Ako nakŕmiť bohatých ?

Chudobu na Slovensku vyriešime vtedy, keď uspokojivo nakŕmime bohatých a nie chudobných. Túto parafrázu som si  požičal od Matky Terezy keď som sa dozvedel, že kandidát na prezidenta a špičkový lekár, bude stíhaný za podozrenie zobratia úplatku 3 000 €, bonboniéry a dvoch kačíc. Chudák Fischer, navždy stratil gloriolu výnimočného kardiochirurga a stane sa symbolom úplatného lekára. Je to voči nemu nespravodlivé, veď  lekárov, ktorí berú úplatky sú stovky. Nedorazili k nim peniaze z odvodov, tak si ich berú vo forme “darov” ako povedal doktor Lipták.
Priznám sa, že lekári na Slovensku mi ležia v žalúdku od vtedy ako si hádzaním bielych plášťov  a štrajkami vytrieskali od štátu trojnásobné zvýšenie platov. Zneužívajú, že tovar ktorý ponúkajú má svoju výnimočnosť. Zdravie, kto by zaň nedal aj to posledné. Hlavne vtedy keď je človek vážne chorý. Nuž ale môžu si takto vymôcť od štátu alebo od firiem trojnásobné zvýšenie platov ostatní pracujúci občania? Asi ťažko, veď nech to skúsi nejaký inžinier na stavbe alebo v automobilke. Páni doktori argumentujú platmi lekárov v zahraničí. Nuž keď som si kedysi pozrel v tabuľkách platov manažérov v Nemecku aký plat by som mal mať pri tom istom počte zamestnancov a obrate firmy, dozvedel som sa, že na tej istej funkcii ako ja  má nemecký inžinier, čuduj sa svet, ten istý ročný príjem. Malý rozdiel bol v tom, že on to mal v markách a ja v slovenských korunách. Za kým mám ísť, pýtať si trojnásobné zvýšenie platu a dorovnanie vo forme darov?  Za mojimi obchodnými partnermi? Asi by so mnou rýchlo skončili. Môžem si v mojom certifikovanom servise na renomovanú značku pýtať od zákazníka 110 € za normohodinu tak ako to účtuje servis v Nemecku? Veď robíme presne tú istú prácu na tých istých autách. Nie lebo by som mal prázdny servis, takže ak dostanem 32 €, tak jasám. Prečo v mojom kvalitnom hoteli dostanem od návštevníka maximálne 30 € za nocľah, keď v Rakúsku aj za horší hotel zaplatím  80 €?
Taký luxus domáhať sa zahraničných platov si môžu dovoliť len doktori, veď ako sa vyjadrili ich nezaujíma kde na to nemocnice zoberú. No a dorovnať si to ešte musia “darmi”, všimným od farmaceutických firiem, v súkromných ambulanciách a dovolenkami na “sympóziách”. Ešte by som uvítal keby aj ich práca bola zrovnateľná so zahraničím. Potom by som nemusel po artroskopickej operácii kolena v štátnej nemocnici  absolvovať ešte jednu na súkromnej ambulanci. Tentokrát ale bez preplatenia  zdravotnou poisťovňou.
Takže treba kŕmiť našich doktorov, a kto nemá čím, má smolu. Však pán doktor Lipták.
Ozaj už ste stretli nejakého bezdomovca, ktorý je povolaním lekár? Ja nie, ktovie prečo!

Pridať komentár

Feedback