Bude vaše povolanie v roku 2030 ešte existovať?

Do roku 2020 by mali vo všetkých amerických McDonaldoch zákazníci nájsť samoobslužné obrazovky. Ako vtipne podotkol autor tohto článku, otázka „Dáte si k tomu aj hranolky?” už bude pravdepodobne patriť minulosti.

 

Takže ďalší „imigrantský robot” (ako to už býva, designed with love in America, assembled for minimum wage in China), ktorý slušnému americkému ľudu berie prácu. Ale čo tam po USA, veď tento trend môže prísť aj k nám na Slovensko. A to nám tu tak krásne rastú minimálne mzdy...

 

Už ma unavujú tieto porazenecké reči a konšpiračné teórie o Skynete (to je umelá inteligencia z Terminátora, ktorá sa rozhodla vyvraždiť ľudstvo - ak ste sa s tým náhodou ešte nestretli). Robiť niečo, v čom ma nahradí druhotriedny smartfón za 1 € k paušálu, znamená nevytvárať skutočnú hodnotu. Ak niekto nechce byť nahradený strojom, mal by byť lepší, ako stroj. Čo nie je vždy možné, ľudské telo aj mozog majú svoje limity. Súťažiť so strojmi je preto trochu scestné.

 

Časy, kedy stačilo vo fabrike za pásom kontrolovať súčiastky, sa pomaly chýlia ku koncu. Dnešný svet je iný, rýchlejší. Kto sa chce adaptovať, musí sa učiť. Už nestačí perfektne ovládať jednu zručnosť na to, aby som bol považovaný za profesionála. Pracovné pozície, profesie a odbory sa aj vďaka digitalizácii začínajú prelínať. Automatizácia ľuďom nekradne prácu, dáva im priestor robiť zaujímavejšie veci, ktoré si vyžadujú skutočné ľudské zručnosti.


 

Už vidím to brojenie populistov proti zbytočnej mechanizácii a automatizácii mŕtvych odvetví. Ľudia sa zľaknú, že stratia prácu a vystrašení ľud rád prikyvuje. GOOD IDEA SLOVAKIA sme tu už mali. Tipujem, že najbližšie nás čaká MAKE SLOVAKIA GREAT AGAIN. Pevne však verím, že sa na slovenskej politickej scéne ocitne okrem archaických mysliteľov zvyšujúcich minimálne mzdy a chváliacich sa rastúcou priemernou mzdou aj nejaký inovátor, vďaka ktorému sa verejnosť prestane báť technológií a konečne ich začne využívať vo svoj prospech. V živote aj v zamestnaní.

 

Zaujímavosť na záver. Podľa tejto kampane https://www.facebook.com/ArmadaFilmsCZ/videos/278082652771553/ ešte neexistuje 85 % povolaní, ktoré vzniknú do roku 2030. Je len prirodzené, že tam, kde niečo vznikne, musí aj niečo zaniknúť. Rovnováha. Ak preto ešte nebudete v roku 2030 na dôchodku, odporúčam adaptovať sa na súčasný pracovný svet a jeho potreby čo najrýchlejšie.

 

Pridať komentár

Feedback