Samoamnestia

Jednu samoamnestiu sme tu už mali. Človek, ktorý mal právomoci prezidenta hrubo zneužil svoju dočasnú funkciu a amnestoval zločin násilného únosu občana Slovenskej republiky do zahraničia, z ktorého bol dôvodne podozrivý.

Inštitút prezidenta by mal získať prirodzenú autoritu a úctu, čo po týchto smutných prezidentských obdobiach nebude jednoduché. Aj preto je dôležité, aby človek, ktorý kandiduje na funkciu prezidenta, bol zbavený akýchkoľvek podozrení zo spáchania trestného činu.

Vyzývam teda Róberta Fica, aby dôrazne požiadal svojho bývalého spolužiaka na generálnej prokuratúre, že je v záujme bezúhonnosti kandidáta na prezidenta predložiť dôveryhodnú expertízu nezávislej odbornej inštitúcie. Expertízu magnetofónovej nahrávky v ktorej hlas podobný Ficovi, sa priznáva k praniu špinavých peňazí. Verejnosť má právo vedieť, či nahrávka bola manipulovaná, alebo nie, pretože o hlase hádam nikto nepochybuje. Nie je dôvodom tejto kandidatúry ďalšia samoamnestia ?

Okrem profesionálnej pripravenosti plniť úlohy vymedzené ústavnými kompetenciami, prezident musí byť aj zárukou a príkladom politickej zrelosti, dodržiavania etických princípov a aspoň základných pravidiel ľudskej morálky.

Ak sa niekto vehementne deklaruje ako socialista, nemôže v tej istej vete tvrdiť, že po zvolení bude nestranný a dokonca nezávislý. Navyše skutočný socialista nesmie nosiť hodinky neznámeho pôvodu v hodnote rovnajúcej sa niekoľkoročnému zárobku svojho voliča, ktorému sľubuje istoty. Iba ak ide o istoty, že jeho volič také hodinky nikdy mať nebude.

Skutočný socialista nemôže chodiť na dovolenky súkromným lietadlom s tým, že to platí jeho strana Smer a nedopovedať, že tú stranu platíme my všetci z našich daní.

Žiadny iný socialista na svete nepovedal, že si nevšimol pád železnej opony, pád Berlínskeho múra a teda November 1989 v Československu. Veď si to všimli aj v zberných surovinách, lebo nevedeli uskladniť kilometre ostnatého drôtu. Zaznamenali to dokonca i poniektorí kachličkári a vďaka novembrovej zmene našli úspešné uplatnenie ako politológovia a filozofi, hlavne v parlamentnom a farmaceutickom biznise.

Skutočný socialista, musí stáť na strane práva a spravodlivosti, na strane občanov, ktorým je ich právo upierané a ktorým je ubližované. Znamená to napríklad, že keď si prekvapivo nájde ako predseda vlády dosť času na „prednášku“ stredoškolákom v Pezinku, mal by predovšetkým diskriminovaným obyvateľom Pezinka zaručiť, že urobí všetko pre to, aby prevádzku skládky odpadu, aby toto svinstvo, v ich záujme zastavil. Možno by stačilo dohovoriť svojim blízkym priateľom.

Skrátka skutočný socialista nevyzdvihuje niektoré prvky zverského režimu, ktorému žiaľ ani taký dôveryhodný a obľúbený politik, akým bol Alexander Dubček, nedokázal transplantovať ľudskú tvár.

Stále platí, že jestvujú iba dve cesty. Jedna vedie k demokracii a druhá k totalite. Ak sa niekto približuje k totalite, vzďaľuje sa od demokracie a platí to aj naopak. Nájdu sa aj takí, ktorí sľubujú tretiu cestu. Zabúdajú však dodať, že táto cesta vedie do tretieho sveta.

Komentáre

Tak nam Meciarov spolupracovnik zareagoval. Tak tradicne "inteligentne" slovensky - osobnym utokom, ad hominem, bez stipky konstruktivity a sebareflexie.
Mizeria pokracuje, hlada sa inteligentny politik.
Mizeriou krajiny je, ze tu taky ziadny nebol a nie je.

Viete, ten návrat do minulosti, je pre každého skok do studne...Otázka znie, či sa hovorí pravda a oznamujú fakty, alebo nie...Budete sa musieť rozhodnúť, alebo sedieť za pecou. To je všetko. Prezident nemusí byť každého kamoš....ale musí pravidelne reagovať na dianie v spoločnosti...Nie raz za rok, ale každý mesiac a hovoriť to, čo mlčiaca väčšina zúrivo debatuje v krčme... Inak ostaneme všetci v tej krčme a nezmeníme nič. Tak ako Vy. Viete opísať svoju frustráciu, ale to je všetko. A to už dnes nestačí. Kňažko vstúpil do ringu a vie, že dostane nakladačku, ale nemusel to urobiť. Vy ste vstúpili kam, Fero? Ste pripravený na nakladačku? Veď tí, čo dostávajú tieto kvapky, nebudú sedieť a nenechajú si to len tak...Ale Vy si zapnete telku a nepocítite ich hnev, môžte si písať ďalej...a je to fajn. Máme demokraciu, síce karpatského typu, ale umožňuje dobrovoľne si vybrať, či chcete občas dostať aj po pysku...Situácia si žiada ponúknuť riešenie zatiaľ demokratické. Pretože tá pasivita otvorí dvere takým, ako je Kotleba, ktorí sú zrozumiteľní na prvé počutie a ak sa spoločnosť unaví z demokratických a korektných diskusií, obráti sa práve sem...Takže dajme mu šancu. Mečiar očaril masy a ak by ste vyškrtli všetkých, kto s ním na Slovensku vtedy sympatizovali, ostanete sám a asi 10 % populácie Slovenska. Oni neboli zlí, len sa dali manipulovať. Ako teraz Ficom, čo spraví 1000 klikov a má fajn hodinky. To je celé. Prajem všetko dobré a neurazte sa.

Pán Kňažko, koridory ste už vytvorili, odtiekla nimi priveľká časť národného bohatstva, mali by ste zaliezť do myšacej diery za krpatým čiernym mikimauzom a viac ani nos nevystrčiť. trošku sebareflexie by to chcelo, obzrieť sa za seba, čo po Vás ostalo, koľko bezdomovcov sa potuluje, ako sa zdevastovala poľnohospodárska výroba, koľko poľnohospodárskej pôdy sme zabetónovali... hrôza pomyslieť. Koľké podniky ste piriviedli divokou privatizáciou na psí tridsiatok, aký hlúpy 2. pilier sa vytvoril - hrôza.

Tak sa nám tu ozvali cigereje a Fero. Aj o tom je demokracia, že si kreténi vypisujú idiócie a je to zverejnené. Neviem čo ich núti vypisovať kretenizmy. Už im to asi ani v krčme nikto nežerie. Dokonca by tam za takéto príspevky dostali aj po papuli. Tak si dvíhajú sebavedomie tu v komentároch.

milý pačo,
keď je niekto tak zahľadený do seba, že nedokáže osobnou sebareflexiou zhodnotiť to, čo kardinálne vo svojom živote pokašľal, a ešte sa ide cpať na prezidentské kreslo, tak mi nezostáva nič iné, len písať príspeevky na úrovni takej, aby tomuto autistovi otvorili aspoň jedno oko, hoc aj slepé...

Veru, p. Kňažko - dovolím si pripomenúť výrok M. Kováča tesne po jeho zvolení - " nebudem udeľovať amnestiu, lebo to pokladám za nemorálne voči obetiam trestných činov ..." a o pár dní udelil amnestiu vlastnému synovi skôr, ako sa vyšetril jeho podiel na kauze Technopol.
Každý, kto s týmto aktom súhlasil, nemá žiadne právo hovoriť o morálke.

Feedback