Nový bezohľadný developer? Magistrát

Jednou z hlavných chorôb Bratislavy je alibizmus. Že sa stal aj pracovnou metódou magistrátu, ukazuje výrub stromov na Trenčianskej ulici v Ružinove. V tomto bratislavskom kocúrkove to vyzerá tak, že na popredné miesto nezodpovedných developerov musíme postaviť aj samotné mesto.
 
Už skutočnosť, že výrub stromov v mestskom projekte je v rozpore s posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) projektu z roku 2012, je neuveriteľná. Ak  environmentálne, či urbanistické, pravidlá nerešpektuje mesto, ako môžeme očakávať, že tak budú robiť developeri?
 
Hádzanie zodpovednosti zo strany magistrátu na všetkých možných, len nie seba, je už len smutnou bodkou za týmto výrubom. Projektant, župa, súkromná firma, tí všetci sú asi v Bratislave mocnejší ako magistrát, pretože podľa kancelárie primátora sú to práve oni, kto podmieňovali výrub 40-ročných stromov. Neviem, ktorá pravda by bola pre Bratislavčanov horšia. Či variant, že mesto je len bábkou v rukách ktoréhokoľvek z týchto subjektov, alebo ten, že magistrát sa alibisticky vyhýba zodpovednosti. Tvrdenie, že v 21. storočí nie je možné urobiť trolejové vedenia, či úpravu chodníkov inak, ako výrubom stromov, my v každom prípade príde ako absurdné.
 
Prísľub výsadby nových stromov znie podobne, ako snaha vysporiadať sa s nelegálnymi bilbordami. Myslím, že nám všetkým, okrem magistrátu, je jasné, že minimálne 40-rokov bude situácia horšia ako pred výrubom. Takže milí 30-nici, nebojte sa. Vaše deti si v zrelej dospelosti opäť užijú Trenčiansku ulicu tak, ako sme je mu poznali predtým, teda s pekným stromoradím.
 
To, že magistrát ignoruje elementárnu logiku, či závery EIA, je neodpustiteľná vec. Environmentálne hľadisko je totiž napríklad aj dôležitým kritériom pre čerpanie európskych fondov. Hoci to niekomu možno príde ako marketingové kritérium Bruselu, má to aj logické a estetické rácio. Aj preto dúfam, že realizácia projektu v rozpore s EIA nebude dôvodom na krátenie, alebo zrušenie príspevku z eurofondov.
 
Považujem za absurdné, že mesto samotné porušuje platné normy, ignoruje závázky voči projektom EÚ a hlavne ničí zeleň - hodnotu, ktorá sa ťažko za roky vráti do pôvodnej podoby. Ochrana zelene, aj v rámci územného plánovania, je jednou z oblastí, ktoré budú prioritou v pripravovanej Správe o stave mesta. Aj ja sa totiž radšej prechádzam po uliciach so stromoradím, ako  po betónových plochách so stĺporadím.  
 

Pridať komentár

Feedback