USA, prevraty a komiksový svet Štefana Hríba

Nedávny editoriál Štefana Hríba o príčinách vojny v Iraku hovori oveľa viac o jeho absolútne nekritickom zidealizovanom pohľade na USA ako o samotnom Iraku.

Nedávny editoriál Štefana Hríba o "príčinách" vojny v Iraku hovori oveľa viac o jeho absolútne nekritickom zidealizovanom pohľade na USA ako o samotnom Iraku. Štefan Hríb v ňom hovorí:
"Je šťastím pre svet, že Amerika je takáto. Že je to demokracia, ktorá si cení slobodu. (..) Amerika nezvykne uvrhávať slobodné krajiny do neslobody, naopak, buď je izolacionistická a nestará sa, alebo zvykne byť na strane neslobodných národov proti ich tyranom." Toto tvrdenie prezrádza hlbokú neznalosť nedávnych dejín USA, pretože podľa množstva odtajnených dokumentov, USA stálo v pozadí množstva krvavých prevratov a podporovalo celú plejádu diktátorských režimov. Konkrétne príklady:

Americká podpora Indonézskej invázie do Východného Timoru v roku 1975 a následná vyše 20ročná okupácia, ktorá si vyžiadala cez 200 000 obetí.

Prevrat v Guatemale v roku 1954, ktorý zorganizovala CIA. Demokraticky zvolený prezident Jacobo Árbenz Guzmán bol zvrhnutý jednotkami financovanými, vycvičenými a vyzbrojenými CIA a na krátky čas sa moci ujal generál Carlos Castillo Armas. Samotný prevrat mal mnoho civliných obetí a uvrhol Guatemalu na dlhé desaťročia do civilnej vojny, čoho výsledkom bolo vyše 200 000
obetí.

Počas 80tych rokov USA podporovali a financovali povstalcov Contras, ktorý bojovali proti ľavicovej vláde Sandinistov, ktorých strana vyhrala voľby v roku 1984. CIA ich financovala jednak prostedníctvom peňazí z pašovania drog ako aj pomocou predaja zbraní do Iránu - známa Iran-Contra aféra Reaganovej administratívy.

Chile 1973 prevrat, ktorý odstránil demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendea a k moci priviedol diktátora Augusta Pinocheta. Iróniou osudu je, źe tento prevrat sa uskotočnil 11. septembra. S tymto režimom, ktorý má na svedomí tisíce ľudkých životov, mala CIA čulé kontakty a podporovala ho a to napriek informáciám o vraźdení politických oponentov.

Argentína 70te roky. Po prevrate sa dostala k moci vojenská junta a nasledovali roky represií a vraždenia politických oponentov. Táto junta dostávala podporu z USA. Administratívy niekoľkých prezidentov USA boli o týchto ukrutnostiach dobre informované, ale mlčky to tolerovali. Počas tejto takzvanej Dirty War zmizlo cez 20 000 ľudí. O tomto tyranskom režime hovorí aj František Šebej vo svojom staršom komentári o Falklandoch, ale akosi sa "zabudne" zmieniť o väzbách USA na pravicovú vojenskú juntu.

Mnoho ďalších štátov bolo obeťou podobných špinavých taktík, ale v súvislosti s Irakom a situáciou na Blízkom Východe treba spomenúť ďalší prevrat, vlastne ten prvý "úspešný", ktorým CIA v spolupráci s britskou tajnou službou zvrhla v roku 1953 legitímne zvoleného premiéra Iránu Mohammada Mosaddegha. V Iráne bol nastolený krutý diktátorský režim Šáha Mohammad-Rezā Pahlaviho, ktorý trval vyše 20 rokov až do Iránskej Islamistickej revolúcie. Tento režim používal brutálnu tajnú službu SAVAK, ktorú CIA cvičila v technikách mučenia. Zvrhnutie demokratickej vlády a podpora krutej 25 ročnej diktatúry, tym však zlé skúsenosti Iráncov s americkým zasahovaním do ich zaležitostí nekončia. Po revolúcii v Iráne sa Saddám Hussein rozhodol na destabilizovaný Irán zaútočiť a podľa cynického "nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom" dostal podporu od USA. So Saddamom jednal aj bývalý minister obrany USA Donald Rumsfeld, ktorý bol ministrom počas invázie do Iraku v 2003. Dokonca Irak vyškrtli zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus, aby mu mohli predávať materiál na výrobu zbraní a to aj napriek tomu, že USA vedeli, že používa chemické zbrane. Dlho trvajúca Iracko-Iránska vojna, ktorú začal Hussein s podporou USA si vyžiadala státisíce životov na oboch stranách.

Dalo by sa ešte dlho pokračovať vo vymenovávaní rokov a krajín, ale asi každému musí byť jasné, že rôzne vlády USA (či už demokratov alebo republikánov), majú priamo či nepriamo na svedomí mnoho nevinných životov. Idealizovať si pôsobenie USA na svetovej scéne je naivné, ale tým nechcem povedať, že USA je nejaká Ríša zla. USA je proste veľmoc. Nič viac a nič menej. USA sleduje vlastné záujmy, často bezohľadne a aj na úkor iných národov. Väčšina spomínaných prevratov bola počas Studenej vojny a USA často jednoducho uprednostnila pravicového brutálneho diktátora, pred demokraticky zvolenou ľavicovou vládou. Účel svätí prostriedky. Len neviem či si tieto zásahy (a aj vojnu v Iraku) Štefan Hríb takto sám pre seba ospravedlnil, alebo naozaj žije v takej blaženej nevedomosti akú prezentuje.

Čo dodať na záver. Vo svetle vyššie zmienených faktov sa mne osobne vyjadrenie Štefana Hríba ("Amerika nezvykne uvrhávať slobodné krajiny do neslobody (..) zvykne byť na strane neslobodných národov proti ich tyranom.") javí tragikomické. Jeho idealistické vykreslenie USA nemá s realitou nič spoločné a dokumentuje čiernobiele videnie sveta, aké poznáme z prostoduchých amerických akčných filmov. Dokonca to sám demoštruje tým, že si pri argumentácii pomôže mottom z filmu Spiderman.

Š.H. "Ale s najväčšou silou je spojená aj najväčšia zodpovednosť a najväčšie pokušenia."

Spiderman: "With Great Power Comes Great Responsibility."

To sa snáď ani nedá brať inak ako urážku inteligencie čitateľov .týždňa, ale možno to je ten iný pohľad na spoločnosť. Komiksový.

Pridať komentár

Feedback