Spolupráca

Slovensko potrebuje dobrú spoluprácu najvyšších ústavných činiteľov. Proti tomu nemožno protestovať. Naopak, sám som úprimným podporovateľom takejto spolupráce.

Treba však upresniť, čo si pod pojmom dobrá spolupráca predstavujeme. Je dobrou spoluprácou, keď prezident nevymenuje parlamentom riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora a neurobí tak preto, že je akoby členom tej istej strany, ktorá si praje mať svojho prokurátora? 

Je dobrou spoluprácou, že výkonná moc sa má kontrolovať sama a odmieta opozičného či nezávislého predsedu najvyššieho kontrolného úradu? Odmietala to preto, že nie celá opozícia bola za niekoho, ale iba väčšina. Mali by vraj byť všetci za. Tento príbeh sa neodohral v Severnej Kórei alebo za socializmu v Československu. Je to príbeh o dobrej spolupráci v súčasnosti u nás.

Dobrá spolupráca v žiadnom prípade neznamená slepú poslušnosť jednej strane či dokonca jednému vodcovi. Dobrá spolupráca je výsledok konfrontácie a polemiky rozdielnych názorov a tým výsledkom je zvyčajne prijateľný kompromis pre všetkých. Tak je to dobrým zvykom v demokratickej spoločnosti, kde moc je delená a navyše platia aj nepísané, ale o to záväznejšie pravidlá.

Treba tiež rozlišovať, čo má byť výsledkom dobrej spolupráce a v koho prospech. V prípade spolupráce najvyšších ústavných činiteľov by to malo byť výlučne na prospech krajiny, prípadne na prospech verejného záujmu. Nikdy nie na zvýhodnenie strany, skupiny, firmy či jednotlivca. Lebo v takom prípade sa pohybujeme na pôde totality, prípadne mafie. Podobný druh spolupráce sme tu mali štyridsať rokov v gescii ústredného výboru komunistickej strany. Zdá sa, že tento druh dobrej spolupráce by ešte aj dnes kde komu vyhovoval.

Ako prezident s radosťou podpíšem dobrý zákon, vymenujem odborne a morálne spôsobilého sudcu, ktorý bude mať šancu zvýšiť dôveryhodnosť tohto upadajúceho stavu a budem aktívne spolupracovať s každým ústavným činiteľom bez ohľadu na jeho politickú príslušnosť, pokiaľ jeho aktivita povedie k zlepšeniu stavu vecí.
Na druhej strane, pokiaľ to bude v mojej kompetencii, neumožním ani tým najvyšším funkcionárom, ktorí už dlhodobo robia hanbu svojmu stavu a niektorí celej krajine, aby pokračovali vo svojej činnosti. Pokiaľ to v mojej kompetencii nebude, jasne na to upozorním a budem naliehať na zodpovedných, aby konali.

Takto si predstavujem dobrú spoluprácu. Ale ak jedna a tá istá strana obsadí významné funkcie v štáte, a potom koordinuje ich rozhodnutia v prospech jednotlivcov a v neprospech krajiny a občanov, ako napríklad pri predaji emisií, mafiánskej manipulácie s Pezinskou skládkou a v množstve iných prípadov, tak to rozhodne nemožno označiť za spoluprácu. Správny termín je spolupáchateľstvo.                                                                                                                                                         

Tento článok sa vám páči.

Komentáre

Kňažko vyznieva z tohto príspevku dosť odhodlane a presvedčene. Mňa by len zaujímalo, čo nám povie k tomu, že sa opakovane vyjadril, že s politikou nadobro skončil a už sa do nej nevráti. Napr. pre Deník.cz v roku 2009: "Do politiky se nevrátím, jak jsem to před sedmi lety slíbil. Politika dnes, to není Listopad. Jde o něco jiného – chtěli jsme demokracii, svobodu, návrat do Evropy. To se podařilo. A můžu si říct – u všeho jsem byl. Teď se řeší, jestli to bude víc vlevo nebo vpravo, nebo jestli tam bude víc nebo méně osobních nebo ekonomických zájmů. Tomu se nechci věnovat." Tak najprv hovorí, že politika už nie je ako November, že tie veci máme dávno za sebou. Teraz na nás ide s tým, že sa ide o veľa, ako vtedy a straší tu nejakou totalitou. Pán proste nevie, kedy dosť. Ďalší nechutný falošný namyslenec s mesiášskym komplexom. Egohoniča za prezidenta nepotrebujeme.

Kňažko môže akurát hrať ako herec prezidentskú úlohu v tom najzapdalejšom ochotníckom, divadle, kde si za svoje predstavenie ešte aj bude musieť zaplatiť.
S jeho prezidentovaním je to presne tak isto, ako s divadelnými hrami istého strašne svetoznámeho drrramatika s krrrátkymi nohavicami, v ktorého divadelných hrách sa nič iné nerobilo len chľastalo pivo a chodilo sa na WC. Mám za to že presne tak isto by vyzeralo prezidentovanie prezidenta, ktorý nič iné ako robiť koridory a tancovať okolo Mečiara za svoj politický život nedokázal.

Feedback