto foriem tejto operácie viac) za iné, ktorých relatívna hodnota stúpne.
3. Musíte mať informáciu, ktorú nemá nik na trhu (informačná asymetria) o tom, že papierik výrazne stratí svoju výmennú hodnotu (Pozor - nemusí mať reálnu, ale relatívnu hodnotu - v každom okamžiku si musíte byť vedomý, že obchodujete so špekulatívnymi papierikmi na burze špekulantov!).
4. Musíte mať k dispozícii technické prostriedky (vrátane vedomostí a skúseností) na perfektnú realizáciu obchodu.

Typický priebeh - popíšem iba tú najjednoduchšiu variantu.

Krok 1.
Požičiate si podľa možnosti tak veľké množstvo papieriku "A", aby sa v priebehu ich nákupu nespamätalo nevedomé stádo okolo a nezačalo napodobovať a neovplyvnilo cenu predaja v nasledovnom kroku.
Krok 2.
Na burze špekulantov papieriky "A" vymeníte za papieriky "B" o ktorých viete, že ich relatívna hodnota neklesne (najlepšie keď ešte stúpne!).
Krok 3.
Máte dve možnosti - buď počkáte na spontánny priebeh udalostí, ale väčšinou nie je problém vyvolať chaos na burze špekulantov diskrétnym vypustením informácie (formy sú rôzne) o očakávanom poklese relatívnej hodnoty papierikov "A".

Malá rekapitulácia v tomto bode - máte požičané veľké množstvo papierikov "A" ale aj k dispozícii veľké množstvo papierikov "B". Kľúčový okamžik nastane v okamžiku explózie davovej hystérie na burze špekulantov, ktoré spôsobí obrovský (pokojne môže byť aj krátkodobý pokles - ide o krátky (short) obchod) výmennej hodnoty papieriku "A".

V tom okamžite vrátite prvému idiotovi dlh vo forme papierikov "A", lebo môže za papieriky "B", ktoré vám vymenil druhý idiot, skúpiť naspäť za podhodnotenú cenu pôvodné papieriky "A" (pokojne aj viac, lebo po skončení davovej hystérie ich cena stúpne, nie na pôvodnú hodnotu ale tento druhotný disk tiež poteší! :-D). Ak si chcete oddýchnuť od špekulácií, zhrabnutý rozdiel vymeníte za zlato a papieriky ponecháte špekulantom na burze. :-D

Čo sa stalo? Prvý idiot dostal naspäť svoje papieriky "A", druhý idiot si šklbe vlasy že vám vymenil "A" za jeho "B" a vy máte zisk, ktorý je spôsobený rozdielom cien medzi kúpu a predajom týchto (pokojne aj oboch bezcenných) papierikov na burze špekulantov krátený o úroky z dlžoby. :-D Kalkulácia na úrovni matematiky základnej školy, o ktorej ste sa nedozvedeli ani na vysokej škole. :-D

Teda nie je dlh ako dlh, ako vidno vďaka zadlženiu sa môžete stať multimilionár v pomerne veľmi krátkej dobe! A keď ste šikovný a prídete takýmto špekuláciám na chuť, stanete sa miliardár, ktorý si môže v médiách kúpiť za pár šupiek, ktoré odložíte bokom, povesť filantropa! :-D Zázrak! Klasická ekonómia a morálka vďaka sociopatoekonómii a jej newspeaku obrátená naruby!

Pozorný čitateľ týchto riadkov určite pochopil kľúčovú úlohu informácie v týchto obchodoch. Situácia začína ešte viac smrdieť, ak túto informáciu zneužije zamestnanec banky/fondu a ešte nechutnejšia, ak ju zneužije samotná banka/fond! Je to špekulácia, nazývaná "Insider trading", ale to je úplne samostatná kapitola.

http://www.reuters.com/article/2014/03/25/us-usa-crime-insidertrading-gu...

Ak banka zneužije informácie o svojom klientovi a obchoduje proti jeho záujmom, je to neuveriteľný hnus! Počas krízy toto svinstvo nespáchala iba jedna banka, na krku majú teraz sériu procesov, na ktorých kráľovsky zarábajú advokáti... :-D

http://dealbook.nytimes.com/2014/03/19/questions-over-goldman-deal-as-in...

http://dealbook.nytimes.com/2014/01/08/morning-agenda-jpmorgan-settles-m...

http://dealbook.nytimes.com/2013/12/12/bank-of-america-to-pay-131-8-mill...

O tom či je dlh dobrý alebo nie, rozhoduje aj situácia veriteľa. Ideálna veriteľská inštitúcia je štátom vlastnená banka, v ktorej riadiacich a dozorných orgánoch sú dosadené biele kone klientskej siete. V takomto prípade dlhy platia iba zbabelci! Ivan Teflónovič a Brutálna Brigita sa v kauze Devín banka predviedli v tých najúžasnejších farbách. Nakoniec hry na tomto piesočku zaplatili daňoví poplatníci. Sociálny darvinizmus v praxi, (všetkého)schopní víťazi boli odmenení z našich peňazí! Obaja hlavní účinkujúci v tejto fraške boli odmenení - jeden tlieskajúcim davom pravicových analfabetov, druhý teplým miestečkom vo veľkom a "múdrom" svete financií. Aké finančné toky a na aké kontá plynuli ďalšie odmeny, to vie iba Hospodin. Proste obaja kúzelníci, hodní obdivu, Hudíni a Mata Hari boli amatéri!

Platí pravidlo :

Zlý dlh z vás vysáva hodnoty v podobe úroku a často aj nákladov na spravovanie na dlžobu kúpeného xxx (škála je veľká) a ten, ktorý vám požičal na vás zarobí. Krásnym prípadom je spotrebný úver alebo hypotéka na vlastné bývanie.

Dobrý dlh je taký, kde tok peňazí je opačný, hra medzi veriteľom a dlžníkom nemusí mať nulový súčet! Pokojne v komplikovanejších variantoch môžete zarobiť obaja! :-D

Napríklad ste časťou rozsiahlej klientskej siete, ktorá siaha podľa možnosti aj do banky. Vypukne bombardovanie Srbska, vodná cesta a obchod je zablokovaný. V Bratislavskom prístave ostala visieť celá loď textilu, s pôvodným určením Srbsko alebo krajina po prúde. Tovar bol zakúpený na úver, prepravca má tiež problémy, všetci vám ochotne predajú textil aj hlboko pod bežnú cenu. Máte informácie a kamarátov mafiánov v klientskej sieti. Pobežíte do banky, kde aj za cenu poriadneho bakšišu (pokiaľ máte kamarátov spoločníkov vo Vašej firme priamo v banke, ten bakšiš je vo forme zisku firmy) si vybavíte úver, nakúpite tovar v prístave a obratom ho predáte Slovákom za výhodnú cenu. Klasická hra s nenulovým súčtom, ukážkový sociopatoekonomické zázrak, o ktorom sa z kníh pána Andreja Kisku (pochopiteľne - odporúčaná literatúra je výpis z obchodného registra) nedozviete! :-D

Pointa príbehu je sledovanie intenzity a smeru toku peňazí, v dobe o.....nia sa papagájov označovaná "cashflow" (navrhujem adekvátnejší preklad - "vietor v kešeni" :-D). Musíte organizovať svoje financie tak, aby vám vietor čo okolo seba robíte, fúkal bubáčiky do kešene, nie von z nej! :-D

R.T. Kiyosaki presadzuje jednoduché definície aktív a pasív. Aktíva nám zavejú bubáky do kešene bez toho, aby sme museli pracovať, pasíva ich z tade vyfúkajú, i keď pracujeme. Úmyselne používam výraz bubáky, lebo hovorím o nejakých reálnych hodnotách, výmenný kurz medzi reálnymi bubákmi a peniazmi sa môže radikálne zmeniť!

Situácia s dlhmi je ale ešte zložitejšia a vaša pozícia ako hráča voči banke môže byť podstatne komplikovanejšia. V týchto úvahách zatiaľ absentovala podstatná informácia - pravdepodobnosť, že si požičiate (tlak na klienta banky na zobratie pôžičky). V klasickej teórii hier sa zvažovali iba stratégie a ich bilancia, ale nebrala sa do úvahy pravdepodobnosť ich voľby. Ak zjednodušíme situáciu na jednoduchú hru hráčov banka a klient, musíte pridať k dvojrozmernej matici ešte ďalší rozmer - pravdepodobnosť voľby stratégie.

Tlak na zadlžovanie môže mať rôzne formy a okrem brutálneho znásilnenia (napr. štátom podporovaná politika hradenia plateného vzdelania cez úver v banke, ktorá núti mladých ľudí bez pomoci rodičov zobrať dlžobu) až po sprostú manipulatívnu reklamu, keď sa klient chová ako emóciami ovládaný idiot. V USA zohrala pri prepuknutí hypotekárnej krízy veľmi nechutnú úlohu republikánska administratíva a aj samotný FED s jeho umelo určovanými úrokovými mierami. Pán Greenspan sa vo svojej knihe sám usvedčuje z toho, že o vzniknutej hypotekárnej bubline vedel a že podcenil jej dôsledky! Politika minimálnych úrokových sadzieb, za ktoré si požičiavali banky, sa zákonite premietla do nízkych úrokov za hypotekárne úvery. Vďaka nízkym úrokom bolo výhodnejšie namiesto bývania v prenajatom dome si kúpiť vlastný na hypotéku. Keď sa tento hlad kombinoval s nezodpovedným poskytovaním úverov nešťastníkom, ktorý okrem samotnej nehnuteľnosti nemohli ručiť ničím, explózia bola len otázkou času. Cena nehnuteľností padla a nešťastníci nemali žiadne reálne aktíva, ktoré by dokázali pokryť zvýšené úroky a prípadne pri predaji doplatiť zníženú cenu nehnuteľnosti pre jej predaji. Bola to iba hlúposť bankárov, alebo znárodnenie strát bánk, príliš veľkých na to aby padli, bolo zakalkulované do rizika?

Ľudia sú jednoducho nepoučiteľní! Prvé veľké použitie páky "Margin loan" (lombardný úver), ktorá v tom čase mala pomer 1:10 (t.j. potrebovali ste iba 10% potrebného kapitálu), pričom ako záruka slúžili iba akcie, spôsobil eufóriu medzi "investormi". Mal to však háčik - dátum splatnosti ("margin Call") mohol byť určený kedykoľvek a musel tento investičný úver musel byť splatený do 24 hodín. Samozrejme "investori" nemali okrem akcií žiadne iné aktíva, túto páku mohli zaplatiť iba predajom akcií! Keď v roku 1929 náhle znížil objem peňazí a banky vypovedali milióny pôžičiek, burza a celý finančný sektor sa zákonite zrútili. Spľasnutie tejto úverovej bubliny ("Black Thursday") malo za následok krach 5400 malých bánk, ktoré obratom pohltilo 5 najväčších bánk v krajine. Je to do nekonečna opakujúci sa príbeh, je to jednoduchý mechanizmus, stále tá istá hra! Náhoda? :-D

Poučenie z krízového vývoja.

Ak si požičiavate peniaze, musíte mať veľmi jasnú predstavu, aký vietor v kešeni ("cashflow") rozvírite. Koľko z nej bude fúkať von a hlavne koľko dnu. Ten vietor závisí predovšetkým od toho, na čo požičané peniaze miniete. Podstatná sú informácie, ktoré vám umožnia predpovedať smer a veľkosť týchto vetrov. Môžete špekulovať a dokonca na svojich špekuláciách aj zarobiť, ale

1. Musíte mať viac informácií ako vaši súperi, lebo každá špekulácia vo svete papierikov pochybnej hodnoty je hra, v ktorej môžete mať jedného alebo viac súperov. Informácie vám dajú väčšiu voľnosť pri výbere stratégie a na ich základe dokážete odhadnúť pravdepodobnosť/riziko pri výbere zvolenej stratégie.
2. Musíte mať dispozície technické možnosti a hlavne prístup k potrebným úverom. Prakticky to znamená vedomosti (finančné IQ) a podľa možnosti kamarátov - ideálne klientsku sieť, v ktorej sa pohodlne húpate na rozdiel od sólistov!
3. Vaša morálka musí klesnúť na nulu a pružnosť svedomia a schopnosť vysvetliť svoje konanie (etická dodatočná racionalizácia) musí byť maximálna. Na pomoc si môžete odložiť pár šupiek a začať sa hrať na filantropa, vraj to (dočasne) pomáha! :-D

Pridať komentár

Feedback