Všetko naopak

Kvôli mojej neprítomnosti na tlačovej konferencii Andreja Kisku sa na mňa znieslo množstvo kritiky. Nechcel som sa brániť a reagovať, aby som nepoškodil šance Andreja Kisku pred druhým kolom. Tento blog zverejňujem o 22:00 v sobotu po zatvorení volebných miestností. Výsledky volieb ešte nie sú známe.

Už od novembra som tvrdil, a bol som prvý, ktorý tak urobil, že v druhom kole demokratický kandidát musí podporiť demokratického kandidáta, ktorý sa stretne s Robertom Ficom. Tvrdil som to v novembri a aj počas celej volebnej kampane.

A teraz k mojej neúčasti na tlačovej konferencii. Pozval ma na ňu Andrej Kiska – sms-kou a jedným krátkym telefonickým rozhovorom. Napísal mi, že chce, aby sme traja kandidáti urobili tlačovú konferenciu na tému „Výzva občanom, aby prišli voliť.“ Nie na tému podpory Andreja Kisku. O podporu ma Andrej Kiska nepožiadal. Napriek tomu som mu ju v písomnej forme znovu zopakoval. Čakal som, že A. Kiska mne a pánovi Procházkovi navrhne osobné stretnutie, na ktorom si znenie výzvy dohodneme. A upresníme si aj to, čo povieme novinárom, aby posolstvo bolo čo najsilnejšie. No žiadne také stretnutie sa neuskutočnilo.

Na tlačovú konferenciu som napokon neprišiel z dvoch hlavných dôvodov. Bola amatérsky zorganizovaná a nebolo vôbec jasné, čo na nej zaznie a ktorý z kandidátov s čím vystúpi. Tím prezidentského kandidáta by si na takomto spoločnom vyhlásení mal dať záležať viac, než ho riešiť sms-kami. Dôkazom chaosu okolo tlačovky bolo aj samotné vystúpenie Rada Procházku, ktorý bol očividne zmätený.
Po druhé, k Andrejovi Kiskovi som mal a mám výhrady. Je to logické a prirodzené, veď sme proti sebe kandidovali v prvom kole. Napriek tomu tvrdím, že určite bude lepšie, ak sa prezidentom stane on, než Robert Fico. Mal som opodstatnenú obavu, že v prípade novinárskych otázok, ktoré sa budú vracať k mojim výhradám voči Andrejovi Kiskovi, bude moja podpora oslabená a môžem mu viac uškodiť, než pomôcť. Na toto riziko mal však myslieť aj volebný štáb Andreja Kisku a nepríjemnej situácii predísť. Cez sms-ky sa to riešiť naozaj nemôže.

„Keď chlap sľúbi, že príde na tlačovku, tak svoje slovo dodrží.“ Áno, s tým nemožno nesúhlasiť. Chlap má prísť a chlapsky odpovedať aj novinárom. Priznám sa však, trochu som sa obával otázky, ako som to myslel napríklad so svojou poznámkou k snahe vstupu pána Kisku do komunistickej strany, ktorú som mu adresoval v prvom kole. Musel by som, ako správny chlap, zopakovať to, čo som mu povedal v priamom prenose. Ja totiž neverím, že ak niekto hrá pesničky Karla Kryla, môže mať snahu vstúpiť do komunistickej strany. Takouto odpoveďou by som však siahal na preferencie pána Kisku v prospech Roberta Fica a opäť by sa spustili scestné konšpiračné teórie, že som niekoho “trójsky kôň”. Musím sa skromne priznať, že až taký chlap nie som.
 

Komentáre

Pán Kňažko, doj***li ste to - výstižnejšie to napísať ani nemôžem. Rado Procházka takisto, no potom, čo na Facebooku dostal množstvo kritiky a svojich voličov na svojej stránke nazval hatermi, on sa aspoň snažil situáciu zachraňovať dodatočným vyslovením podpory. A Vy? Celý Čas ste boli zalezený ako voš, pritom sme dúfali vo Váš silný politický potenciál. V prvom kole ste mali náš hlas i mojich kolegov. V živote Vás už v žiadnych voľbách nepodporíme, a to ani v BA, takže za primátora sa po tomto ani nechystajte, i tak nemáte skúsenosti, to just budeme p. Ftáčnika voliť, pokiaľ pravica zase nanominuje nejakú Magdušku verzia 2.

Pan Knazko,

v pripade novinarskych otazok, ste mohli novinarom povedat, ze na Slovensku mame taky volebny system, pri ktorom postupuju do druheho kola prezidentskych volieb iba dvaja kandidati a ze vy si z tychto dvoch ponukanych moznosti vyberate pana Kisku napriek tomu, ze si uvedomujete, ze nejde o dokonaleho kandidata...

Vasa "blogovyhovorka" kriva ovela viac, nez ste si asi ochotni pripustit...

Pán Kňažko, spôsob, akým Ste rozohrali túto hru sa mi naozaj nepáči. Vaše dôvody, ktoré uvádzate na vysvetlenie situácie, sú žabomyšie a úzkoprsé, také, ako celá súčasná opozičná politika. Chlap drží slovo a nekalkuluje s ním, jednoducho a prosto, tak ako Ste jednoducho a prosto stáli na tribúnach v 89.....boli Ste tam bezpodmienečne......stál tam vtedy v 89 neskutočne útly a premrznutý človek, ale pritom , v mojich očiach,neskutočne veľký chlap Kňažko, / mimochodom moje oči boli vždy upreté pod tribúnou na Vás, som revolucionárka 89/....bohužiaľ, po takomto "divnom" urazení sa, som naozaj v rozpakoch, kde je ten chlap z tribúny?...iba toľko

Milan, chapem, ze mas vyhrady voci Kiskovi a ze ti nestaci na stretnutie SMS a kratky telefonat. Ale teraz je taka doba. Nikto nema na nic cas. Nemozes predsa cakat, ze Kiska posle za tebou dvadsat clennu delegaciu ako za socializmu alebo dokonca pozyvaci list! Tlacovka bola na rychlo zvolana a preto si tam mal ist a povedat, ze ho podporujes a zelas mu vitazstvo. Podat mu riku a nechat sa s nim odfotit. To je vsetko co si mal urobit. A keby to bolo opacne? Ani tebe by nepadlo dobre, keby ta Kiska neprisiel podporit alebo ano? Sakra, Milan! Tym, ze si nebol na tlacovke si uskodil len a len sebe!

Feedback