Fico - hrobár slovenských živnostníkov

Štatistický úrad SR zverejnil správu, ktorá sa venovala vývoju počtu právnych subjektov na Slovensku za posledné roky. Jedna kľúčová štatistika by mala byť výstrahou pre slovenskú ekonomiku. Je ňou vývoj počtu živnostníkov za posledné roky. Nečudo, keď hlavné kroky vlády Roberta Fica sa zamerali na zvyšovanie odvodov, daní, poplatkov a regulácií. Výsledkom je o 38,5 tisíca menej živnostníkov. Právom je teda možné nazvať súčasnú vládu hrobármi slovenských živnostníkov.
 

Od začiatku roka 2012 do konca roka 2014 sa 38,5 tisíc živnostníkov rozhodlo (alebo bolo prinútených) skončiť svoje aktivity. Je to zlé nielen pre nich a ich rodiny, ale pre celú spoločnosť. Nižšia ponuka tovarov a služieb totiž ochudobňuje spotrebiteľov. Taktiež má zníženie počtu živnostníkov negatívny vplyv na zamestnanosť. Ak aj nezamestnávali iných, zamestnávali aspoň seba. Snažili sa využívať svoj potenciál a kreativitu v prospech spoločnosti. A toto vláda v konečnom dôsledku potlačila.
 
Robert Fico od nástupu do svojej druhej vlády čelí jednému hlavnému problému, ktorým je vysoký verejný dlh. Ten verejný dlh, ktorý narobil za svojho prvého vládnutia. Dá sa riešiť iba dvoma spôsobmi: reformou výdavkov na strane jednej alebo zvyšovaním príjmov na strane druhej. Ekonomicky je jednoznačné, ktorou cestou by sa mala vláda uberať. Cestou reformy vládnych výdavkov a znižovania verejného dlhu. Táto cesta bola nastolená nie len krajinami Európskej únie, ale aj viacerými svetovými ekonómami, ktorí varujú pred dopadmi narastajúcich dlhov.
 
Od svojho nástupu k moci v roku 2012 sa žiaľ súčasná vláda vyhýba politicky náročnej reforme verejných výdavkov, ktorá by mohla oslabiť jej popularitu. Dôsledok? Tlak na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu, ktorý viedol k zrušeniu rovnej dane, k zvýšenej sadzbe dane pre právnické osoby, vyšším odvodom pre živnostníkov či dohodárov a k zvýšeným poplatkom pre mnohých ďalších. Vyššia finančná záťaž a tvrdšia regulácia znechutila mnohých živnostníkov. Niektorí z nich si otvorili eseročky, ale kvôli daňovým licenciám plánujú skončiť ďalší z nich.
 
Súčasná vláda tak bude mať na svojom konte do konca svojho pôsobenia zrejme až 50 000 živnostníkov, ktorým pomohla ku koncu. Neochota ministrov šetriť na sebe a hádzanie bremena na činorodých, tak ničí to najcennejšie, čo malé národy ako je ten slovenský majú - kreativitu, podnikavosť a snahu postarať sa o seba a o svoje rodiny. Vláda Smeru navyše necháva malých krachovať aj kvôli neplateniu faktúr od veľkých firiem napojených na štátne zákazky (napr. prípad Váhostavu). KDH preto zriadilo post Ombudsmana pre živnostníkov a malých podnikateľov, ktorého sa ujal Peter Belinský. Prichádzame s konkrétnymi návrhmi na pomoc podnikateľom v núdzi. Čo sa s nimi stane však závisí najmä od jedného. Či sa Robert Fico spamätá, alebo zostane hrobárom živnostníkov.

Komentáre

Obrázok používateľa Tomáš LULÁK

Nie som ani z ďaleka Ficovolič a tiež si myslím, že Slovensku a jeho občanom jeho vláda skôr škodí - hlavne strednej vrstve, malým a stredným podnikateľom a firmám, ktorí držia Slovensko a jeho ekonomiku nad vodou, ale mali by ste uvádzať kompletné údaje, nie len typicky KDHácky si vybrať zo štatistiky to čo sa mi v daný moment hodí. Dovolím si preto pripomenúť:

2010 - 2012 - Vláda Ivety Radičovej
- za 2 roky klesol počet živnostníkov o 12154 (zdroj: ŠÚ SR), čiže o 3,14% (1,57% / p.a.)
- za 2 roky vzrástol počet s.r.o. o 25398 (zdroj: ŠÚ SR), čiže o 22,48% (11,24 / p.a.)

2012-2015 - Vláda Róberta Fica
- za 3 roky klesol počet živnostníkov o 38584 (zdroj ŠÚ SR), čiže o 10,26 % (3,42% / p.a.)
- za 3 roky vzrástol počet s.r.o. o 38715 (zdroj ŠÚ SR), čiže o 27,97% (9,32% / p.a.)

Pri pohľade na údaje klesal počet živnostníkov aj za vlády, v ktorej sedeli aj ministri za KDH. A nárast s.r.o. bol tiež len o 1,92% / p.a. lepší ako za terajšej Ficovej vlády.

Žiaľ v myslení ľudí, najviac škôd v danom období napáchal najmä Váš kolega, exminister dopravy p. Figeľ. O jeho "veľkej obľube" medzi obyvateľmi najmä mesta Žiliny a aj okresov MT, DK a RK by sa dal napísať román na pokračovanie. Hlavne po tom, čo nezmyselne zastavil výstavbu diaľnic, namiesto toho, aby nechal už rozbehnutý proces bežať a snažil sa vyjednať lepšie podmienky a ceny formou dodatkov ku zmluvám.

Žiaľ jedným z dôvodov, prečo momentálne pravica na Slovensku nemá šancu je fakt, že KDH je v spoločnosti (aj pre publikovanie takýchto neúplných údajov) vnímané ako skupina farizejov. Všetko v duchu, keď sa nám to hodí spolupracujeme so Smerom-SD a keď sa to práve nehodí, tak sa tvárime, že Smer-SD je náš najväčší nepriateľ.

Možno by stálo za zamyslenie skúsiť spoluprácu cez celé politické spektrum sediace v parlamente (nedeliť sa na socialistov, demokratov, kresťanov, liberálov, národniarov, politických gašparkov a neviem ešte koho). Možno by stálo za to, skúsiť spojiť sily a urobiť niečo KONEČNE pre Slovensko a jeho občanov.

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Ako tak pozerám, tak váš blog je mimoriadne dobrý, veď počet prečítaní v tisíckach o tom svedčí. Alebo, že by členovia KDH dostali pokyn zvyšovať umele karmu.V tom by bolo KDH nielen farizejské ale aj neférové. Pritom by malo byť ako nositeľ kresťanskej morálky práve opačné. Neznižujte sa k takýmto manipuláciám, prekonať 10 % vo voľbách vám to aj tak nepomôže, skôr naopak. Ako pravičiar by som si zaslúžil lepšie KDH.

Feedback