Tri dôkazy, že Fico robí úplný opak toho, čo chce od Grécka

Naša vláda doma robí pravý opak toho, čo žiada od Grécka na ozdravenie jeho ekonomiky. To je hlavné zistenie po porovnaní, čo sme od Grécka žiadali spolu s ostatnými veriteľmi a čo robí vláda Smeru doma. Tu sú podrobnosti:
 
1. Zvýšenie DPH na potraviny
 
Grécko: V reakcii na požiadavky veriteľov zvýšila grécka vláda daň z pridanej hodnoty na potraviny z 13% na 23% (s účinnosťou už od 20. júla 2015). Do skupiny potravín so zvýšenou DPH patrí pivo, cukor, ocot, soľ, kakao, hranolky, nápoje, žuvačky, hovädzie mäso, párky, olej, polotovary, zmrzlina, strava v konzervách, cukrovinky, korenie, nápoje a jedlá v reštauráciách, kaviarňach, baroch či jedálňach.
 
Slovensko: Robert Fico chce získať podporu voličov tým, že sa im chystá dva mesiace pred voľbami znížiť DPH na vybrané potraviny. Už od začiatku tohto roku mala byť pritom DPH znížená z 20% na 19%, nielen na vybrané, ale na všetky potraviny, ale aj na iné tovary, či služby. Vláda Roberta Fica tomu však pred rokom v júni zabránila zmenou zákona.
 
2. Skomplikovanie daňového systému
 
Grécko: Veritelia požadujú od Grécka zjednodušenie daňového systému. Má ísť o odstránenie refundácií spotrebnej dane na pohonné hmoty pre farmárov, zvýšenie lodných daní, zrušenie výnimky platenia DPH pre ostrovy, zjednodušenie dane z príjmov a elimináciu iných neefektívnych výnimiek.
 
Slovensko: Vláda Roberta Fica komplikuje slovenský daňový systém. Vybrané daňové výdavky umožnila uplatňovať vo viac ako 100% výške, iné zase len v 80% úrovni. Zaviedla nelogické pravidlá do odpisovania strát z predchádzajúcich rokov. Zmenila odpisové skupiny tak, aby získala v najbližších rokoch viac peňazí bez ohľadu na budúcnosť. Poskytuje daňové úľavy vyvoleným firmám a ostatným zvýšila daňovú sadzbu na 22 percent.
 
3. Zhoršenie udržateľnosti dôchodkového a zdravotného systému

 

Grécko: Veritelia v požiadavkách tretieho záchranného balíka požadujú dokončenie reforiem penzijného systému a zníženie jeho výdavkov. Dôraz je kladený na zvýšenie udržateľnosti dôchodkového systému. Veritelia tiež požadujú zlepšenie manažmentu nemocníc, ktoré štátu vytvárajú rozpočtové problémy.
 
Slovensko: Naša vláda sa vyhýba diskusii o neudržateľnosti 1. dôchodkového piliera napriek tomu, že demografický vývoj už teraz prináša problémy s vyplácaním dôchodkov. Slovenská vláda robí dokonca pravý opak. Len tento rok vyhnala vyše 150 tisíc ľudí z 2. piliera. Zhoršuje sa aj manažment nemocníc. Vláda im dovolí nakupovať predražené CT-čká či magnetické rezonancie a vytvárať nové dlhy vo výške stoviek miliónov eur.
 
Záver
 
Nie je možné, aby bolo pre jednu krajinu dobré mať veľa výnimiek v DPH a pre inú málo. Nie je logické, aby pre jednu krajinu bolo dobré mať komplikovaný daňový systém a pre inú jednoduchý. To platí aj pre udržateľnosť dôchodkového a zdravotného systému. Náš premiér Robert Fico by mal teda ľuďom jasne povedať, že čo je pre našu krajinu dobré a čo nie. A hlavne by mal na Slovensku presadzovať nielen to, čo pomôže jeho strane do volieb, ale hlavne to, čo pomôže všetkým ľuďom a aj po voľbách.
 

Komentáre

Tradicna znoska nezmyslov a nepochopeni od zbytocneho cloveka z KDH. Ospravedlnujem sa, ze nie som vecny - ale nemalo by to pri tychto ludoch ani vyznam. Autorovi clanku ide iba o krakanie pred volbami. O nic ine.

Feedback