Národ v znamení “ublížencov”

Nerád sa vyjadrujem ku kauzám “za horúca”, preto aj tieto riadky píšem s menším časovým odstupom. Toto leto bolo na športové aféry skutočne výživné. Mali sme tu mladých futbalistov, ktorí nepostúpili, lakeť našej (snáď) najväčšej športovej hviezdy a obvinenie z dopingu olympijského víťaza. Ako sa hovorí, vo všetkom zlom sa nájde niečo dobré. Dá sa nejaké pozitívum nájsť aj v týchto kauzách?

 

Podľa mňa áno. Ak nič iné, tak aspoň to, že Slovensko má, napriek svojej veľkosti, silných zastupiteľov a reprezentantov v 3 obľúbených športoch. A to sme len pri tých inkriminovaných. Pre niekoho to môže byť slabá útecha, no presadiť sa v takom množstve talentov z celého sveta, to už svedčí o kvalite.

 

Bohužiaľ, vrcholový šport nie je len o vydretom úspechu a radosti z výhry. Aj v športe nájdeme byrokraciu, ľudské zlyhania, pravdivé či vykonštruované obvinenia. A keď sme už pri obvineniach, najviac ma z týchto káuz trápi obvinenie z dopingu Mateja Tótha. Vnímam ho ako jedného z najskromnejších a zároveň najtalentovanejších slovenských atlétov, ktorí nechcú len víťaziť - chcú svojimi výkonmi šíriť myšlienky a inšpiráciu. A s týmto posolstvom doping jednoducho nejde dokopy.

 

Práve pri Matejovi Tóthovi vidíme, ako môže zlyhať ľudský faktor, alebo skôr systém, ktorý je zle nastavený. Stačí menšia odchýlka, ktorú si kompetentní zle vysvetlia a kariéra športovca svetovej úrovne visí na vlásku. Tento prípad sledujem celkom pozorne a postrehol som jeden komentár, ktorý sa mi veľmi páčil. Matej je na dlhé trate. Aj túto dá.

 

Je za tým však konšpirácia, ako s obľubou šíria niektoré média v tejto uhorkovej sezóne? Vážne chce niekto vyradiť slovenských športovcov? Napríklad Nemci, ktorí si na futbalových majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov spočítali 2 + 2 a pustili Talianom zápas, aby Slováci nepostúpili do semifinále. Nechápem, komu môžu v hlave skrsnúť podobné nezmysly - mal by sa však živiť písaním fantastiky, nie žurnalistikou.


Peter Sagan
 

Prípad s Petrom Saganom je tiež delikátny. Môžeme sa hádať, či tam ten lakeť bol, či nie. Na verdikte už nič nezmeníme. Sám športujem, hrávam hokej a viem, že v zápale hry sa mi občas podarí dať tvrdší úder, inokedy ho zas dostanem. To je hra a preto ju máme radi. Športovec, najmä ten vrcholový, musí byť pripravený na všetky eventuality. V prípade s Peťom to síce nemalo šťastnú dohru v pravom zmysle slova, no aj jeho podržala fanúšikovská základňa. A nie len tá slovenská. Ľudia z celého sveta, fanúšikovia cyklistiky, mu vyjadrili podporu.

 

Tak sa prestaňme tváriť ublížene. Máme svetových športovcov a svet to vidí. Môžeme byť na nich hrdí. Vyfabulované konšpirácie nám túto hrdosť a radosť z úspechov len kazia.

 

Pridať komentár

Feedback