Návrat ku Gottwaldovi

Rozhodujúci krok pre likvidáciu 2. piliera bol vykonaný.

Rozhodnutie vlády, ktorá oznámila, že zníži príspevky na osobné účty na 3% alebo 4% neznamená nič iné, len likvidačnú ranu pre existenciu 2. piliera. Ukázalo sa, že vláda nielenže nevie, ale ani nechce šetriť na sebe, tam kde je to potrebné, ale radšej vykráda špajze. Keďže vládna špajza sa tentokrát nestihla naplniť, vláda siaha na úspory obyčajných, bežných ľudí.

Tým, že navrhuje znížiť príspevky na 3%, ochudobňuje pracujúcich o dve tretiny úspor na dôchodok. Výrazne znižuje budúce dôchodky už dnešných päťdesiatnikov, štyridsiatnikov, tridsiatnikov a mladších, jednoducho celej pracujúcej populácie.

Vôbec pritom nie je pravda, že peniaze ktoré vláda jednej strany potrebuje, zaplatia bohatí, banky a veľké firmy. Z jeden a pol milióna ľudí, ktorí sú zapojení v 2. pilieri, je 80% ľudí v skupine s príjmom do výšky priemernej mzdy. A práve títo sa stali predmetom útoku na ich súkromné dôchodkové úspory. Pre nich znamená rozhodnutie vlády ochudobniť ich o dôchodkové príspevky to isté, ako keby im vláda zvýšila daň z príjmu o 6% alebo ako keby rozhodla o tom, že si zoberie 60% z ich súkromných úspor v bankách pre svoje vlastné potreby.

Prenesenie záväzkov, ktoré dôchodkový systém má voči budúcim dôchodcom z 2. na 1. pilier zároveň znamená, že 1. pilier vykrváca omnoho skôr ako by to bolo nevyhnuté. Rýchlosť zvyšovania veku populácie, ktorá je na Slovensku veľmi vysoká, znemožňuje udržať 1. pilier pri živote bez výrazného zoštíhlenia. Keď ho ešte viac zaťažíme tým, že oslabíme 2. pilier, vláda vytvorí obrovský tlak na udržanie jeho financovania. Riešiť sa to bude musieť len obdobne ako to urobili v Poľsku, a to je výrazným zvýšením veku do dôchodku. V Poľsku je to 67 rokov. Aj tam najprv výrazne osekali 2. pilier. Tam však neboli tak cynickí k pracujúcim a osekanie je len dočasného charakteru. Na Slovensku nie.

Mnohí povedia, že šetriť sa musí, čo pravda je a že vláda Smeru nemala veľa iných možností. To už pravda nie je. Mala a stále má. Miesto ochudobňovania pracujúcich bolo v prvom rade potrebné pristúpiť k zmene neefektívneho a rozhadzovačného sociálneho systému, ktorý za ťažké milióny eur nabáda veľké skupiny obyvateľstva k pasivite, demotivuje ich pri hľadaní práce a je akcelerátorom rastu nelegálnych rómskych osád.

Keď už leží tak veľmi 2. dôchodkový pilier pánovi premiérovi Ficovi v žalúdku, ešte stále existovala aj iná možnosť ako ušetriť a pritom neokradnúť pracujúcich. Napríklad presunom časti príspevku na osobné účty do novozriadenej, špeciálnej, štátnej DSS, ktorá by síce spravovala tieto peniaze za rovnakých podmienok ako ostatné DSS ale tieto by boli naďalej súčasťou verejných financií. Tým by sa nezvyšovali výdavky o tieto presunuté percentá, ale naopak, by vytvárali rezervy a vylepšovali by okruh verejných financií. Ani jedno z týchto úsporných opatrení však vláda Smeru úmyselne nevyužila.

Prvou morovou ranou pre dôchodkový systém spôsobenou vládou Smeru bolo zavedenie Ficových garancií straty. Tie už obrali ľudí o desiatky miliónov eur a spôsobili nízku výnosnosť 2. piliera v nedávnej minulosti. Tou rozhodujúcou morovou ranou je, tak ako som na to upozorňoval už veľmi dávno, drastické zníženie príspevkov na osobné účty občanov. V konečnom dôsledku je možné že DSS nakoniec zvolia radšej odchod z trhu ako pôsobenie na takomto nepriateľskom a ekonomicky neudržateľnom prostredí.

Tato chvíľa, ten pánom Ficom dlho očakávaný okamih, sa blíži. Róbert Fico vtedy vyhlási: “2. pilier je potrebné zrušiť úplne.” A tým skoncuje so slobodou ľudí, ktorí si budovali svoju istotu pre dôchodok na báze vlastníctva svojich dôchodkových úspor, nezávisle na milodaroch politikov.

A proti tomuto by sa už teraz mali ľudia postaviť. Pretože boli oklamaní. Takéto istoty im Smer pred voľbami nesľuboval. Istoty vyvlastnenia a zníženia dôchodkov. Preto začneme hneď zbierať podpisy pod petíciu občanov, ktorá odmieta takéto bezprecedentné vykradnutie 2. piliera, na ktoré sa od čias Klementa Gottwalda ešte nikto neodvážil. 

Komentáre

Pán Kaník je ako dobrý ekonóm, tak aj dobrý historik. No to bolo od Klementa Gottwalda svinstvo keď rušil II pilier dôchodkového sporenia. To preto majú Češi a Slováci tak nízke dôchodky. Keby si šetrili celý čas, ako napríklad môj krstný otec, ten mal našetrené na stavbu rodinného domu. Lenže prišla revolúcia, a už by mu tie peniaze stačí tak na nové auto a nie na dom. Ale šetril ďalej, nevzdával sa. Keď umrel pred pár rokmi, krstná mama si za ušetrené peniaze kúpila chladničku. Bola už stará, ani opraviť sa nedala. Nemohli si dovoliť novú, lebo šetrili na dom.

Obrázok používateľa Peter Achenberg

súvis spomínanej zmeny zákona so zmenou investičných stratégií DSS nespočíva v tom, že by nemohli investovať ako predtým, ale s tým, že nechcú, lebo riziko prešlo z klienta na nich. Podľa štúdie akéhosi združenia „nezávislých“ obchodníkov a investorov „pod vplyvom regulácie ceny za poskytované služby sa správcovia začali správať racionálne a zužovať rozsah poskytovaných služieb“. „Zúženie rozsahu služieb“ v tomto prípade znamená, že prestali vstupovať do rizikových investícií. Lebo pred „reguláciou ceny“ riskovali iba stratu cudzích peňazí, po regulácii už riskujú vlastné financie.

2.pilier je kolektívne investovanie.Dlhé roky funguje na komerčnej báze.Je dostupných dosť informácií.Pozrite si,čo to obnáša,ako to funguje a až potom komentujte.A komentujte tému a nie autora blogu.

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

Toto je cista Smer ideologia. Toto je usmevne pre kazdeho ekonoma. To ako by ste povedali, ze ked date obesenecku slucku na krk cloveku stojacemu na stolicke, ze sa nema obavat skocit zo stolicky na ktorej stoji. Ved sa iba obesi, co na tom ? Preco by sa toho bal ? Take male riziko, Vsak ? :D :D ...

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

Suvis je nasledovny. Smer popieral, ze ide znizit prispevky do 2. piliera pred volbami, tak ako Gottwald popieral, ze znarodni vsetko a zavedie diktaturu. Ludia ich zvolili a potom sa naramne cudovali. A Gottwald tak isto pouzil zdroje vtedajsich dochodkovych fondov a pouzil na budovanie prvych patrocnic.

ako som pisal vyssie. gottwald nemohol vsetko znarodnit, ked velku cast z toho znarodnil uz benes, "demokrat" benes v roku 1945.

Obrázok používateľa Peter Achenberg

v ktorej krajine OECD majú takto nastavený druhý pilier? Nikde. Samozrejme, v štátoch OECD bežne funguje druhý pilier, ktorý vytvárajú zamestnávatelia, ale takto, že máte súkromné korporácie, DSS, ktoré si berú povinné odvody od ľudí, aby si pre seba vytvárali súkromný zisk, tak to je neuveriteľne absurdný model. A kto to zaviedol v Chile? Augusto Pinochet, fašistický diktátor. Takže kde si berie inšpiráciu naša pravica? Ani to nerozvádzajme. Ja som za klasický európsky sociálny model, ktorý predpokladá solidaritu v dôchodkoch, solidaritu z hľadiska verejných služieb, z hľadiska zdravotníctva, školstva a progresívne zdaňovanie. A toto nie je nejaký prvok smerackeho ľavičiarstva ale moderná Európa.

V prvom rade pán Kaník si treba uvedomiť, že II piliér bol nastavený pomerne nešťastne. Dotovať súkromné spoločnosti bez reálnej vidiny dôchodkov. II piliér nevynáša a v jeho momentálnej podobe by ani nevyniesol dôchodky sporiteľom. Bolo preto na mieste presunúť financie do sociálnej poisťovne. Ešte tak niečo spraviť so zdravotnými poisťovňami nech nich nedopláca pacient.

Netáraj do vetra.Píšeš to všade.Tvoja neznalosť veci je zarážajúca,až trápna.

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

nikto nedotuje sukromne spolocnosti. Blud. Dotujeme ucty obcanov SR. 1,5 mil obcanov. Je to najvacsi socialny program v SR. DSS to len obsluhuju za poplatok ktory m vrati vstupne naklady za cca15 r. Je to najlacnejsi system na svete. A Soc poistovna si myslite, ze pracuje zadarmo ?? :) Ma spravny fond vyssi ako 3 %. Nie je to malo.
Za par rokov bude tolko dochodcov, ze 1. pilier to nema sancu zaplatit. V r. 2050 bude na jedneho pracujuceho pripadat jeden dochodca. Dnes je pomer 1 dochodca na 6 pracujucich. Ako to chcete odfinancovat bez 2. piliera ???

na slovensku pracuje cca 2,2 miliona obyvatelov, neviem o tom, ze by malo slovensko 6 milionov pracujucich a dokonca ani v produktivnom veku.

ako vy chcete zafinancovat poberanie uverov a zadlzovanie pri uroku cca 5% a takmer nulovom zhodnoteni v DSS? ten rozdiel si odpracuje kto? kto bude pracovat dlhsie? do 70tky? no ty to zrejme nebudes.

vies, ze by som ti tvoje reci aj uveril? lenze nemas skusenost, tvoje reci niesu podporene tvojimi skusenostami. nie si v 2. pilieri, si nedoveryhodny.

Pán Kaník,

O čom Vy chcete písať blogy? Veď ste počas svojho pôsobenia chceli zobrať peniaze invalidom, tak na čo sa tu teraz hráte? To, čo ste urobili dostatočne poukazuje na váš cit k ľuďom a teda určite je poslanie politika pre Vás určené, lebo dobrý politik predsa nie je pre ľudí, ale ľudia sú pre neho, takto to chápete však?

Som invalid.Viete ako to tam funguje? Máte predstavu koľko % poberá invalidný dôchodok neoprávnene.A tí,čo ho majú ako jediný príjem a oprávnene,dostanú len toľko,na čo stačia peniaze.Takže nezvaľujte to na Kaníka.Koľko času mal Fico na opravu,podľa Vás neprávostí? Sociálny charakter a čo urobil?

kanikov preslap skoncil na ustavnom sude, stazovatelia sud vyhrali a ficova vlada to musela vsetkym spatne doplatit. to je ten tvoj odbornik, dnes sedi v parlamente, ale jeho miesto je v cirkusovom sapito.

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

a kolko zakonov prijatych Ficovou vladou skoncilo s prehrou na ustavnom sude ?? mnozstvo. Zdravotne poistovne, vystavba dialnic atd. A co povedal p. Fico ? No a co, je to praca ustavneho sudu, a jeho nazor. My ideme dalej. Koniec citatu. Hm ?

ja tu fica neobhajujem, takze tato argumentacia je totalne mimo misu. ale mozem sa vyjadrit k zdravotnym poistovniam. arbitraz stat vyhral a je sanca, ze vyhra ktorukolvek dalsiu. a u zdravotmnych poistovni to je tak isto ako s DSS. okradnete nas na daniach a odvodoch a potom za tieto peniaze dohadzujete ksefty ludom okolo penty, ja a ty a im podobnym. to sa potom dobre podnika.

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

Ja som pocas svojho posobenia zaviedol system ktory dal do vlastnictva ludom uz 5 Mld eur. Tato vlada im ide prispevky vziat. A v mnohonasobne vacsom objeme ako sa znizili invalidne dochodky vtedy. A k invalidom. Do teraz nikto nezmenil nastavenia ktore som nastavil. Preco asi ? Asi preto, lebo je to nastavene objektivne. Alebo sa zastavate systemu, ktory sa zneuzival a za maly uplatok mohol byt invalid skoro kazdy kto chcel ? ja viem, ze napravat pokrivene boli a nebudu ma za to oponenti chvalit. Ale ked je treba veci napravat, tak treba. Takze ja som ludom dal. 5 MLD dotraz + danovy bonus + poriadok v socialnych davkych.

nie je to ich vlastnictvom, nenakladaju nim. ovela viac moznosti nakladat s tym majetkom mate vy politici. najprv si nas zdanil a potom nase peniaze si dal dsskam. ak su teda podla teba dane a odvody nasimi peniazmi, tak nas prestante zdanovat a nechajte nam ich. neberte co nie je vase! najprv nas okradnete a potom nam idete nahovarat, ze to su nase peniaze???

Pán Kaník .
Ja hoci už dôchodca nemám problém uznať dobrú myšlienku zavedením II piliera.Žiaľ už menej som bol spokojný s tým čo sa dialo potom.Ja som očakával,že DSS-ky budú mať podstatne väčšiu snahu o zhodnotenie penez vkladateľov.Žiaľ opak bol skôr pravdou.Pripomeniem Vám jednu vec,ktorú možno poznáte.V roku 1968 sa občania vtedajšieho ČSSR začali skladať na ALWEG /pre Tatry/.Celá zbierka bola nakoniec zastavená a peniaze uložené vo vtedajšej štátnej banke.Po roku 1989 sa naraz tieto peniaze objavili a parlament rozhodoval čo s nimi ? To by nebolo nič prekvapujúce,ale mňa prekvapila jedna informácia.Vedeli sme približne koľko sa vyzberalo.A keď banka vykázala stav účtu na prekvapenie stav bol približne dvojnásobný - tada banka ho normálne úrokovala /zrejme ako dlhodobý vklad/ a objem penez sa tým za cca 20 rokov zdvojnásobil.A to je presne to čo mi chýba u DSS-iek.Ste "otcom" tejto myšlienky a ja by som očakával,že toto svoje dieťa budete aj naďalej sledovať a pomáhať mu riešiť jeho počiatočné problémy.Nemyslím si,že umiestňovať peniaze sporiteľov na finančný trh je niečo super - naopak myslím,že to len zvyšuje ponuku voľných penez na finančnom trhu a tým aj vytváraniu rôznych finančných bublín. Vás som videl v úlohe otca hľadajúceho nové lepšie riešenia na uloženie penez.Napríklad nedávno spoluvlastníci SPP vyhlásili,že majú záujem časť akcií odpredať.Myslím,že o výnosnosti týchto akcií netreba debatovať,ale debatovať /a konať/ bolo treba o tom ,aby tieto akcie ostali na Slovensku - práve štát mal vyvinuť maximálne úsilie a kedže sám peniaze nemá,mal to zabezpečiť tak,že akcie kúpia práve DSS-ky.Samozrejme,že štát si mohol za "sprostredkovanie"tejto kúpi aj na DSS-kách niečo vyjednať - možno zníženie marží,či inú pôžičku s mimoriadnou zľavou.A práve toto mi u Vašej osoby chýba.A samozrejme,že tlakom reálnej situácie,keď vkladateľ nemá ani nádej,že nakoniec tam bude reálne toľko penez koľko tam vložil,je dnes reakcia vkladateľov vlažná.Ale ak ba sa dosahovalo úročenie také,že by okrem vkladov každý rok pribudli aj úroky a nie 1 - 2 percentá,ale 8 - 10 percent,tak dnes by sa s.Fico neodvážil o týchto úsporách či výške vkladov ani ceknúť,lebo by riskoval obrovskú vlnu nevôle hraničiacu z defenestráciou,ale takto ?

Pán inžinier,výška zhodnotenia je daná nastavením parametrov investovania zákonom.A tie nastavuje vláda a schvaľuje parlament.Spomente si,čo robil Fico,aby sa dostal k peniazom sporiteľov.Nešlo to po dobrom,pôjde to po zlom.A DSS majú záujem zhodnocovať.Ich profit vyplýva z čistého majetku fondov.A čo môžu robiť im striktne nakazuje zákon a kontroluje depozitár.

maju taky zaujem zhodnocovat, ze akcie ani nenakupovali riadne od sameho zaciatku a uz v roku 2007 ich vsetky aj stihli rozpredat, teda cca 2 roky pred tym ako prisiel fico s garanciami. potom mohli znova akcie nakupit, ale boli pototo... aspon to sleduj trochu, ako sa vyvyjaju akciove trhy a co robia dssky prv nez sem nieco napises, vsak sa tu blamujes.

Obrázok používateľa Ľudovít Kaník

p. Inzinier, tak by to bolo, keby p. Fico cez nezaviedol tzv garancie, ktore zabranili DSS investovat do cohokolvek okrem uloziek na uctoch a kratkodobych dlhopisoch. platnost tohto opatrenia sponcila len pred mesiacom. Ak chcete zistit viac, pozrite na www.sporitel.sk

To, že ste mojej uplne nevladnej mame zobrali 300 korun vam nikdy neodpustím. Za take ciny ma nasledovat dozivotna basa minimalne a vecne peklo trvale

To,čo tu prezentujete,myslím diskutujúcich,nemyslíte vážne.Však? Až také zlé to s intelektom na Slovensku nemôže byť.Prečo svoje pochybné názory vydávate za nespochybniteľnú pravdu a máte chuť sa zhovaďovať? Každý normálny vie,že ani úspory by nemali byť na jednom mieste.A nieto príjem na dôchodku prichádzal z jedného miesta.Ak si niekto myslí,že štát je spoľahlivý správca a príjem a jeho výška je tam zabezpečená,nech sa radšej rýchle zobudí,lebo na dôchodku bude mať na zadku pavučinu.

tliachacky clovece. toto by ti ludia papali v roku 2005, ale nie v roku 2012. vsak ty si mylis uspory s investiciami, tak neviem co sa tu povysujes. aj k tej diverzifikacii by som ti napisal svoje, ale vidim, ze tomurozumies ako hus pivu, tak to necham pre tuto chvilu tak...

ej kanik ,kanik... na zaklade benesovych dekretov z roku 1945 bolo zacate znarodnovanie. bolo znarodnenych viac ako 2000 podnikov so zamestnancami nad 500 ludi.

Z dobového filmového dokumentu k znárodnění z října 1945:

"Víte, za jakých podmínek pracovali lidé v dolech? Kdo řídil výrobu energie a k čemu ji používal? Kdykoli a zvláště v osudových okamžicích mohly kapitálové skupiny vzdorovat státu a jeho zájmům. Zejména v těžkém průmyslu hutí a železáren vládly temné síly, které bez ohledu na lid a na stát prosazovaly svoje zištné plány. Je existence těchto podniků skutečně jen zásluhou několika jednotlivců, kteří do nich vložili peníze? Je možné, aby nadále hrstka sobců rozhodovala, pro koho budou pracovat statisíce, a aby rozhodovali, zač a zda vůbec bude pro ně práce? Blahobyt nás všech, okamžitý i trvalý, závisí na tom, zda tyto průmysly budou pracovat pro celek nebo jen pro své vlastníky. Ať jde o tuky, nebo třeba o cukrovinky. Kdo tu byl dosud vlastníkem? Kdo těmto průmyslům vládl? Kdo zde byl pánem? Ten, kdo měl peníze. Ten, kdo dával peníze. Banky. To jsou sídla vládců našeho průmyslu. Tam se často určoval nejen osud celostátní výroby, ale i osud státu vůbec. Kde jsou ti neviditelní, kteří zde zasedají? A oč jim jde? O zisk, o podíly na zisku! Na zisku bez práce a bez ohledu na potřeby celku. Místo toho, aby průmyslu sloužili, hleděli se ho zmocnit. Byli lhostejní ke katastrofám. Spekulanti na burze bez práce a bez výčitek svědomí riskovali cizí a obohacovali se na účet národa skryti ve svých palácích.
A lid stál na ulicích a měl němě přihlížet? A vláda měla mlčet? Vláda nemlčela a nezahálela, neboť už to nebyla vláda kapitálu, ale vláda lidu, vláda socialistické demokratické republiky. Prezident republiky sledoval od začátku úsilí vlády. Houževnatou spoluprací bylo docíleno dohody. Bude to navždy památná chvíle. Ve středu 24. října 1945 po patnácté hodině dává podpis prezidenta republiky vládu nad průmyslem, doly a bankami do rukou lidu."

tebe kanik odporucam cast o bankach a burze.

k tliachackam o tom, ze ako su ludia demotivovani si hladat pracu, ako pojdeme skor do dochodku to sa nemam chut ani vyjadrovat. toto su davno vyvratene myty a ty tu iba zavadzas, manipulujes a klames!!!

ak by som mal cas a chut, tak ten tvoj clanok rozoberiem ako dzurindov bicykel.

p.Kanik,ja mam pocit,ze tomu asi sam nerozumiete,zobrat 9% z I.piliera a dat ich do II.piliera,znamena,asi tolko,ze 9% v I.piliery chyba....to znamena,ze cez nase dane,dph,musime tych 9% nahradit...a kedze stat na to nema,musela sa DPH zvysit a urobit rozne opatrenia,aby stat ziskal viac penazi,ale tie peniaze su zas len od ludi
dalej,preco placete nad tym,ze nejakych 4-5% do II.piliera je malo,ja si myslim,ze je to dost,len platy na Slovensku nie su na to stavane,nad tym by ste sa mali skor zamyslat,ako dostat platy na uroven aspon Rakuska alebo mat vyrovnany v lepsom prebytkovy rozpocet,potom mozme uvazovat o postupnom navyseni II.piliera,na tych 9%

Najskôr čitateľom priblížim, v koľkých firmách je pán K(r)a(D)ník napchatý,určite to nie je jeho nadmernou šikovnosťou, šikovný človek robí 1 vec poriadne nie 1000 vecí povrchne. Je to len na to, aby mohol tunelovať štátny rozpočet cez DPH:
http://foaf.sk/ludia/8205
Teraz nás pán K(r)a(d)ník varuje pred akýmsi veľmi zlým návratom ku Gottwaldovi...
Ježišmarjá pán K(r)a(d)ník netárajte nezmysly.
Odkladať si papierové peniaze čo vlastne žiadnu hodnotu nemajú na 40 rokov dopredu je donebavolajúca hlúposť.
Stačí si spomenúť na dobu nedávnu. V r. 1988 som kúpila rodinný domček v centre mesta s 3 izbami a záhradou za 150 000 Kčs. Prepočítané na € je to cca 150 000/30 = 5000€.
Teraz za to nekúpite ani garáž...
Tak odkladať si 40 rokov na dôchodok peniaze je taká hlúposť, až to v zadku riadne štípe. To ste vymysleli Vy, však? že vraj to eliminuje nepriaznivý demografický vývin? Ó, aké zvláštne nepravdivé argumenty ten váš zlodejský mozog navymýšľal.. No zbohom...
Vidíme ako DSSky zhodnocujú naše úspory. To čo zhodnotia si zoberú na poplatkoch.
A najhoršie na tom je, že celý tento cirkus musí štát sanovať zo štátneho rozpočtu 1 mld € ročne na čo si požičiavame na 4% úrok.
Aj vy by ste si zobral úver v banke na 4% úrok, aby ste si potom tie isté peniaze uložili niekam kde vám ich zhodnotia 1% a to si vyberú na poplatkoch?
Asi nie. Tak nestrašte Gottwaldom. Ten nech bol akýkoľvek, dokázal po vojne zničenú krajinu viesť cestou bez zadlžovania ako to robíte Vy. Gottwald a garnitúra po ňom v minulom režime dosiahla sebestačnosť v produkcii potravín, industrializovala Slovensko, do každej dediny spravili asfatovú cestu a dotiahli elektrinu. A to bez enormného zadlžovania sa.
A čo ste spravili vy? Vytunelovali čo sa kde dá. Popredali ste nevýhodne pre nás sliepky znášajúce zlaté vajcia za hrsť žita. Ani len tie sproté diaľnice neviete postaviť, dopravu neviete zabezpečiť ani verejnú, stačí sa pozrieť kam kráča železnica, koľko vlakov ste už vyškrtali, aj do tej vašej slávnej Banskej Štiavnice sa vlakom onedlho nedostanete.
A teraz k tomu 2. pilieru. Tak ako ste ho vymysleli vy je s prepáčením na figu, lebo na jeho štedré financovanie nemáme. Ani Nemci si nedovolili tak štedrý systém aký ste si vy vycucali z vášho prsta.
A načo vlastne ho máme financovať? Veď úspory v ňom pohltí inflácia, všakovaké krízy ako eurová, vodná, potravinová, ropná a neviem aká...
A viete, pán K(r)a(d)ník, aké sú potrebné náíklady na správu 2. piliera? Skúsenosti zo zahraničia hovoria o 20% z nasporenej sumy.
Na porovnanie - náklady na správu 1. pliera sú cca 10x nižšie.
Skúsenosti zo Slovenska nás môžu priviesť k ďalšiemu fenoménu - rozkrádaniu, tunelovaniu a sprenevere. Na toto je 2. piler oveľa náchylnejší ako ten prvý.
Suma summarum, 2. pilier tak ako ste ho so svojou hlúpou gebuľou zostrojili vy nemá šancu na prežitie. Treba ho čím prv zreformovať, najlepšie by bolo ho úplne zrušiť.

Feedback