VÝNIMOČNÝ

Mám priateľa, ktorý nie je bežným typom človeka. Je výnimočný. Prejavuje sa to nasledovne.

Raz sme spolu s ďalšími priateľmi rozoberali, v dobrej talianskej reštaurácii, kulinárske umenie a každý z nás prispel k tejto téme svojou skromnou skúsenosťou. Môj výnimočný priateľ prehlásil, že je profesionálny degustátor a že už má dávno za sebou tie najlepšie jedlá na svete. Súčasne poznamenal, že on vie uvariť oveľa lepšie jedlo ako ktokoľvek iný.

Potvrdil svoju nechuť k vyberaným jedlám aj tým, že si ostentatívne objednal iba chlieb s maslom. Nemusím zdôrazňovať aký obdiv a úctu si týmto konaním vyslúžil.

O chvíľu na to sme sa nezáväzne rozhovorili na tému sexu. Môj výnimočný priateľ nás nechal niekoľko minút konverzovať a potom rázne vyhlásil, že táto téma ho nudí. Povedal, že on už nakrútil niekoľko erotických a pornografických filmov a že súlož je preňho nudná a otravná. Dodal, že najradšej si to robí sám, lebo že to vie najlepšie, a samozrejme aj najlepšie vie čo chce. Dovolil som si zapochybovať a nesmelo som namietal, že takto prichádza o moment prekvapenia. To už nás s napätím sledovalo pol reštaurácie.

Môj výnimočný priateľ nezaváhal, zasmial sa a nahlas nám to objasnil. Že by som vraj bol prekvapený, ako on dokáže sám seba prekvapiť. Nešlo mi to do hlavy. Najskôr musí predsa vzniknúť myšlienka a až po nej nasleduje skutok. Ako ho teda môže prekvapiť vlastný skutok?! Všetci sme sa zhodli v tom, že kecá a ja som mu to aj dal zrozumiteľne najavo.

Dnes vidím, že som mu asi krivdil. Po tom, čo som si vypočul v televízii diskusiu Fica s Ficom musím zahanbene priznať, že výnimoční ľudia medzi nami jednoducho žijú.

Bola to vzrušujúca diskusia. Fico sa prekvapoval nečakanými otázkami a bravúrne na ne spontánne, bez akejkoľvek prípravy odpovedal. Riadne to natrel aj neprítomnej opozícii. Nezmohli sa ani na slovo. Dokonca ani prítomný pohotový moderátor.

Fico prekvapoval úctyhodnou pluralitou vlastných názorov a nad každým z nich jednoznačne zvíťazil. Jeho súčasní koaliční partneri, aj keď sú to kapacity v „tomtom“ obore, ešte zďaleka naňho nemajú.

Bravo Fico! Nikto naňho nemá. Takúto pozitívnu a štátotvornú diskusiu som už dávno nezažil a teším sa na ďalšiu. Naozaj si vystačí sám a možno je ho chvíľami až priveľa. Nečudoval by som sa, keby podobne ako môj výnimočný priateľ, prešiel na chlieb s maslom a uvoľnil aj obnaženú poradkyňu úradu vlády. Veď všetko zvládne sám a lepšie ako ktokoľvek iný.

A keď sa už takto rozbehne, možno sa aj naozaj vysťahuje z kriminálnikovho bytu v Bonaparte. Myslím, aj keď je to trochu od ruky, v Chicagu je voľný byt s terasou. Vlastnil ho Al Capone. Záverom podčiarkujem, že v tejto diskusii neboli ani náznaky nenávisti a deštrukcie, ktorými sa vyznačuje súčasná opozícia. Naopak. Fico s Ficom diskutoval s láskou. Veľkou láskou. K sebe!

Komentáre

Obrázok používateľa Ján Luterán

Dobrý deň pán Kňažko.

Článoček je OK, keďže popisuje slovenskú realitu v rovine mužských a ženských pohlavných orgánov, navyše aj v kombinácii s orgánom najvyšším politickým...

A k tomu by som Smeroval svoju otázku.

Vy ste kedysi dávno za socializmu vyzerali ako pomerne odbojný človek, ktorý tuším aj vrátil komunistom akési ocenenie svojich umeleckých kvalít.

Potom ste sa cez VPN zamotali až kdesi k Mečiarovi a nosili ste aj tričko I LOVE MEČIAR.

Neskôr ste sa cez akési čudné strany a straničky zamotali až tak, že už ani neviem, kde ste sa stratili...

A teraz už neviem ani to,že za koho to vlastne politicky i ľudsky " kopete "...

Lebo ja mám o Vás takú naivnú predstavu, že by ste sa mali vzhľadom na svoj vek už prestať báť a byť naozaj odbojným ako kedysi.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Miško, chceš naozaj otázku ?

Tak ju máš mať.

Povedz, ako sa mladý človek ako Ty dokáže zamotať so Smerom ?

Viedli Ťa k tomu ideologicky rodinné zväzky, alebo si na to prišiel sám pri pohľade na beztrestné a bezbrehé rabovanie tohoto štátu pod kuratelou prezlečených komunistov ?

A si ty v poriadku? Napises sem vylev uplne od veci. Nakoniec nepolozis ani tu otazku a nakoniec este ostatnych osocujes uplne tupo. To vypoveda o tebe ako o peknom .....y

A si ty v poriadku? Napises sem vylev uplne od veci. Nakoniec nepolozis ani tu otazku a nakoniec este ostatnych osocujes uplne tupo. To vypoveda o tebe ako o peknom .....y

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Pán Kňažko nikdy nebol svätec. Bol však vždy autentický a to aj vtedy, keď ostatní mali plné gate a klaňali sa modle komunizmu či už zo strachu, túžbe po kariére alebo jednoduchého slabošstva. Nie som jeho advokát, ale treba si uvedomiť, že on bol jeden z prvých, ktorí počas nežnej zdvihol zástavu demokracie a nebál sa ísť na barikády. Neskôr prišli aj ostatní, povyliezali z rôznych teplých dier ale až vtedy, keď už bolo jasné, že sa im nič nemôže stať.
Posudzovať Kňažka a odsudzovať, že kedysi podporoval Mečiara, je nefér. Koľko bolo tých čo naleteli jeho suverénnej rétorike a lži.
Najväčší hrdinovia a sudcovia dneška sú tí, ktorí nikdy nemuseli čeliť komunistickému zlu a tvária sa ako nepoškvrnení a spravodliví. Chcel by som ich vidieť v kritickej situácii, keď ide o život, ako by pustili do gatí.
Kňažko určite nie je svätec, urobil aj chyby. Som však presvedčený, že sa ráno nemusí pozerať do zrkadla s odporom.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Pán Sukupčák, čakal som odpoveď od pána Kňažka, ale zaujíma ma aj Váš názor.

Podstatu môjho komentára ste schválne prehliadli ?

Kde je ten Kňažko, alebo aspoň jeho tieň spred roku 89... ?!

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Pán Luterán, neprehliadol som, len si myslím, že vek sa nedá zastaviť. Mám ten istý vek ako pán Kňažko, a ak som pred 27 rokmi "váľal stále duby", tak dnes už ich jednak váľať nevládzem ale hlavne si myslím, že je tu dosť 30 až 50 ročných, ktorí by ich váľať mali a nespoliehali sa na to, že to za nich urobí niekto druhý.
Páni "dnes v plnej sile", ste na rade, blíži sa rok 2018 a osmička na konci vždy priniesla zmenu.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Martin, možno si len nerozumieme, asi preto, lebo každý hovoríme po slovensky, ale iným jazykom.

A slovenčina to je veru " beťársky jazyk ".

Namiesto jednoduchej ráznej slovenčiny dnes používame výrazy a slovné spojenia tak, aby tomu nikto nerozumel.

Pobirmovaný komunistický Vodca Fico v nedeľnej kázni oblboval národ cez zločineckú hlásnu trúbu zvanú STV a nikto mu nedokázal v jeho zločineckej činnosti zabrániť nielen ručne, ale ani slovami stručne, keďže mal monopol na ideologické žvásty i chránený pobyt v štúdiu.

Skúsil som to napísať stručne a rázne.

No a čo ďalej ?

Kňažko to na svoj vek podal príliš zložito a zbytočne opatrne.

Nakoniec je otázne, či to vôbec písal sám a či to nepísala v zastúpení pani sekretárka.

Lebo Vy ste to Martin podali tak, ako keby už v ruke neudržal pero, alebo teda ani prst na klávesnici.

Dúfam Martin, že Vy to píšete sám, alebo to niekomu diktujete...?

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

No pán Luterán to ste už trochu prehnal. Urážať by ste nemuseli, ani Kňažka a tobôž mňa, pretože pero v ruke udržím aj prst na klávesnici. (Len pre dokreslenie vášho podozrenia zo senility: V nedeľu 17.07. budem štartovať na MS veteránov v cyklistike na 45 km v kategórii 65 až 70 ročných. Ak si myslíte, že je to dedkovský spolok, tak pre informáciu: víťaz to robí s priemerom okolo 40 km/hod. Ja som samozrejme trochu pomalší, ale asi by som si to s vami rozdal)
Nie som senilný dedo, ale stále aktívne pracujúci človek, ktorý riadi úspešnú firmu a nemá pritom ani sekretárku.
K slovenčine: Pochádzam z Liptova, absolvent gymnázia M.M. Hodžu, kde za dve vynechané čiarky v diktáte sme dostali trojku a preto nemám o moju slovenčinu obavy. Zdá sa, že so slovenčinou máte problém vy, pretože slovenčina nepozná oslovovanie krstným menom spojené s vykaním. To, že na net-e tyká kadekto kadekomu, ešte neznamená, že čo je zvykom, je aj slušné.
Kňažko to vôbec nenapísal zložito, ale so sarkastickým a ironickým humorom. Na porozumenie jeho štýlu je treba tiež určitý stupeň ......., Žiaľ ten sa nedá získať, ale ani stratiť vekom.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Martin, ak ste sa naozaj urazili, ospravedlňujem sa Vám, ale urazili ste sa neprávom.

Sme blogeri a nie sme spisovatelia milostných románikov.

A preto musíme byť priamymi a ráznymi, inak nás ten falošný sebaklam zmení na bytosti neschopné rozoznať veci ešte normálne od nenormálnych.

Beriem Vás ako blogera, ktorý ide s kožou na trh a preto musí niečo vydržať, tak nebuďte ako zbytočne urazená " baba ".

Za tú cyklistiku Vás chválim, informácie o Vašom podnikaní nehodnotím, pripadá mi to ale minimálne trocha " vlezlé ".

P.S. Martin, Vy ste akože tak popri, aj plateným asistentom pána Kňažka...?

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Váš spôsob myslenia mi vnukol nápad: Poprosím pána Kňažka, či by mi nerobil asistenta. Len mám obavy, že by to asi nešlo:Ja nerozumiem jeho profesii a on zasa mojej.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Martin, nebolo by lepšie, keby ste hovorili sám za seba ?

Ja som mal doteraz dojem, že Kňažko tu vystupuje ako civilista a nie ako herec.

Je ale možné, že som sa mýlil.

A Vaša profesia tu tiež nie je byť prioritne blogerom ?

Herec asi nebudete, takže Vás tipujem na predajcu bicyklov, alebo niečo okolo toho.

Trafil som sa ?

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Vôbec ste sa netrafil. Nie som prioritne blogerom, stačí si nájsť môj web alebo v časopise Trend "barometer". Začal som občas písať blogy, pretože sa už nemôžem nečinne pozerať na dnešnú (aj minulú) bandu skorumpovaných politikov, ktorí okrádajú občanov a slušných podnikateľov (nehovorím o tých ostatných tiež "podnikateľoch").

Obrázok používateľa Ján Luterán

Martin, nehnevajte sa, ale už ste zabudli...

Buďte priamy, čestný, nebojácny, ak sa nemáte prečo schovávať.

Načo tie zbytočné rečičky a " utajenia "...

Však dajte rovno link na ten svoj web, istotne by som si to vedel vyhľadať, ale cením si svoj čas.

Prečo robíte veci tak komplikovane, to nevyzerá na klasického podnikateľa, ktorý po " nežnej revolúcii " začal od piky budovať firmu.

Jediné čo mi je u Vás podivné a je mi to akože trocha sympatické, je to, čo sa týka bandy skorumpovaných politikov pred a post komunizmom, lebo tam ste, akože celkom rázny.

Otázne je iba to, nakoľko ste Vy osobne naozaj nezávislým od tejto a minulej bandy.

Podľa Vašich celkových vyjadrení, ktoré som videl, to nevyzerá tak, že by ste mohli byť naozaj nezávislým podnikateľom.

A preto Váš web radšej ani nehľadám, mám obavu, čo by som tam našiel...

Ale veľmi rád by som sa mýlil.

Nechajte toho chudaka tak. On sa kludne porozprava aj sam so sebou. Minule meskal do roboty len preto lebo sa pohadal sam so sebou rano pred zrkadlom. S neho nic normalne nebude...

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Veľmi sa mýlite, som nezávislý a veľmi si na tom zakladám. Obmedzil som podnikanie len na oblasť, kde nepotrebujem uplácať. Z týchto dôvodov som predal v roku 2007 úspešnú stavebnú firmu s 200 zamestnancami, pretože som odmietal robiť na štátnych zákazkách a zahraničné už neboli.
V súlade so slovenskými zvyklosťami ju noví majitelia za 5 rokov totálne vytunelovali a dali do reštruktualizácie.
Čo je na tom ťažké napísať na google "sukupcak"

Obrázok používateľa Ján Luterán

No dobre Martin, začal som týmto http://www.finstat.sk/31617794/obchodny_register

A pokračoval týmto http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=1108&SID=5&P=1 a už som toho mal dosť !

Takýto spôsob " podnikania " je ako Mečiarovské zločinecké zoskupenia postavené na známostiach, úplatkoch a pokrivených paragrafoch.

Takže katastrofa !

A Vy ešte dokážete napísať, že ste predali úspešnú firmu a noví majitelia ju vytunelovali...

A nebolo to náhodou tak, že firma bola včas " úspešne " predaná, keďže s pomocou politikov a daňových úradníkov úspešne splnila čo mala...

http://foaf.sk/firmy/3146

Len tak mimochodom, pani Sukupčáková v dozornej rade je Vám nejakým spôsobom blízka... ?

Radšej už toho Googla nechám na pokoji, bolo mi to treba... ?!

Obrázok používateľa Ján Luterán

Pán Sukupčák nedalo mi to pokoja a ten nešťastník Google mi tam toho na Vás našiel toľko, že to už radšej ani nečítam.

Za všetky aspoň toto http://www.tyzden.sk/casopis/15859/ber-v-etci-len-ka-d-inak/

Teda poviem Vám, to je naozaj " sila " !

Musíte mať naozaj " silný žalúdok "...

A neviem si ani predstaviť aká je celá pravda, keď ste sa nebáli časť z tej morálnej a zločineckej hrôzy verejne odhaliť.

Bolo to z frajeriny pod dojmom, že už uplynula premĺčacia doba ?

Zrejme skôr z donútenia.

Pán tzv " podnikateľ ", pre mňa odteraz už neexistujete !

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Pane, tak už toho bolo dosť, správate sa ako hulvát, ktorý obviňuje ľudí bez toho aby mal informácie. Predpokladal som, že si viete udržať, nie prst na klávesnici, ale jasnú myseľ. Vidím, že som sa mýlil. Máte problém vyťukať www.sukupcak.sk ?
Ja vás nemusím presviedčať o tom, že existujú aj slušní podnikatelia, pretože vy ste presvedčený, že to tak nemôže byť.
Viete neschopný človek hľadá za každým úspechom nejaký podvod, pretože si nevie predstaviť, že niekto môže byť schopnejší ako on.
Áno pani Sukupčáková je moja manželka a je v dozornej rade 100% súkromnej firmy, ktorú vlastním. Čo sa vám na tom nevidí? Mal som si tam dať Fica, alebo Bašternáka, alebo vás? Tú firmu som budoval 25 rokov a základný kapitál som zarobil za 3 roky ako technik v zahraničí. Mne Mečiar ani Dzurinda, ani Fico nič nedarovali. Tú firmu som predal, pretože som už unavený bojovať s úradmi a hlupákmi. V mojom veku mám na to právo, alebo si myslíte, že by som mal pracovať až do 80-tky?
Chybu som urobil ja, že som vo vás predpokladal slušného človeka a nie podozrievavého autora chorých obvinení. Vy proste za všetkým vidíte nejaký podvod, tak vám prajem: "nariekajte aj naďalej, ak vám to robí dobre", ale ja sa už tejto debaty nezúčastním. Nemá totiž úroveň.

Obrázok používateľa Ján Luterán

Vážený pán " podnikateľ ", že Vám nie je hanba dovoliť si takto reagovať.

Vy si už nepamätáte ani to, čo ste verejne prehlásili v médiách pred dvomi rokmi...?!

Cit.

.kedy ste teda prvýkrát podľahli korupcii?

Krátko po rozdelení Československa. Vybavoval som vtedy licencie, aby mohli naši robotníci pracovať v Nemecku. Keďže licencií bolo málo a dopyt veľký, úradníci na ministerstve hospodárstva to zneužívali. Najskôr ste im museli predložiť zmluvu, ktorú ste podpísali s nemeckým partnerom. Vznikli vám záväzky a dostali ste sa pod tlak...

.a podvolili sa.

Bohužiaľ. Dotyčný úradník mi povedal, že naša firma v Nemecku kráľovsky zarobí, takže 100 mariek za jednu licenciu nemôže byť pre mňa problém.

.koľko licencií ste takto „vybavili”?

Presné číslo si už nepamätám, v Nemecku sme realizovali viac stavieb. Ale nemuseli sme dať úplatok za všetky licencie.

.začiatkom mája ste na protikorupčnom festivale v Žiline povedali, že to bola pre vás Sophiina voľba. Prečo?

V tom čase mala naša firma 200 zamestnancov, ktorí mali rodiny, pôžičky a podobne. Nechcel som ich nechať na ulici. Napriek tomu nebolo jednoduché dať niekomu úplatok len preto, aby vaša firma prežila.

.v tom čase bolo trestné len prijímanie úplatkov. Nešli ste do toho aj preto, že vám nič nehrozilo?

To nehralo úlohu. Ak ste veriaci človek a vyznávate morálne hodnoty, tak nie je dôležité, čo si o tom myslí svetská moc. Mňa to rozhodne netešilo.

Obrázok používateľa Martin Sukupčák

Vážený pane, pokiaľ si pamätám tak pre vás už neexistujem, tak prečo mi kladiete otázky?
Ja som korupciu nevymyslel, ale som sa musel postarať o rodiny svojich zamestnancov. Vy si myslíte, že som s radosťou dal za licenciu 100 DM. Celý systém licencií si vymysleli, komunistickí úradníci tak, že sme museli mať s nemeckou firmou najprv podpísanú zmluvu a až potom sme mohli ísť na ministerstvo podať žiadosť o licencie. Keby sme ich nedostali, tak si nemecká firma mohla uplatňovať za nesplnenie záväzkov penále, ktoré bolo likvidačné. To bola Sofina voľba: "všimné alebo krach firmy". Perfektne vymyslené, komunisti v tom mali prax ako donútiť obeť. Všetky firmy čo sme robili v Nemecku sme to museli robiť, len vyvolení ako Váhostav, Doprastav, Sibamac, atď. nie. Kto je tu obeť a kto je vinník? To som mal podľa vás zlikvidovať firmu, prepustiť 200 zamestnancov na podporu? To si myslíte vy pán kazateľ mravnosti? Za nič čo som urobil sa nehanbí. Spýtajte sa mojich robotníkov, kto bol a stále je ich najlepší riaditeľ, nie mňa!
Pán nositeľ mravných hodnôt, koľkým ľuďom ste dal vy prácu, majú vaši robotníci priemerný plat 1150 € ako u mňa, zaplatil ste milióny euro na daniach a odvodoch ako ja, viete, že nikomu, nič nedlhujem, ani cent? Že daňová kontrola u mňa bola 5 mesiacov a našla chybu vo výške 0,02 €? Najviac kritizujú tí, čo nič nedokázali, pochváľte sa konečne niečím a neokydávajte obete tohto skorumpovaného štátu. Ja som nevystavil jedinú falošnú faktúru len preto aby som si znížil zisk.
Pán Luterán budem sa s vami baviť o živote, keď budete o ňom niečo vedieť. Pokiaľ len sedíte na zadku a blogujete (podľa počtu vašich blogov to tak vyzerá) a nič ste zatiaľ nevymyslel, nepostavil, nedal iným prácu, atď. tak nemáte právo tu moralizovať.
Ja by som tiež najradšej žil v spoločnosti, kde nikto nič neukradne, nepodvádza, nevraždí, neosočuje, atď., ale taká tu zatiaľ neexistuje a dlho existovať nebude. Ja sa snažím to aspoň v mojej firme zmeniť, nie som však pán Boh aby som to mohol robiť len ako svätec. Tak sa do tej pozície neštylizujte ani vy.
A už ma neotravujte, ohláste sa keď sa budete mať čím pochváliť, ale nie nejakým na všetko nadávajúcim blogom. Vaše komentáre už nebudem ani otvárať, pretože za vami nevidím pozitívne skutky, tak sa neunúvajte.
Prajem vám skoré vytriezvenie.

Obrázok používateľa Ján Luterán

.potom ste už nikoho nepodplatili?

Niekedy okolo roku 1998 sme chceli rekonštruovať jednu stavbu v Bytči. Vplyvný predstaviteľ mesta za HZDS nám však povedal, že musíme prihodiť 200-tisíc korún. Napokon sme súhlasili, bola to však posledná zákazka, ktorú sme získali takýmto spôsobom. Naša ponuka bola pôvodne druhá najlacnejšia. Dostali sme teda avízo, že máme ísť s cenou ešte dolu, aby to aj formálne sedelo.

Feedback