Istoty a siete nie sú iba sociálne!

Na Slovensku je to tak! Povedal klasik Móricko. Sme krajina neobmedzených možností tárania! A nakoľko sa istota stala nedostatkovou a veľmi žiadanou komoditou, stala sa i veľmi módnym a významovo veľmi devalvovaným slovom.

Smrť je jediná istota na tomto svete aj o tej nevieme kedy príde a ako bude bolestivá! :-D

Na trhu je slovenský preklad knihy Nassima Nicholasa Taleba s názvom "Antifragile: Things That Gain from Disorder". Slovenský preklad "Antikrehkosť" sa mi zdá vyslovene nešťastný. Použitie jedného významu slova "fragile" a preloženie ako krehkosť nevystihuje podstatu toho, čo myslel autor zvolením slova "Antifragile". Antikrehkosť je jednoducho nerozbitnosť a toto slovo nevystihuje autorov zámer.

Autor je špičkový odborník v oblasti managementu rizík a úspešný podnikateľ na finančných trhoch. Túto knihu je výborné konfrontovať s niektorou z posledných kníh R. T. Kiyosakiho (napríklad "Sprisahanie bohatých") a pozerať sa na každú z nich pohľadom toho druhého autora. Veľa vecí sa človeku pri takomto čítaní ozrejmí!

Podľa Taleba je dlhodobé prognózovanie komplexných systémov s množstvom spätných väzieb medzi podsystémami minimálne problematická ak nie nemožná a neseriózna činnosť. (Môžem to potvrdiť osobnou skúsenosťou, istý čas som sa tomuto vareniu z vody venoval profesionálne a o úrovni tejto produkcie som si nerobil nikdy ilúzie! :-D) Ďaleko užitočnejšie je skúmať a porovnávať systémy podľa toho, ako dokážu reagovať na nepredvídanú náhodilosť a adaptovať sa na takéto prostredie - ideálne zdokonaľovať sa.

Investičné rady R. T. Kiyosakiho sú orientované podobným spôsobom - dobrá investícia je minimálne citlivá na výkyvy na finančných trhoch a prináša stabilné výnosy v podobe podľa možnosti trvalého prítoku peňazí do investorovej "kešene" - preto navrhujem preklad cashflow ako vietor v kešeni :-D. Aby do nej fúkalo Vám a nie banke, radí orientovať sa na investície životne dôležité pre chod štátu a sveta. Nie je náhoda, že finančný kúzelník Soros využil krízu a nakúpil za podhodnotenú cenu, ktorá vznikla počas hystérie z roku 2008, práve akcie spoločností zaoberajúcich sa ťažbou surovín. A na kríze zase nesmierne zbohatol!

Títo páni nezbohatli preto, že by mali patent na prognózovanie vývoja cien na finančných trhoch. Zbohatli preto, lebo dokázali odhadnúť reakciu účastníkov - špekulantov na tejto burze papierikov pochybnej hodnoty a zodpovedajúce riziko svojej zvolenej stratégie! Každý iným spôsobom, ale základom bol dobrý odhad rizík, ktorý dlhodobo ako sa zlepšovali už iba z titulu veľkého množstva pokusov priniesol zisk (na úkor hlupákov, ktorí riskovali viac :-D)!

Všetky systémy, ktoré sa orientovali na konštrukciu stabilného prostredia a "istoty", ktoré by ich mali poskytnúť s veľkým rachotom krachli. Vytvorili rigidný systém, neschopný reagovať na nečakané náhody, systém neschopný poučiť sa na vlastných chybách a zdokonaľovať sa. V snahe odstrániť náhodnosť chovania ľudí, zviazal ich myslenie primitívnymi dogmami a potláčal diskusiu, ktorá by ich spochybnila. Soros takúto spoločnosť nazval uzavretá, ja dopĺňam že takáto spoločnosť sa dusí vo vlastných klientelistických sieťach, v ktorých sa húpajú vládnuci hlupáci, hľadajúci v nej svoju "istotu".

Problém zlyhania transformácie v postkomunistických krajinách je podcenenie skutočnej podstaty fungovania "reálneho" socializmu. Obyvatelia si navykli húpať sa v sociálnych a klientskych sieťach, pričom tie druhé predstavovali pre ďalší vývoj podstatne väčšie nebezpečenstvo ako tie "sociek". Ideológia Studenej vojny, ktorá sa osvedčila na deštrukciu, bola nepoužiteľná konštruktívnym spôsobom a paraziti húpajúci sa v komunistických klientskych sieťach to intuitívne pochopili. Inštinkt parazita prežije akúkoľvek zmenu systému a konkrétne na Slovensku vďaka nešťastnej zemepisnej polohe a malosti krajiny máme pre tento druh pijavíc ideálny výcvikový priestor!

Idea otvorenej spoločnosti je neprijateľná pre týchto NiktošAsociálov, ale to týmto ciciakom nebránilo okamžite sa okamžite prisať na inštitúcie, financované zo zahraničia! Účinok bol okamžite devastujúci a iba fakt, že Soros nemôže sledovať svoje nadácie vysvetľuje, že okamžite nedokázal nakopať darmožráčov, diskreditujúcich jeho myšlienky do zadku. Že tak neurobila Svetová banka a Medzinárodný menový fond vôbec neprekvapuje, lebo samotné tieto inštitúcie s ich pavučinou po celom svete, predstavujú podobnú sieť a poskytujú "istoty" pre podobných potkaníkov.

Vďaka NiktošAsociálom, húpajúcim sa v klientskej sieti, majúcej svoje korene ešte v období komunizmu, táto sieť sa ešte rozrástla do obludnejších a amorálnejších rozmerov. Doslova zadusila diskusiu o ďalšom smerovaní Slovenska, k moci sa dostali poslušní diletanti, ktorý napáchali na stoličkách ministrov, štátnych tajomníkov, samozvaných "expertov" škody za stovky miliárd €! Vznikli nové istoty v podobe sietí, v ktorých sa húpali NiktošAsociáli paraziti, ktorí bezočivo obviňovali úbohé "socky", že sa hojdajú v sociálnych sieťach. :-D Dnes sa systém ktorý vybudovali rúca v základoch, občania Slovenska odmietajú chodiť k voľbách a k moci sa dostávajú extrémistické skupiny, ktorým pár tisíc, často kúpených hlasov, pomáha sa dostať k zodpovedným funkciám.

Situácia je kritická a treba ju riešiť systémovo okrem iného aj radikálnou zmenou volebného systému! Predstava že ju vyrieši iba toľko omieľaná priama demokracia je veľmi naivná. Môj návrh je jednoduchý:

1. Povinná účasť vo voľbách, neúčasť sankcionovaná obtiažnejším prístupom k službám štátu (a čudovali by ste sa, koľko ich potrebujete a neviete o tom!). Sloboda voľby spočíva v možnosti vhodiť nevyplnený volebný lístok. Ak počet takýchto lístkov presiahne 50%, voľby sa musia opakovať a kandidáti, ktorí nezískali potrebnú dôveru sa už nesmú objaviť na kandidátke.

2. Zákaz politických komentárov v privátne vlastnených médiách, vynucovaný pri opakovanom priestupku prakticky likvidačnými pokutami a odňatím licencie. Po "žltej karte" by mala okamžite nasledovať "červená"!

3. Obmedzenia nákladov na predvolebnú kampaň na desatinu dnešného limitu.

4. Prísne regulovaná politická kampaň vo verejnoprávnych médiách s drastickými a zosobnenými sankciami voči porušovaniu týchto pravidiel.

5. Okamžité zrušenie preferenčných hlasov a kandidátok tichých koalícií.

Ak má niekto námietky, systém povinnej účasti vo voľbách jestvuje aj v demokratických krajinách (Belgia, Austrália, Luxemburgsko, kanton Schaffhausen vo Švajčiarsku).

Čudovali by ste sa, ako by zatriasol takýto volebný systém s niektorými "osobnosťami" a politickými stranami a hnutiami na Slovensku! V ČR rozvíril diskusiu na túto tému prezident Miloš Zeman a reakcia NiktošAsociálov politológov je až zábavne symptomatická. Vraj by sa ľudia nahnevali a volili by strany ako Nezávislá erotická iniciatíva alebo Strana priateľov piva! Evidentne by vadilo, keby naši úžasní reprezentanti ľudu v parlamente sa ocitli v preferenciách pod recesistickými stranami a ukázala by sa v plnej kráse ich nemohúcnosť a diletantizmus. Taký župan Kotleba pre týchto darmožráčov je prijateľnejší! :-D

Pridať komentár

Feedback