Zbrane nie sú teplé rožky

Slovenská žurnalistika v posledných dňoch žije príbehom o obrnených transportéroch. Zachytila som v tejto veci slovník ako krádež, netransparentnosť, či zlodeji. Dokonca sa objavil komentár, ktorý poukazoval na to, že minister obrany môže dopadnúť v tejto „kauze“ ako jeho stranícky ex-kolegovia Janušek so Štefanovom. Apropo, podobnosť s týmito pánmi nie je ani len čisto náhodná, ide o dva odlišné prípady. Ale späť k vojenskej technike...

Udivuje ma fakt, že sa zbrane na verejnosti rozoberajú ako keby išlo o predaj teplých rožkov. Pritom sa na ne vzťahujú striktné pravidlá obchodu, spadajú pod špeciálne režimy a uplatňujú sa na ne špecifické právne predpisy. Obchodovať so zbraňami totiž nie je také jednoduché. Musí sa žiadať napr. o povolenie, licenciu a bezpečnostnú previerku. Znamená to, že už tu je proces pod drobnohľadom. Aká teda netransparentnosť?

Je všeobecne známe, že každá krajina si napĺňa vlastné obranné, vojenské a bezpečnostné stratégie. Per lapidus; snaží sa nebyť odkázaná na iných, ale sama na seba. Alebo aj inak povedané, čo si viem vyrobiť doma nezháňam u susedov.
Ako obstaráva zbrane kolíska demokracie, USA? Veľmi transparentne, má zákon o výhradnom nakupovaní zbraní od domácich firiem (Buy American Act). Francúzi zadávajú zákazky predovšetkým svojim vlastným fabrikám, či už ide o bojové lietadlá, obrnené transportéry alebo ponorky. V Indii neuspejete bez spojenia s domácim partnerom. Ani naši českí bratia nekúpia napríklad samopaly od iných než Čechov. No a Poliaci natvrdo razia princíp „Polonizácie“, inak povedané, čo je doma to sa počíta. Len u nás sa všetci čudujú, že si štát objednal zbrane sám u seba, t.j. že zákazka sa môže priklepnúť domácemu štátnemu holdingu.

Namiesto toho, aby sa štát staral o bezpečnosť svojich občanov, ktorí v danej krajine žijú, rozoberajú politici to, kto za kým stojí. Nesmie nám unikať podstata. Kto, čo a ako nás vo vojne ochráni. Či techniku budeme mať, v akom stave, kto ju opraví v prípade poruchy, či budú náhradné diely alebo či si na nás niekto v kybernetickej dobe jednoducho nezgustne. Politici by sa už mali konečne prestať baviť o zbraniach ako kofy na trhu.

Pridať komentár

Feedback