Ako (ne) rozvíjať turistický ruch

Z akéhosi lokálpatriotizmu som na Liptove (odkiaľ pochádzam) postavil slušný stredne veľký hotel. Bolo to skôr o citoch ako o racionálnej podnikateľskej úvahe. Keďže takýto krok sa väčšinou vypomstí, zlizol som si to aj ja. Naš stavebná firma v tej dobe celkom dobre šlapala, tak nejaká strata na hoteli sa riešila podporou sesterskej firmy. Dúfali sme, že štát si uvedomí potrebu podporovať tento druh podnikania, veď čo je správnejšie ako rozvíjať vlastné možnosti, ktoré nám dáva naša príroda.
Lenže dotácie na vznik pracovných miest dostali zahraničné firmy a na nás sa nedostalo. To, že jedno lôžko kvalitného hotela vytvára priamo aj jedno pracovné miesto priamo a ďalšie tri až štyri na obslužných činnostiach akosi naších hospodárov vo vláde nezaujímalo, veď kto sa bude frckať s nejakými malými rybami. No ale bojovali sme na hrane straty a mali sme dobrý pocit, že sme pre Slovensko niečo urobili, veď nejde vždy len o peniaze.
A prišli eurofondy, lenže nie pre všetkých. Našu naivnú nádej, že keď me skončili v jednom roku na druhom mieste ako hotel roka vo svojej kategórii niekto aj odmení odklepnutím našej bezchybnej (podľa vyjadrenia SACR) žiadosti, schladili pre istotu dve zamietnutia. Okolnosti okolo toho bol súbeh niekoľkých trestných činov zo strany štátnych úradníkov. Prečo sme sa nebránili na polícii a súdoch? Nuž všetky tie požiadavky mlsných sprostredkovateľov boli kryté štátnou mocou a pre istotu medzi štyrmi očami. Poďakovali sme sa za drahé služby a odmietli sme spolupracovať. Trápime sa ďalej.
Prečo o tom píšem dnes? Nuž pár dní dozadu nás oslovila eventová firma s jednou kanceláriou v byte majiteľa, že vyhrala u štátnej organizácii poriadanie školení financovaných z eurofondov v objeme cca 2,5 mil. € a ponúkla nám poskytovanie týchto školení za dumpingové ceny. Čo iné sa dá povedať o honorári 11,0  € za nocľah v trojhviezdičkovom hoteli a raňajky (200 g pražskej šunky, pečivo, káva presso so smotanou a tri druhy čaju) za 2,00 €. Táto firma nemá ani bufet pri železničnej stanici ale štát je dal zákazku na 90 000 nocľahov.
Nuž na Slovensku je to tak !!!

Pridať komentár

Feedback