Môže jediný YouTuber položiť známu reštauráciu na lopatky?

V jednom z minulých článkov som písal o falošných istotách a manipulácii. Nedávno som natrafil na trochu strašidelný príklad sily komunít na sociálnych sieťach, ktorý je s touto témou celkom prepojený. Jeden človek dokázal zmanipulovať masu používateľov tak, aby uškodili reštaurácii, v ktorej v živote neboli.
 
Celý konflikt vznikol kvôli stoličke, ktorú si mladý YouTuber menom FattyPillow nemohol v pražskej reštaurácii Podolka zobrať z interiéru na terasu. Preto vyzval svojich fanúšikov, aby dávali reštaurácii na ich Facebook stránke najnižšie možné hodnotenie.
 
Výsledok? Za pol hodinu im kleslo hodnotenie takmer o polovicu.

 

Táto kauzička mala šťastný koniec. Skutoční fanúšikovia a hostia reštaurácie sa nenechali zahanbiť a pomohli získať Podolke pozitívne hodnotenie naspäť. Médiá hovorili o strete dvoch generácii: mladší používatelia v boji podľahli starším ročníkom, ktorí rozpoznali v celej situácii krivdu.
 
Celý príbeh však ilustruje až nepochopiteľnú stádovitosť používateľov. Rozmar "známeho" človeka, ktorý si okolo seba vybudoval niekoľko tisícovú komunitu, takmer zruinoval povesť reštaurácie s viac ako 5 ročnou tradíciou. Teda aspoň v digitálnom svete. Všetko, čo stačilo, bolo ukázať prstom a dať inštrukcie.
 
Bohužiaľ, takto to funguje aj pri iných komunitách, skupinách a stránkach. Ich autori či admini, najmä tí bez morálnych zábran, hovoria svojim fanúšikom, koho majú a koho nemajú radi. Verejne pranierujú "nepohodlné" osoby. Nepripomína vám to nejaký režim? Mne áno a vôbec sa mi to nepáči.
 
V tejto stádovitosti sa vytráca zdravý úsudok, kritické myslenie a vlastný názor. Sociálne siete však za to nemôžu. Viniť technológiu za jej zneužitie alebo nesprávne používanie je nonsens. Zodpovední sú a vždy aj budú ľudia. V tomto prípade ľudia, ktorým sa nechce rozmýšľať samým za seba a radšej príjmu "rozkaz" od niekoho, s kým sa v živote nestretli a možno ani nestretnú.
 
Sú tu však aj pozitívne príklady, ako novodobé celebrity môžu ovplyvňovať svojich fanúšikov. Nedávno prebehla kampaň, v ktorej sa mladí YouTuberi Expl0ited a Sellasie začali obviňovať z rôznych vecí. A niektoré z nich boli skutočne pritiahnuté za vlasty. Expl0ited vraj chcel vo svojich videách slona, za čo si vyslúžil značnú dávku kritiky. Celá kauza vyvrcholila pekným videom PRAVDA O SELLASIEM:

 

V ňom chalani vysvetlili svojim fanúšikom, aby neverili každej veci, ktorú na internete vidia, počujú alebo čítajú. A viete čo? Zabralo to. Mnoho z fanúšikov priamo pod videom priznali svoju chybu a zamysleli sa nad tým, aké ľahké ich bolo zmanipulovať. Dúfam, že podobne zodpovedných YouTuberov nám časom pribudne viac.

Tento článok sa vám nepáči.

Pridať komentár

Feedback