Ako si získať priazeň ľudí? Ponúknite im falošné istoty

Bez prílišného dramatizovania môžem skonštatovať, že Európa žije v neistých časoch. Ľudia si nemôžu byť istí svojou situáciou. Hoci sa momentálne môže Slovensko pochváliť historicky snáď najnižším percentom nezamestnaných – 7,35 % –  prácou si nemôže byť istí nikto. Nie sme predsa v komunizme. Noví riaditelia hľadajú nových manažérov, noví manažéri zas nových zamestnancov. O robotizácii sa tu rozpisovať ani nebudem. Pridajme k tomu strašiaka migrácie a máme tu recept na silný populizmus. A to nie len u nás.


 
Hovoriť ľuďom, že bude všetko dobré a všetko sa vyrieši, nefunguje. Je to slabá stratégia a pochopili to snáď všetci mediálni aj politickí hráči. Keď sa pozriem na spôsob komunikácie niektorých politických strán a špecifických médií, už podvedome vnímam pomer, ktorý za touto komunikáciou stojí. 90 % strašia, šíria negativitu, burcujú a 10 % sa chvália nalešteným balastom, ktorý vlastne, pri hlbšom zamyslení sa, nemá žiadny význam. Potom sa im ľahko stane, že si pomýlia Kriváň.
 
Práve tou negativitou a strachom dokážu spájať masy, dať im dôvod zjednotiť sa v spravodlivom hneve. A potom ich "pozitívnou" správou utvrdiť v tom, že robia dobre, ak ich sledujú. Alebo volia.
 
Keď príde správny čas, začnú sa vyťahovať tromfy. Málo práce? Vytvoríme nové, stabilné a dobre platené miesta. Nebezpečné cestovanie? Prečo by sme cestovali, máme tu všetko, čo potrebujeme. A sme tu v bezpečí. Roztrieštená politická scéna? My sme tí, ktorí ju zjednotia alebo celú prevezmú.
 

To, že tieto sľuby ostanú nesplnené, im zmanipulovaná masa odpustí. Oni ju predsa spájajú, strašia, chlácholia aj burcujú. Jeden - alebo aj desať - nesplnených sľubov, to nič neznamená. Dôležité je srdce na správnom mieste.
 
Preštudovať politický či ekonomický program strany alebo si overiť informáciu z média porovnaním ďalších 3 zdrojov zaberie viac času, než bez spochybňovania prijať predložený "fakt". Alebo hoax.
 
Takže prečo sa ľudia upínajú k falošným istotám? Nie je to žiadna jadrová fyzika: pretože je to jednoduchšie, ako hľadať skutočné istoty alebo sa o ne pričiniť. Sme pohodlní. Nie vždy sa nám chce tvrdo makať. A možno sme ešte viac naivní, ak si myslíme, že k tým najlepším riešeniam sa dostaneme ľahko.

Pridať komentár

Feedback