Ako si založiť vlastný IV. pilier – Čakanie na čierne labute

Táto časť bude konštruktívna - je to návod ako si urobiť seriózny rizikový management svojho prežívania staroby. Nečakajte žiadnu istotu, nemáte istotu ani v tom základnom neodvratnom fakte kedy a za akých bolestí umriete!

Namiesto pochybnej prognózy budúcich príjmov a výdavkov sa musíte postaviť k problému z úplne opačnej strany - vopred riešiť potencionálne katastrofy, Talebove "Čierne labute"!

http://moje.hnonline.sk/node/9259

Riešte ich VY a neočakávajte pomoc štátu, ktorý sa môže rozsypať na prach! Využite skúsenosti svojich starých rodičov z II. svetovej vojny - zamyslite sa nad tým kto a ako sa pred vojnou zabezpečil a ako prežil.

Je to šokujúca predstava, ale pokúste sa orientovať v situácii že budete si musieť zabezpečiť jedlo, vodu a teplo v situácii, keď nebude fungovať nič! Ak sa zabezpečíte týmto spôsobom, aj keď ku kolapsu štátu nedôjde, bude sa Vám prežívať podstatne ekonomicky lepšie aj v normálnych podmienkach. Je jasné, že takýto cieľ je pre väčšinu obyvateľov Slovenska nedostupný, snažte sa teda aby ste sa dostali medzi vyvolených! Nepotrebujete na to milióny €, stačí priemerný príjem a zdravý rozum.

Kľúčom k tejto relatívnej istote - ostrovu relatívnej stability v mori chaosu je malá a vhodne vybavená nehnuteľnosť. To znamená s kúrením aj na drevo, pozemkom na ktorom sa dajú nasadiť krumple pre celú rodinu, vypustiť sliepky a urobiť zeleninová záhrada a pár ovocných stromov. Vlastná studňa. Vedomosti potrebné na prežitie. Toto je základ Vášho IV. piliera. Podstatnou súčasťou jeho konštrukcie sú dobre vychované deti a dobre fungujúca rodina. Toto je klasický "Africký systém sociálneho zabezpečenia" a vysvetľuje to vysokú pôrodnosť v rozvojových krajinách. :-D

Tento "ostrov slobody" .-D a stability treba budovať hneď na začiatku aktívneho veku. Je neuveriteľné koľko starcov sa ho vzdalo pod tlakom svojich zle vychovaných pažravých detí.

Skutočný diverzifikácia nie je pofidérna diverzifikácia portfólia cenných papierov. Staré židovské pravidlo (boli to odborníci na prežívanie katastrof) je mať časť majetku v zlate, časť v nehnuteľnostiach, časť v komoditách/tovare potrebných aj v dobe katastrof, časť v aktívach - ideálne fungujúce podnikanie s pravidelným a postačujúcim prítokom peňazí zo zisku, časť (minimálnu) v peniazoch. Zlato predstavuje mobilitu v prípade nevyhnutnosti úteku, nehnuteľnosť a komodity prežitie v prípade že niet kam a nie ste ohrození na živote (Židia mali s tým trvalé problémy) a pozitívny cashflow ako istotu pre normálne obdobie. A vždy bola veľmi dôležitá fungujúca pevná židovská rodina, ktorej zásadným tmelom bola synagóga a rabín! Namiesto sprostého antisemitizmu sa treba učiť, učiť a znovu učiť od týchto veľmi múdrych a životom ťažko skúšaných ľudí.

Pri konštrukcii Vášho IV. piliera sa predovšetkým zbavte ilúzií a nedajte sa osprosťovať ľuďmi, ktorých jediným cieľom je vytiahnuť z Vás peniaze!

1. Peniaze sú papieriky, ktorých reálna hodnota sa prejaví až v čase krízy. A boli časy, keď bolo ekonomické ich použiť ako palivo! Hyperinflácia vďaka politike FEDu a ECB nie je až taká nereálna a treba s ňou počítať!

2. Numizmatika, filatélia a umelecké diela v čase skutočnej krízy strácajú na hodnote.

3. Cenné papiere sú na tom ešte horšie, ako peniaze. Žiadna reálna diverzifikácia portfólia nejestvuje, v prípade skutočnej krízy (Talebovej čiernej labute) sa "peľové zrnká" začnú hýbať všetky smerom nadol! Predstavujú aktívum iba vtedy, keď ste sám kvalifikovaný investor, v tejto oblasti najviac platí vedomosti/informácie = skutočné hodnoty!

4. Aj nehnuteľnosti môžu sa zmeniť na hrozné pasívum, ktoré bude z Vás vysávať peniaze. Kto ich neviete spravovať tak, aby z nich prúdili peniaze (vietor musí fúkať DO kešene - kladný cashflow), môžu predstavovať problém! Ten ostrov by mal byť čo najmenší, aby z Vás nevysával príliš veľa peňazí!

Vašim najväčším aktívom je Vaše finančné vzdelanie. Škola Vám môže dať všeobecné a odborné vzdelanie, to finančné si musíte zabezpečiť vlastným silami. Nespoliehajte sa na rady zo zahraničia, napríklad knihy pána Kiyosakiho sú výborné (stačí kúpiť vždy iba tú poslednú, dosť sa opakuje :-D), ale treba si uvedomiť degenerované podmienky na Slovensku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Kiyosaki

Kiskove knihy sú peniaze vyhodené do vetra, mnoho problémov zamlčuje a to čo napísal, pokiaľ nemáte v krvi, čítaním kníh Kisku v reálnych situáciách nedokážete použiť - nemáte na to "buňky". Stále majte na pamäti základné pravidlo:

KTO SA SÁM O SEBA VČAS NEPOSTARÁ, NECH SA NESKÔR V STAROBE NEČUDUJE! NAJLEPŠÍ PILIER STE VY A VAŠA RODINA!

Na záver opakovane upozorňujem, že prípravou na úplnú katastrofu sa dobre pripravíte aj na normálne podmienky staroby. A v prípade katastrofy aj skôr...

Komentáre

Sudruhovia a o tom je korupcia . Ved hlavne pri korupcii investujete do rodiny. Preto havlisti nikdy a zasadne korupciu vedecky neskumaju a presne vedia preco :).

A nielen sudruh Morozov ktory nenevidi skorumpovaneho fica ale aj cirkev to iste uci o rodine ...

Ergo anal-yza ukazala ....

Feedback