Icom .....m, Jerry a s Ficom

Ešte v roku 2005 nazval terajší premiér Róbert Fico svojho predchodcu Mikuláša Dzurindu nesvojprávnym a závislým na finančných skupinách. Vyčítal mu, že slovenskí žraloci si pochutnávajú na zdravotníctve, konsolidačnej agentúre, penzijných fondoch, správcovských a dôchodcovských spoločnostiach.

Dnes, za éry Róberta Fica, sa do područia vyvolenej finančnej skupiny dostáva strategická energetická infraštruktúra. Na sporáky, chladničky, žiarovky, radiátory, či žehličky si tak ľudia budú môcť pokojne napísať „made in J&T“.

O koze a noži
V súvislosti s finančnými skupinami sú legendárne viaceré Ficove výroky. Azda najznámejší je ten o koze a noži. "Ak som povedal, že mám rád finančné skupiny ako koza nôž, tak som povedal, že máme vážne problémy s ich pôsobením na Slovensku a na trhu. Tomu musí zodpovedať aj politika tejto vlády," povedal úradujúci premiér po tom, čo exministra Jána Počiatka nachytali médiá zhodou okolností na jachte J&T.


Vtedy zrejme netušil, že práve jeho vláda odklepne plynárne a zrejme aj distribúciu elektriny do rúk mecenášov. Inak by daný výrok pravdepodobne nikdy nepovedal. Kým v roku 2006 predstavitelia opozičnej strany SMER - Sociálna demokracia varovali Slovensko pred Pentalandom, dnes tá istá strana z pozície vlády vtláča krajine pod Tatrami logo J&T.


Miliardové kšefty
Finančná skupina J&T si za vládnutia Róberta Fica prišla na svoje. Počas jeho prvej vlády uspela v tendri na elektronický mýtny systém za 850 miliónov eur. Finančníci stáli v pozadí spoločnosti Ibertax, jednej z dvoch firiem víťazného konzorcia. Následne oficiálne J&T kúpila 10 % akcií spoločnosti SkyToll, ktorá elektronický mýtny systém na Slovensku prevádzkuje.

V decembri minulého roka druhý Ficov kabinet súhlasil s predajom 49-percentného podielu v štátnej plynárenskej spoločnosti SPP českej firme Energetický a průmyslový holding (EPH), za ktorou stojí český miliardár Petr Kellner spoločne s finančnou skupinou J&T a jej bývalým partnerom Danielom Křetínským.


Menšinový podiel dovtedy vlastnili nemeckí a francúzski investori. Hodnota transakcie sa odhaduje na 2,5 miliardy eur. Do tretice by finanční žraloci mohli uspieť už tento piatok. Ficova vláda by im totiž mala schváliť predaj 49 % akcií spoločnosti Stredoslovenská energetika od francúzskeho Electricité de France zhruba za 400 mil. eur.

Štát sa ako väčšinový akcionár dostáva pri predaji strategických energetických firiem do polohy pozorovateľa. Na vedomie dostáva zmluvy o exkluzivite a o prebiehajúcich auditoch sa dozvedá len tak mimochodom.


Veď občania nemusia vedieť, kto, prečo, kedy a s akým zámerom im bude predávať plyn a elektriku. Najlepšie riešenia sa rodia v trhovej ekonomike v konkurenčnom prostredí. Reprivatizácia energetiky pripomína scenár pre vyvolených. Obdobie transparentných tendrov, odborných komisií a strategických koncepcií sa zrejme skončilo. Štátna doktrína totiž začína mať iba dve písmená.

Pridať komentár

Feedback