V jednote je sila...

Odstránenie Pavla Pašku je hmatateľný výsledok mimoriadnej schôdze o odvolaní Róberta Fica, ktorá na návrh SDKÚ-DS prebehla minulý týždeň v NRSR a následného tlaku verejnosti. Mnohí pochybovali, čí takáto schôdza ma zmysel. Mala. Toto je jej výsledok. Je to úspech tlaku opozície, ktorý bol urobený v správnom čase. Pred komunálnymi voľbami, v atmosfére nadchádzajúceho výročia 25 rokov od novembra 89.

Schôdza odhalila a poukázala na mnohé škandály vlády Róberta Fica, poukázala na systém korupčných a klientelistických väzieb, ktoré Smer pod vedením R. Fica vytvoril. Vďaka tejto schôdzi, 50 hodín trvajúcej rozpravy, sa Smer dostal prvýkrát pod viditeľný tlak. Prebudila sa verejnosť, ktorá na verejných protestoch ukázala, že ma chuť isť znovu do ulíc. Tisíce ľudí sledovalo prenos z Národnej rady cez internet a následne vyšli do ulíc prejaviť svoj názor.
Toho sa R Fico bojí a preto stiahol z politiky 2. najdôležitejšieho muža Smeru, Pavla Pašku. Bolo to rozhodnutie Róberta Fica, nie Pavla Pašku. R. Fico tak chce zachrániť Smer pred stratou voličskej priazne pred parlamentnými voľbami.
 

Je to však tak, ako to bolo aj pri odstupovaní Z. Zvolenskej, len zastierací manéver. Pavol Paška nebol individuálnym zlyhaním. Bol vrcholom ľadovca, výnimočný aroganciou s akou predvádzal zneužívanie moci. Ale bol len súčasťou systému, ktorý vytvoril Róbert Fico, na základe ktorého sa rozdeľujú a tunelujú verejne financie vo všetkých oblastiach, na ktoré má vláda dosah. Týka sa to všetkých oblastí štátneho rozpočtu, financií z eurofondov, výberu daní, všetkého kde sú peniaze.
Nebezpečenstvo straty politickej podpory pre Smer ukázali aj výsledky komunálnych volieb. Keď sa na výsledky pozrieme pozornejšie, nielen na celkove sumárne čísla, vidíme nielen silnejúci trend odlivu voličov od politických strán k nezávislým kandidátom, čo sa tyká všetkých strán. Ale zároveň vidno významnú stratu vplyvu vládneho Smeru v mestách. Drží ich už len vidiek.
Vo všetkých krajských mestách s výnimkou Košíc stratili veľké množstvo poslaneckých miest a sú vo výraznej menšine. Obdobná situácia je vo väčšine okresných miest, čo je veľký zvrat oproti predchádzajúcim voľbám. Niekde Smer nemá poslancov vôbec. Je do dôkaz zväčšujúceho sa sklamania z vládnej politiky a nástup dezilúzie, ktorá sa z miest postupne presunie aj na vidiek. V mestách sa zmeny trendu vždy prejavujú skôr, ale postupne sa šíria ďalej a to je nebezpečenstvo pre Smer, ktorého sa prirodzene R. Fico obáva.
 

Ľudia hľadajú alternatívu, to je vidieť. Treba ale priznať, že v opozičných stranách ju zatiaľ nenachádzajú. Hlavným dôvodom je rozdrobenosť pravicovej politickej scény. Keď sa opozícia zjednotí, ako to bolo pri tlaku na odvolanie vlády a R. Fica, prináša to výsledky a verejnosť reaguje pozitívne. Je jasné, že v spájaní síl treba pokračovať a reálne ho vykonávať. Preto treba prestať s delením na starých a nových politikov, štandardných a neštandardných a spájať sa na základe spoločného záujmu pravicových voličov.
 

Mečiara porazila SDK. Slovenska demokratická koalícia. Nastal čas aby sme začali vážne hovoriť o vytvorení DK. Demokratickej koalície a postavili tak reálnu alternatívu k Ficovej vláde, k vláde, ktorá si rozdeľuje Slovensko a jeho zdroje v prospech bohatnúcich oligarchov a s nimi spojených politických špičiek Smeru. Reálnu alternatívu, ktorá bude hájiť a ochraňovať záujmy väčšiny občanov Slovenska, predovšetkým strednej triedy, na ktorej pleciach leží najväčšie bremeno Ficovho spôsobu vládnutia a drancovania Slovenska.
 

Dnes to možno vyzerá nereálne, ale každá nová, odvážna a dobrá myšlienka, ktorá mení zaužívané videnie, na začiatku vyzerá ako bláznivá až šialená. Opozícia má totiž pred sebou len 2 možné scenáre a stratégie. Prvý je, že každá strana sa bude hrať na vlastnom piesočku, s cieľom získať 7 alebo 9 percent hlasov a s nimi potom jedna, alebo dve strany vytvoria koalíciu so Smerom. Zvyšné budú plniť úlohu štekajúcich psíkov, ale karavána pôjde ďalej. Druhý je, že strany prekročia svoj tieň a vytvoria demokratickú koalíciu, ktorá bude alternatívou pre ľudí, občanov, ktorú budú môcť považovať za reálneho protivníka Smeru a budú ju ako alternatívu aj môcť voliť.

Táto druhá možnosť je výzva. To je odkaz novembra 89. To je naša úloha do parlamentných volieb. To je sprítomnenie odkazu novembrových dní spred 25 rokov. Získanú slobodu treba chrániť a nesmieme dopustiť aby bola zneužitá na drancovanie krajiny ľuďmi, ktorí si november ani nevšimli a nechceli ho. Ľuďmi, proti ktorým prišli ľudia na námestia v roku 89. Nesmieme si nechať ukradnúť slobodu a jej ideály týmito ľuďmi, napriek tomu, že teraz vládnu.
 

Ľudo Kaník
poslanec NR SR za SDKÚ-DS
 

Komentáre

Ako moze SDKU ktora je v rozklade, niekoho spajat? To je vtip? Vari odidenci z SDKU sa teraz budu ochotne spajat s Fresom?

Obrázok používateľa Jozef Králik,Ing.

Áno, Mečiara odstavila SDK, ale ak si myslíte, že sa dá ďalej politicky žiť len z toho, tak ste na veľkom omyle. Situácia sa diametrálne otočila vo Váš neprospech, ale Vy buď neviete, alebo nechcete pomenovať príčinu toho hlbokého poklesu. Ste to Vy a ešte raz Vy pán Kaník. Vaša rétorika v médiách je tomu hlavná príčina. Neustále obviňovanie "niekoho" to už nestačí. Nepoučili ste sa ani v županských voľbách a tak sa to s Vami vezie..... Skončíte tam, kde Mečiar..... Škoda, prehajdákali ste veľký politický kapitál a to Vám história neodpustí!!!!

Feedback