Výsledok vlády Smeru: Nezamestnanosť a pokles platov

Máme ľavicovú vládu, vládu Smeru, ktorá tu vládne už 10 mesiacov. Za ten čas dokázala jediné. Priniesť Slovensku absolútne rekordnú výšku nezamestnanosti a zastaviť hospodársky rast. Spôsobil to z veľkej časti už mnohokrát spomínaný smrteľný koktail, ktorý vláda namiešala.

Kombinácia zlého Zákonníka práce, zvýšenia daní, zvýšenia odvodov, berú ľuďom prácu, a znižujú im platy. Toto všetko vo vzájomnej kombinácii spôsobuje výraznejší rast nezamestnanosti ako je to inde v okolitých krajinách.

Slovensko žiaľ patrí do tej skupiny krajín, kde nezamestnanosť prudko rastie. V Európskej únii sú ale aj krajiny, kde nezamestnanosť napriek kríze klesá a to klesá veľmi výrazne. Sú to všetko krajiny, ktoré používajú úplne opačné politické a hospodárske nástroje ako súčasná vláda Róberta Fica a v tom je problém, tam je pes zakopaný.

Vláda Róberta Fica sa vydala ľavicovou, socialistickou cestou, ktorá vedie k rastu nezamestnanosti a znižovaniu príjmov bežných ľudí. Vláda nešetrí, alebo len veľmi málo a o to viac berie ľuďom. Zoberme si príklad. Ten, kto pracuje na dohodu a zarobí 300€, jemu vláda zobrala svojimi opatreniami viac než 40 eur z jeho mesačnej mzdy, ten kto zarába 500€, tomu zoberala viac než 50, pri 700€ viac než 70 eur a tak to stúpa ďalej. A to sú naozaj obyčajní, jednoduchí ľudia a sú to malé platy.


Nie je teda pravdou, že konsolidačné opatrenia vlády sa dotkli len tých, ktorí zarábajú viac. Dotkli sa takmer každého, skoro každý má menší plat, treba sa len pozrieť na výplatnú pásku, na účet, alebo do obálky, v ktorej sú peniaze a každý zistí, že dostal menej, vďaka zlej a nerozumnej politike súčasnej socialistickej vlády. Menej zostane živnostníkom, ľudia prišli o 55 % svojich úspor v 2. dôchodkovom pilieri. Všetci zamestnávatelia musia platiť vyššie dane a odvody. Tento zlý trend bude žiaľbohu ďalej pokračovať. Slovensko neskončilo s rastom nezamestnanosti. Táto vláda začala šprintovať opäť smerom k tým nechválne známym 18%, ktoré sme tu mali v roku 2002, keď som nastupoval ako minister práce. My sme ich potom zmenami v hospodárskej politike a reformami stlačili až pod 10%. Dnes sa vraciame opäť na začiatok, ideme dozadu. Vláda miesto toho, aby hádzala záchranné koleso ekonomike, podnikom a ľuďom, ktorí sú vystavení kríze, hádže im slučku na krk a ešte ju poriadne uťahuje a berie im kyslík. Ľudia už nemajú pomaly z čoho žiť, skladajú živnosti, zamestnávatelia rušia pracovné miesta, firmy odchádzajú do zahraničia. Situácia sa bude ďalej zhoršovať, príjmy do štátneho rozpočtu budú klesať a kríza na Slovensku sa vďaka tejto nekvalifikovanej a pomýlenej hospodárskej politike bude zhoršovať.

Keď nastupoval prvýkrát Róbert Fico v roku 2006 do vlády, bolo Slovensko na 36. Mieste v rebríčku konkurencieschopnosti. Dnes, keď je už druhýkrát pri moci a máme za sebou jeho 4-ročné pôsobenie plus 10 mesiacov, sme na 71. mieste. Sme tretí od konca v rámci EÚ. To je výsledok éry Róberta Fica, ktorá začala v r. 2006. Prepad Slovenska až do suterénu, enormný rast nezamestnanosti, rast zadĺženosti a zhoršovanie všetkých ukazovateľov kvality života na Slovensku.
Je veľmi smutné, že po takejto ceste kráča Slovensko a ja verím, že si to čoraz viac ľudí bude uvedomovať, že táto cesta je chybná a zlá. Že hospodárska politika jeho vlády bola a je jeden veľký omyl, ktorý škodí Slovensku a jeho občanom.

Ľudo Kaník
 

Komentáre

Ľudko K(r)a(d)ník, asi bude treba nezamestnanosť vylepšiť tak, že zasa pošleme do roboty jednonohých invalidov, že zavedieme zákonník práce z čias Márie Terézie a že popredáme zahraničiu všetky staré matere, však? A čo ten tvoj 2. pilier, ekonomický zázrak storočia? Už si aspoň jednu DSSku vytuneloval?

Feedback