KOMIK

Slovensko je posiate bilbordami. Na každom z nich je stručná téma a pod ňou nápis „držíme slovo“

Stand-up comedy je forma komédie charakteristická živým a sólovým vystúpením komika pred jeho obecenstvom. Hlavným nástrojom komédie je verbálny prejav a obvykle pozostáva z rozprávania vtipov a vtipnej interpretácie najrôznejších tém a udalostí v živote ľudí a spoločnosti. Niekedy slúži ako priestor pre spojenie humoru so sociálnou kritikou. Obvyklým dejiskom vystúpení sú kluby, bary a divadlá, aj keď výber miesta konania nepodlieha z hľadiska definície žánru žiadnym obmedzeniam“.

Wikipédia takto charakterizuje stand-up comedy. V poslednej vete sa síce hovorí, že výber miesta konania nepodlieha žiadnym obmedzeniam, ale asi nikde na sveta sa takáto produkcia neodohráva na úrade vlády. Neprekonateľným reprezentantom tohto žánru je na Slovensku  predseda vládneho súboru, ktorý v ňom exceluje už viac ako pol roka a svoje účinkovanie uvádza pod názvom „Tlačová konferencia“. Neviem prečo zvolil tento názov, pretože otázky novinárov a odpovede protagonistu sa v jeho komických vystúpeniach nevyskytujú. Jemu vlastný, socialistický humor ma výborne pobavil aj naposledy, keď si zavtipkoval na tému vnútropolitickej situácie na Slovensku. 

Rozosmial nás, ako po každý raz, aj na tému Gorila. Niekedy aj opakovaný vtip dokáže pobaviť. Vraj je pripravený kedykoľvek vypovedať, ale ako vieme, špeciálny prokurátor to vyšetrovateľom nedovolí, lebo je, a určite nie náhodou, prokurátorom naozaj veľmi špeciálnym. Vždy zaberie aj fór, že on s Gorilou nemá nič spoločného. Veď ako je známe chodil tam iba jeho riaditeľ vyberať úplatky pre stranu a komik sa v tom byte iba občas, keď ho smädilo, zastavil na kolu. Alebo nezastavil? To zatiaľ nikto nevie. Humoristická relácia potrebuje aj takýto detail, zahalený pláštikom tajomstva.
        
Nechýbal ani čierny humor o tom ako britská vláda chce urobiť z našich ľudí, ktorí pracujú v Británii, občanov druhej kategórie. On to vraj rozhodne nedovolí. Takže britská vláda!  Myslím si, že je na mieste otázka, či je britská vláda zodpovedná aj za desať rokov trvajúci ficizmus, ktorý vyháňa našich občanov za prácou do zahraničia. Inak stand-up comedy sa na Slovensku udomácnila pod názvom “Silné reči“. Možno preto sa predseda nášho vládneho zábavného súboru  nechal počuť, že Britániu bude ten brexit bolieť.
          
Na svoje humoristické vystúpenia má oveľa lepšie PR, ako nešikovný potkan z jeho obľúbeného vtipu. Slovensko je posiate bilbordami. Na každom z nich je stručná téma a pod ňou nápis „držíme slovo“. Mám rád stručný humor a pripúšťam, že v ojedinelých prípadoch to, že držia slovo, môže byť aj pravda. Nerozumiem však, prečo sa vyjadruje v množnom čísle, pretože na každom bilborde je sám. Kozmeticky upravený s neodolateľným, úprimným úsmevom. Myslím si, že stranícke peniaze na ktoré sme sa my všetci poskladali by sa mali použiť užitočnejšie a okrem toho je to zrejme aj v rozpore so zákonom. V každom prípade máme šťastie, že náš komik nepropaguje slová, ktoré nedodržali. To by sme sa nedoplatili.
           
Platí pravidlo, že humoristický monológ musí mať silný záver. Protagonista zábavného vládneho súboru  to zvládol bravúrne, keď len tak zľahka, akoby mimochodom, s bilbordovým úsmevom poznamenal, že ho informácie o Bašternákovi vyrušujú. Nuž bývať päť rokov v mafistickom brlohu a nechať sa pravidelne uplácať nie je veru žiadna maličkosť. Navyše zastávať sa ministra, ktorý je sám vyšetrovaný a teda v konflikte záujmov. Ministra, ktorý kšeftuje s výkvetom organizovaného zločinu. Áno dobre sme počuli. Použil výraz „vyrušujú“!  Na to musí mať komik hrubú kožu, silný žalúdok a musí byť presvedčený socialista.
 
 
 

Pridať komentár

Feedback