Milí učitelia, nepáči sa vám vaša práca? Tak ju zmeňte!

Každý z nás je samostatná ľudská bytosť. Máme vlastný rozum, pocity, túžby ale aj ciele a zodpovednosť. Bohužiaľ, spoločnosť, výchova, možno 2 generácie budovania socializmu nás nastavili tak, aby sme boli ticho a držali krok. Našťastie od nežnej revolúcie prešlo viac ako štvrťstoročie a dnes v prípade ak sa nám niečo nepáči, môžeme sa postaviť a zmeniť, no niekedy nemáme odvahu alebo energiu tak urobiť.

Taký bol aj prípad učiteľov. Oni síce našli odvahu a postavili sa podmienkam, s ktorými nie sú spokojní. Ale zmenilo sa niečo? Prospelo to niekomu? Štrajkovali za vyššie platy, lepšie príležitosti a kompetencie. Čo sa stalo? Časť Slovenska sa k nim pridala a začala bojovať s nimi za ich vlastné práva. Za ich vlastnú prácu, s ktorou nie sú spokojní. Najskôr by sme sa mali zamyslieť nad tým, koľko z nich sa stalo učiteľmi kvôli tomu, že to skutočne chceli a vedeli, že táto práca ich bude napĺňať.
 

Bohužiaľ, dnešná realita je taká, že stredoškoláci si dávajú učiteľstvo ako „poistku”, keď ich nevezmú na odbor, ktorí chcú skutočne študovať. A takto vznikajú dnešní učitelia. Česť patrí, samozrejme, výnimkám, ktoré chcú vzdelávať naše deti a posunúť úroveň nášho národa o niečo vyššie. Ja som mal v živote to šťastie, že či už na Slovensku alebo v zahraničí som sa stretol s učiteľmi, ktorí boli špička vo vedomostiach, úžasní motivátori, historici, linguisti, ktorí dokázali prebudiť iskru túžby po vedomostiach v matematike, fyzike alebo schopnostiach vo výtvarnej výchove.
 
Podobný model vidíme aj pri sestričkách, ktoré odchádzajú z nemocníc. Berme do úvahy, že väčšina z nich sa chcela uplatniť v zdravotníctve. Chceli však skončiť pri sestre, bez kariérneho rastu? Netúžili všetky malé dievčatá stať sa váženou lekárkou a pomáhať ľuďom? Nie každému sa splní sen dostať sa na medicínu. Ale, prečo by sa mali uspokojiť s málom a robiť prácu, ktorá ich nenapĺňa?
 
Čo si však neuvedomujú učitelia, sestričky alebo robotníci za pásom je jeden fakt. Každý je nahraditeľný. Ak začnete štrajkovať a prestanete chodiť do roboty, nikde nie je napísané, že vás z nej nemôžu vyhodiť. To, čo vy nechcete robiť dnes, môže niekto robiť zajtra namiesto vás.
 
Svoje študijné roky som prežil v Amerike, kde som sa naučil jednu dôležitú zásadu. Každý je strojcom svojho šťastia. Nespoliehajte sa na to, že nadriadený vám zvýši plat alebo zlepší pracovné podmienky. Ak sa vám nepáči vaša pracovná náplň, skúste sa zamyslieť nad tým, čo vás robí skutočne šťastným. Splňte si svoj vlastný sen o podnikaní alebo choďte pracovať niekde inde. Nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa učili nové veci. Ak sa bojíte zmeniť svoj život radikálne, vyskúšajte malé kroky, ktoré vás postupne dostanú ďalej.
 
Dôležité je však nesťažovať sa, aký máte pokazený život, ale začať s tým niečo reálne robiť.

Pridať komentár

Feedback