Blesková vojna RF proti občanom Slovenska

Róbert Fico si naplánoval na leto bleskovú vojnu. Blitz krieg proti
občanom tejto krajiny a proti sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri.

Kalkuloval správne s tým, že leto, čas dovoleniek, je úplne najlepší čas na rýchle a bleskové presadenie nepríjemných a nepopulárnych opatrení, ktoré síce poškodia veľkú väčšinu obyvateľov Slovenska, ale zabezpečia peniaze do štátnej kasy. Preto bola zvolaná letná schôdza parlamentu, preto sa na nej ocitli novely zákonov o dôchodkoch a preto to bolo priklincované neopodstatneným návrhom na skrátené legislatívne konanie. Vláda Smeru sa rozhodla prikradnúť sa ako zlodej v noci a čo najnenápadnejšie a hlavne rýchlo obrať ľudí o peniaze.

Tento zámer ale zatiaľ nevychádza. Diskutujeme o tomto návrhu už druhý týždeň a sme stále iba na začiatku. Vďaka aktívnej práci celej opozície sa podarilo Ficov valec zbrzdiť. Podarilo sa nám zabrániť aj riziku veľkých škôd, do ktorých sa krajina rútila pre babrácke a diletantské vedenie schôdze v rozpore so zákonom, ktoré mohlo byt dôvodom na vymáhanie veľkých škôd od Slovenska, za ktoré by bola zodpovedná vláda.

Pre vládu a Smer je spomalenie Ficovho valca veľmi nepríjemná skutočnosť. Obáva sa, že ľudia keď sa dozvedia a uvedomia si, čo vláda na nich chystá, ako im chce zvýšiť dane a odvody, znížiť úspory v dôchodkovom systéme a tým aj znížiť budúce dôchodky, že to bude mať veľmi negatívny vplyv na popularitu vlády. Preto tá náhlivosť. Preto tá snaha za každú cenu, aj za cenu porušovania rokovacieho poriadku, schváliť všetko v lete, keď verejnosť nedáva taký veľký pozor a ešte aj v skrátenom legislatívnom konaní.

A preto má zmysel proti tomu bojovať. Nepopustiť a vytrvalo diskutovať, vysvetľovať a upozorňovať na to, čo sa chystá. Preto má zmysel petícia občanov, kde počet podpisov sa už blíži k hranici 100 000 a ktorá hovorí o tom, že občania sú proti tomu, aby vláda znižovala príspevky na osobné účty v druhom dôchodkovom pilieri. Z tohto ma premiér Fico obavy. Z toho, že sa ľudia prebudia z falošného sna o istotách a zbadajú, ako veľmi sa nechali oklamať.

Budeme v našom odpore pokračovať aj ďalej. Je len smutné, že tento, zatiaľ najväčší zápas medzi opozíciou a vládou, je mediálne skôr zľahčovaný, spochybňovaný a prehliadaný. Ba dokonca si pri komentovaní tejto diskusie aj tradiční kritici R. Fica osvojujú jeho nepravdivé tvrdenia, ktoré Robert Fico a jeho Družina roky šíria. Potvrdzujú tak, že žiaľ naozaj stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Príklad tohto ukázal aj pán Peter Schutz, keď vo svojom článku Neskoro na diskusiu, keď uveril tvrdeniu, že vláda ktorá spúšťala druhý dôchodkový pilier a ja ako minister, ktorý som túto reformu pripravil, sme získavali ľudí pre tento systém vidinami švajčiarskych dôchodkov.

Je to absolútne nepravdivé a falošné tvrdenie, ktorého autorom je len p. Fico a jeho spolustraníci. Švajčiarske dôchodky vo svojej reklame uviedla jedna súkromná finančná spoločnosť a po kritike zo strany Rady reklamu pre reklamu túto kampaň stiahla. 2. pilier, vláda, ani ja osobne sme nikdy nijakým spôsobom s touto reklamou nemali nič spoločné. Napriek tomu sa táto opakovaná lož aj v očiach kritikov pána Fica stála pravdou a poslúžila ako dôvod kritiky. Dovolávať sa väčšej akceptácie 2. piliera je tiež v nesúlade so skutočnosťou. 2. dôchodkový pilier na Slovensku získal dobrovoľnú podporu asi 70% aktívnej populácie. Je to vysoko najviac spomedzi všetkých porovnateľných krajín, čo svedčí o úspechu atraktívnosti tejto reformy a pritom vôbec nebolo treba používať žiadnu vidinu švajčiarskych dôchodkov. 75 % ľudí je stále proti zníženiu príspevkov na osobné účty.

Róbert Fico bol od samého začiatku proti tomuto systému a keď mal možnosť a bol pri moci, bez váhania používal klamstvá a vždy sa snažil vyhnať ľudí z tohto systému, snažil sa dostať k peniazom, ktoré si ľudia na svoje dôchodky ukladajú. Robí tak aj dnes.

Faktom je, že zníženie príspevku na osobné účty občanov o 55 percent je najbrutálnejším zásahom do osobného vlastníctva občanov. Špeciálne do osobného vlastníctva určeného na prežitie primerane zabezpečenej staroby. Presunom týchto prostriedkov do Sociálnej poisťovne sa nijakým spôsobom nenahradí strata, ktorú ľudia budú mať a v konečnom dôsledku to bude znamenať veľmi významné zníženie výšky dôchodku, ktorých ľudia v budúcnosti budú dostávať, rýchlejšie posúvanie dôchodkového veku a veľký tlak na udržateľnosť verejných financií. Zhorší sa schopnosť vyplácať dôchodky zo Sociálnej poisťovne. A to ešte nehovorím o ďalších negatívnych zmenách obsiahnutých v tomto zákone.

Preto vedieme taký zápas o budúcnosť tohto systému, preto sa snažíme vysvetľovať a upozorňovať občanov čo spôsobia zmeny, ktoré navrhuje vláda. Je to o budúcnosti všetkých pracujúcich občanov a o tom, aké budú ich dôchodky v starobe. Sme ochotní a pripravení diskutovať o tom ešte dlhé hodiny, pretože to je naša jediná zbraň, spolu s verejnou mienkou ktorá môže zastaviť tento vládny osemdesiattričlenný valec. Spochybňovanie a zľahčovanie tejto snahy je samozrejmé, možno mu niekto aj zatlieska, veď je populárne hovoriť o neschopnosti opozície. To však nič nemení na tom, že brániť valcu Smeru č. 83 v postupe je našou úlohou a povinnosťou. Nie preto, že sme opozícia. Preto, lebo plány a zámery socialistickej vlády Smeru sú pre väčšinu občanov škodlivé a zlé a zhoršia životnú situáciu Slovenska a jeho občanov.

Ľudo Kaník
predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Achenberg

každá vláda má právo vykonávať zmeny v legislatíve, najmä ak sa týkajú výlučne budúcich
období, teda ak nezasahujú do minulosti, inak povedané ak nie sú retroaktívne
nehovoriac o sile mandátu od voličov, ktorou sa žiadna vaša zlepená vláda nikdy pýšiť nemohla
zmeny, ktoré v oblasti zmien sadzieb odvodov do II. piliera obsahuje vládny návrh zákona,
ktorým sa mení o. i. aj zákon o starobnom dôchodkovom sporení, sa týkajú len budúcich období,
teda, nedochádza tu k žiadnemu vyvlastneniu už nasporených prostriedkov, ale iba k zmene
sadzby s účinnosťou od 1. 10. 2012, pričom časť dôchodku z I. piliera za obdobie do 30.9.2012
sa vypočíta osobitne a bude krátená na polovicu a časť dôchodku z I. piliera za obdobie od 1.10.
2012 sa takisto vypočíta osobitne a bude sa krátiť už iba o dve devätiny
zúženie odvodov do II. piliera je teda plne kompenzované posilnením dôchodkových nárokov
z I. piliera! Používať preto v súvislosti so mnou slovné spojenie „zlodej dôchodkov“ a klamať ľudí
tvrdením, že im berieme 55% budúcich dôchodkov už nie je len absurdné, to by už malo byť
trestné!
veď predsa v minulosti nasporené prostriedky sporiteľov v druhom pilieri zostávajú každému
zachované. Nikto na ne nesiaha. Od 1.10. 2012 budú nižšie iba pravidelné nové príspevky do
druhého piliera, s čím ruka v ruke nastupujú zvýšené kompenzačné mechanizmy v I. pilieri,
o ktorých som hovoril pred chvíľou.

Mimochodom ak vy, samozvaní demokrati týmto trápnym cirkusom, ktorý predvádzate už druhý týždeň
v parlamente spochybňujete právo legitímne zvolenej vlády meniť do budúcna právnu úpravu, sami
automaticky spochybňujete okrem iného aj vašu dôchodkovú reformu z obdobia rokov 2003-2004.

To je obsesia, článok spomína Fica 10x.
A spomína ho niekto, kto nechal starobné poistenie občanov krajiny tunelovať DSS-kami bez akéhokoľvek prospechu pre občanov.
Žiaľ, toľkí mu to žerú. Radujte sa. p. Kaník, máte jednoduchého voliča. Ale snáď to tak nebude navždy.

Pán K(r)a(d)ník, vy budete neustále opakovať ako papagáj svoje nezmysly o výhodnosti 2. piliera, lebo istotne tie peniaze chcete potom ukradnúť.
Ja vám poviem aká je to blbosť celý 2. pilier zdravým sedliackym rozumom. V r. 1988 som kúpila domček v centre nášho mesta aj s menšou záhradkou za 150 000 Kčs. Dnes niečo takého stojí cca 150 000€, čiže nominálnme 30x viac. Asi toľko teda stratili peniaze za 25 rokov zo svojej hodnoty.
Môj syn si sporí v 2. pilieri a zatiaľ suma čoi sa tam vložila je vyššia ako to čo ta má aj po zhodnotení. Už vidím, čo si za 40 rokov z tých peňazí asi bude môcť dovoliť, keĎ pri koryte budú takí ako Bubeníková, Mikloš, Dzurinda a spol., keĎ vo svete budú ermanentne hroziť akési krízy, raz eurová, potom dolárová, potom nebude dosť úrody, potom bude zasa teplo a inokedy zima, nebude dostatok vody, atď. Môjmu synovi z tých nasporených potlačených papierikov nezostane ani na slanú vodu.
Naproti tomu peniaze vyzbierané v 1. pilieri sa môžu okamžite použiť na vyplácnie dôchodkov terajším dôchodcom. Nemajú kedy zhniť a ani ich nemá kto ukradnúť.Mne sa zdá že niekto tu neustále tára dve na tri o supervýhodnosti 2. piliera aj keď to vôbec nie je pravda. Najvyšší čas aby takým hubotlkápačom niekto konečne vykrútil krk za šírenie poplašných správ a za vlastizradu. Veľmi by ma zaujímalo, koľko % z majetku týchto hubotlápačov čo sa až tak trasú ako 2. pilier vykradnú, je poctivo zarobené. Najvyšší čas začať robiť s takými zlodejmi konečne poriadky.

Feedback