Digitalizácia osobného života. Skutočnosť alebo fikcia?

Elektromobil, ktorý na jedno nabitie dokáže prejsť viac ako 700 kilometrov, vlak, ktorý zvládne 1 000 kilometrov za hodinu, alebo autá bez šoférov. To je iba zlomok nových technológií, ktoré nám v budúcnosti môžu výrazne zjednodušiť život. Môžu, ale nemusia. Aby mohli, musia prežiť.
 

Iba v Amerike dochádza do práce viac ako 128 miliónov ľudí. Väčšina z nich využíva ako prepravný prostriedok auto, v ktorom sa najčastejšie vezú sami. Podobný fenomén osamelého jazdca môžete vidieť aj v uliciach našej Bratislavy. Nechcem tu ale riešiť dopravnú politiku hlavného mesta.

 

Chcem hovoriť o inováciách. Lákavou technologickou novinkou v tejto oblasti by mohol byť Hyperloop. Akýsi dopravný modul podobný vlaku. Pokiaľ dostupné informácie neklamú, o niekoľko rokov si môžeme takéto cestovanie vyskúšať. Osobne sa už veľmi teším na párminútovú jazdu do Viedne, aj keď skôr si myslím, že to bude niekde za oceánom.
 

hyperloop bratislava vieden

Niekedy ma udivuje, že aj pri takých obyčajných veciach, ako je napríklad cestovanie, vedia inovátori prísť s nápadom, ktorý ich posunie na vyššiu úroveň. Jednu ideu dokážu rozvíjať aj niekoľko rokov, kým z nej spravia realizovateľný koncept. Nastáva fáza prototypov a vylepšovania. Je to pekný príklad toho, ako jedna technológia dokáže zlepšiť naše životy.

 

Často uvažujem nad tým, ako by sa každodenné povinnosti mohli ešte zefektívniť. Návšteva lekára, poisťovne, notára a iných úradov zaberá niekedy veľa zbytočného času. Vybavovačky ohľadom faktúr a zmlúv bývajú ešte zložitejšie. Prehrabávať sa v papieroch, certifikátoch, maturitných vysvedčeniach a rodných listoch zaberie veľa času. A to nehovorím o tom, aké množstvo dátumov splatnosti musíme držať v hlave.

 

Trochu som pátral a narazil som na zaujímavý projekt zo Slovenska – službu DOCKitIN. Všetky papiere, od faktúr, cez diplomy až po zmluvy o domovej správe, uskladnia vo svojich priestoroch a zároveň ich zdigitalizujú. Kedykoľvek si ich používateľ môže vyhľadať v mobilnej aplikácii, kategorizovať a triediť. Apka ho podľa preferencií upozorní na koniec viazanosti. Papiere síce zmiznú z domu, ale budú stále k dispozícii. Online. A aj offline. Kedykoľvek ich máte do 24 hodín u seba doma.

 

Stačiť pár klikov a fyzicky uložená zmluva sa odošle notárovi na potvrdenie. O dve hodiny kuriér doručí notársky overenú kópiu domov, ktorá sa zobrazí aj v mobilnej appke. V nej sú všetky papiere prehľadne rozdelené do rôznych kategórií – faktúry za telefón alebo platby za byt. Navyše vám vždy pred dátumom splatnosti vyskočí notifikácia, aby ste ju nezabudli uhradiť.
 

Možno sa pýtate, prečo ma tento projekt zaujal natoľko, aby som do neho investoval svoje peniaze. Odpoveď je jednoduchá – digitalizácia a onlajnizácia. Môžeme si o tom myslieť čokoľvek, ale dnes je už takmer isté, že tomu nikto z nás neunikne. Po prvotnom ošiali sme síce zistili, že inovácie neprichádzajú tak rýchlo, ako sme si mysleli. Ale na druhej strane, ako sa hovorí – pomaličky chlapci rastú. A preto verím, že archív novej generácie je jedna z oblastí, kde súkromný sektor vyvinie jednoduchšie a užitočnejšie riešenia, ako niekedy zbytočne komplikované projekty digitalizácie, ktoré tu snáď ani netreba menovať.

Pridať komentár

Feedback