Reštruktualizácia - výpalníctvo a nôž do chrbta trhu

Netvrdím, že trh je všemocný a vyčistí úspešné firmy od neúspešných, neschopných a nepoctivých podnikateľov od schopných a poctivých. Som presvedčený, že určitá miera štátnej regulácie je nielen potrebná ale aj povinná. Otázka je len akú mieru by mala mať a práve táto miera je hlavným kritériom ľavicovosti alebo pravicovosti vlád. Ak má však na trhu podnikania dobre fungovať prirodzený výber a podpora zdravého a schopného, tak potom práve zákon o reštruktualizácii je  hrobárom „očisťovania trhu“.
Možno sa len domýšľať o tom čo bolo hlavnou motiváciou našich zákonodarcov a lobistov pri návrhu a schvaľovaní tohto zákona. Záchrana veľkých zamestnávateľov a tým zamestnanosti? Ako volebná kampaň by sa to aj dalo pochopiť, ale skutočné páky tohto zákona pôsobia presne opačne a z hľadiska zdravia trhu až deštrukčne.
Ako príklad uvediem výrok bývalého  GR Váhostavu, ktorý odôvodňoval Váhostavom predloženú dumpingovú cenu do tendra  na úseku diaľnice Dubná skala – Turany snahou za každú cenu získať tento kontrakt. Veď bolo treba zachraňovať zamestnanosť vo firme. Bič však plieska na konci a tým koncom  je reštruktualizácia stavebnej spoločnosti. Kto na ňu najviac doplatí ? No určite nie ten kto ju spôsobil, ale drobné a stredné firmy, živnostníci a dodávatelia materiálov. O strate viery v poctivé podnikanie ani nehovoriac. Váhostav odpíše dlhy, zahojí si rany, vymení pár medzitým rýchlo zbohatnutých manažerov a ide sa ďalej. Ako hovoril klasik pán Werich: „jede se dál temným močárem kolem bílej skal“.
Čo je to za zákon, ktorý umožňuje dopredu, bez reálneho postihu, kalkulovať podnikateľom so stratou. Kde je potom motivácia po znižovaní vlastných nákladov, efektívnom riadení a úsporných opatreniach. Načo by sme sa obmedzovali, veď štát nás aj tak podrží. A čo subdodávatelia, kto podrží ich ? Ak si niekto myslí, že zaplatiť týmto obetiam nepoctivého podnikania len zlomok toho čo mali dostať je v poriadku, tak je buď idiot alebo výpalník. Áno reštruktualizácia nepoctivých firiem je štátom odobrené výpalníctvo na strednej vrstve so všetkými negatívnymi dopadmi. Je to nôž do chrbta nielen trhu ale aj všetkým poctivým podnikateľom.
Kedy ho parlament konečne zruší ?

Pridať komentár

Feedback