Prečo vyhral Kotleba ?

Mnohokrát som povedal, že neriešenie problémov, ktoré vyplývajú zo zle nastaveného sociálneho systému, sú vodou na mlyn extrémistom.

Že prehliadanie reálnych problémov ľudí, ktoré vyplývajú z tohto, ľavicou zdeformovaného systému, podporujúceho pasivitu pred prácou, pomáhajú extrémistom.

Roky sa snažím tento systém, ktorý je nespravodlivý voči slušným a pracujúcim a vytvára dojem, že niekto má len práva a žiadne povinnosti, meniť a naprávať návrhmi zákonov na každej parlamentnej schôdzi. Deformácie zavedené Ficovými vládami, ktorými sa na ruby obrátil systém, ktorý som zaviedol v rokoch 2002-2006 kedy sa oplatilo pracovať a snaživí boli podporovaní, však pretrvávajú a vedú ľudí k zúfalstvu, pocitu nespravodlivosti a beznádeje.

Častokrát som bol za svoju snahu presadiť racionálne riešenia v tejto oblasti označený za populistu, ktorý chce získať len politické body. Napriek tomu, že len nadväzujem na prácu, ktorú som ako minister vykonal a ktorá ozdravila sociálny systém.

Zväčša ta istá skupina komentátorov aj dnes sa snaží zjednodušene hľadať príčiny úspechu Mariána Kotlebu v regionálnych voľbách opäť úplne inde ako sú. Opäť kĺžu po povrchu a prehliadajú skutočné príčiny. Hľadajú chybu v osobe kandidáta a nie v skutočných príčinách, spočívajúcich v nahnevanej reakcii na nespravodlivý a zle nastavený sociálny systém a v proteste voči politikom, ktorí to vytrvalo ignorujú.

Zlý a nespravodlivý sociálny systém a zlá hospodárska politika je dôvodom, prečo rastie vplyv extrémistov, dôvodom, prečo sa k nim ľudia utiekajú. Tak ako som mnohokrát pred tým varoval. Dnes sa to stalo. Pohár trpezlivosti pretiekol. Marián Kotleba by ešte väčší úspech ako v Banskobystrickom kraji zaznamenal aj v iných krajoch, okrem Bratislavy.

Ľudia sú sklamaní a vinia za to všetky strany, ktoré sú v parlamente. Lebo ľudia takí sú. Neanalyzujú, ale zjednodušujú. A tak novou hviezdou na ich protestnom nebi je Marián Kotleba. Ďalšia slepá ulička, do ktorej sa vrhli, ale zákonitá. Neriešenie a bagatelizovanie reálnych problémov vždy prinesie takýto výsledok. Nárast voličskej podpory extrémistov.

Ľudia neprotestovali svojou voľbou proti pravici, či kandidátovi pravice, ale proti ľavicovej extrémne zlej politike v sociálnej a ekonomickej oblasti, s ktorou sa stretávajú v každodennom živote. Ak niekto tvrdí, že to spôsobilo moje kandidovanie a kampaň, ktorú som viedol, nevidí si opäť ďalej od nosa. Dovolím si tvrdiť, že keby som neviedol takú dlhú a poctivú kampaň, tak by volebné zisky Kotlebu boli ešte vyššie.

Iste sa na celkovom výsledku podpísala aj kolaborácia KDH so Smerom, ktorá im samotným síce nič nepriniesla, lebo získali len jeden poslanecký mandát. Skutočný dôvod je ale, tak ako som popísal, dlhodobá frustrácia obyvateľstva z neriešenia a zamlčovania problémov v sociálnej oblasti a ekonomike. Dlhodobo proti tomu bojujem, predkladám riešenia, návrhy zákonov, ale často som, žiaľ, osamoteným vojakom v poli.

Výsledok volieb je varovaním. Je víťazstvom Mariána Kotlebu a prehrou ľavicovej sociálnej politiky aj prehrou schopnosti tradičnej pravice zaujať racionálnymi a hlavne rozhodnými opatreniami v danej oblasti. Na opatrenia spred 10 rokov, ktoré som uskutočnil, si dnešní mladí ani nemôžu pamätať a preto radi uveria siláckym, aj keď prázdnym rečiam a gestám Kotlebovcov. Rychlokvasené hľadanie náhradného “vinníka” a zatváranie očí pred skutočnými dôvodmi je povrchné a iba to zlý trend prehĺbi a stav zhorší.

Kým sa nezmení politika v sociálnej a ekonomickej oblasti, situácia sa bude zhoršovať a vplyv extrémistických strán rásť. Ľudí musíme presvedčiť činmi, nie prázdnym pseudohumanistickým mudrovaním. Práve o to sa sústavne snažím návrhmi zákonov a prácou, ktorú robím.

Ľudo Kaník
Poslanec NR SR za SDKÚ-DS

Komentáre

Pan Kanik - aj ked Vam v principe fandim, unika Vam jedna dolezita pointa. Mozno existuje vela ludi ktori volia Kotlebu na protest a vase dovody mozno popisuju dovody nespokojnosti. Ale hlavny dovod preco skoncil Kotleba druhy je ten, ze ludia nevnimali Vas ako mozne riesenie. A trosku to bude aj tym ze ze po Gorile a skusenostiach z predoslych 15r politiky, stratili predstavitelia pravice kredibilitu (aj vdaka absencii reflexie) - a spoliehaju ze to aj nadalej pojde tak ako doteraz (bohuzial KDH a Mostu to vychadza).

Zlodej K(r)a(d)ník, napchatý v kopci eseróčiek a akcioviek http://foaf.sk/ludia/8205#prehlad
nechápe, prečo ľudia nevolia zlodejov a podvodníkov, vďaka ktorým máme rozkradnuté celé Slovensko, ale radšej volia čestných kandidátov na županov? K(r)a(d)níkovských riešení terajších pravicových parazitov sa voliči nahltali priveľa až sa im z tých nezmyslov chce vracať, napr. ako treba len viac a viac robiť - hlavne nadčasy zadarmo, ako treba zoškrtať podporu verejných služieb, školstva a zdravotníctva, ako trerba odďalovať odchod do dôchodku až ho napokon úplne zrušiť... ale na zoškrtanie bakšišov pre seba pravicová čvarga zlodejských politikov ani len nikdy nepomyslela?
Ako by napríklad chcel zlodej K(r)a(d)ník riadiť toľké firmy a ešte aj županovať?
Veď by mu čas zostal len na rozmýšľanie, čo ešte kde ukradnúť. Deň má predsa len 24 hodín...
Ty sociálny netvor K(r)a(d)ník, porozmýšľaj ako si kedysi vymyslel naháňať jednonohých invalidov do roboty (Fico to napokon musel dať naspäť, lebo to bol totálny nezmysel), ako si vymyslel ˇalšiu ekonomickú hlúposť nezarábajúci 2. pilier generujúci deficit 1,5 mld€ ročne v 1. pilieri na čo sme si museli požičiavať na 5% úrok (každý má skúsenosť čo sa stane s hodnotou peňazí po 30 rokoch - spomeňme si čo pred 30 rokmi stál rodinný dom a čo teraz, už vidím aká bomba bude nezarábajúci 2. pilier - fuj), ako si vymyslel nezmyselnú daň z finančných transakcií, ktorá sa napokon našťastie neujala...
Či ťa nevolia ľudia napríklad aj pre toto:
K(r)a(d)ník, samozvaný líder pravice
Vykrikuje z parlamentnej lavice:
Priatelia, časy sa nám zhoršili,
Už sa tak nedá kradnúť ako kedysi.
Ľudia sú čím ďalej viacej múdrejší
Nedajú sa oblafnúť, sú skúsenejší.
Aj kydy o výhodnosti 2. piliera, zdá sa
prekukli, nebude to pre nás spása.
Ani niet už čo sprivatizovať, tak veru,
odkiaľ naše ruky bakšiše zoberú?
Jediná šanca je tu predsa ale:
Oblbneme voličov novou daňou.
Výšky poplatkov budú predsa malé,
Zdaníme každý pohyb čiastkou malou.
Musíme ísť na voličov opatrne, pomaly,
Aby sa novej dane nenaľakali.
Sľúbime im zníženie DPH a dane z príjmu,
Zoškrtáme za to výdavky na všetko možné.
Za platbu rožkov, mlieka, slanej vody
Len 0,1% zaplatíte K(r)a(d)níkovi.
Nebude predsa Ľudko K(r)a(d)ník oddnes
Na staré kolená pracovať ako prašivý pes?
Za kúpu bytu, auta, pozemku, garáže
K(r)a(d)níkovi sa ujde čosi viac, všakže.
Aj za presuny z účtu na účet akejkoľvek čiastky
príde si K(r)a(d)ník o nemalý bakšiš sladký.
Ak vám zamestnávateľ pošle na účet výplatu
Hneď K(r)a(d)ník si uchmatne svoju odplatu.
Ak si prepošlete peniaze na účet sporiaci,
Zasa K(r)a(d)ník uchmatne si svoje, tak veru.
Podobne dopadnete pri splátkach hypoték, úveru,
K(r)a(d)ník vás ošklbe ostošesť, namôjveru.
Ak aj pošlete peniaze starej matke svojej
K(r)a(d)ník nastrčí na ne paprču, tak, hej.
Kto chce voliť K(r)a(d)níka, má šancu, raz-dva-tri,
časť jeho peňazí však už teraz K(r)a(d)níkovi patrí.
Nebudem podporovať čvargu K(r)a(d)níka
Aj keď sa pasuje za veľkého odborníka.
Jeho zlepšováky - jednonohí invalidi do roboty,
pilier druhý cicajúci štátny rozpočet do nemoty,
stoja za prd makový, to vie teraz každý.
Pasuje sa za múdreho raz a navždy,
Je to len hubotlápač, nie je žiadny odborník,
Tunelovač štátnych podnikov - kvalifikácia: podvodník.
Treba ho poslať tam, kam už dávno patrí:
Za vlastizradu do lochu na doživotie raz-dva-tri.

O Kotlebovi netusime ci kradne ci nekradne, kedze neni pod drobnohladom ako celostatni politici. Ale aj keby nekradol. To ze clovek nekradne neznamena ze je slusny clovek. Nacko z principu nemoze byt slusny clovek.

pani Navrátilová, čo vravíte na to, že K(r)a(d)ník
ešte nevisí na kandelábri za to, ako spackal 2. pilier?
Stačí si pozrieť, koľko majú poistenci na účtoch a koľko peňazí si Slovenská republika musela požičať, aby sanovala deficit 1.piliera ktorý prednedávnom vyrábal ročnú stratu 1,5 mld €?
A čo vravíte na to, že ešte nevisí na kandelábri za to, že jednonohých invalidov išiel naháňať do roboty, ale na cigáňov si ani len nespomenul?
A čo vravíte na to, v koľkých eseročkach a akciovkách je napchaný, len aby mohol čachrovať s DPHčkou a okrádať tak štátny rozpočet?

p. Navratilova, v com ma spocivat moja sebareflexia ? Rad sa necham usmernit.

Je povazlive ak taky dennik ako HN toleruje v diskusii take primitivne, agresivne, nasilim sa vyhrazajuce komenty, plne klamstiev a urazok, skryte za anonymneho pisatela.ako predvadza pisatel skryty za nic Cigereje. Zamyslite sa nad tym vazeny administrator.

Feedback