Zastavme rozkrádanie smerákov v zdravotníctve. Aj iných. A aj inde.

Prednedávnom som písal článok o tom, že Slovensko nutne potrebuje ekonomické reformy a avizoval som, že strana SaS už čoskoro predstaví svoju vlajkovú loď do volieb 2016 – Ekonomický reformný program Agenda 2020, ktorého súčasťou je aj kapitola „Transparentnosť a boj proti korupcii“.  Program je na svete a je možné si ho prečítať tu. Po predstavení niekoľkých protikorupčných opatrení z nášej Agendy 2020 v mojom prvom článku dnes predstavím ďalšie. Najprv však krátka odbočka.

Zdravotníctvo ako čierna diera

To, čo sa deje pri obstarávaní v zdravotníctve je niečo nehorázne. Prípad šialene predraženého nákupu piešťanského CT-prístroja, po ktorom padli dovtedy nedotknuteľné smerácke modly – ministerka zdravotníctva, podpredsedníčka parlamentu a dokonca aj predseda parlamentu je len jeden zo známych prípadov. Pravdou je to, že v slovenskom zdravotníctve je niekoľkonásobne predražené úplne všetko - od prístrojov, cez dodávku stravy až po upratovacie služby. Systém funguje - do „tendrov“ sa zvyčajne prihlási „až“ jeden záujemca, ostatní sa na tender zázračne vykašlú alebo sú z neho vyradení, lebo nesplnia podmienky.  A potom sa stane aj taký tristný prípad, že ten istý ultrazvuk zakúpi nemocnica v okresnom meste dvakrát drahšie ako ten istý prístroj nemocnica v susednom okrese.
 
Poslanec Ježík (Smer – SD) a čudesné nákupy v ÚVN

Pravdupovediac, tohto neznámeho a tichého smeráckeho poslanca a zároveň riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku  som v parlamente zaregistroval, až keď týždenník Plus sedem dní zverejnil jeho „supervýhodný“ nákup – dvojnásobne predražené nočné stolíky a resuscitačnú posteľ. Od sprostredkovateľa a v „zmysle zákona“ – veď sa prihlásil len jeden a ponúkol takéto ceny. Zmluvu po uverejnení článku v Plus sedem dní v ÚVN obratom zrušili.

To bolo však v čase, keď už mali zhruba pol roka za sebou iný kšeft – kúpu dezinfekčného prístroja za tak vysokú cenu, za ktorú v Českej Republike iná nemocnica nakúpila takéto prístroje štyri (!). ÚVN urobila tento biznis opäť so sprostredkovateľom, opäť s jediným uchádzačom v súťaži a v „zmysle zákona“. A aj toto odhalil týždenník Plus sedem dní.

Zverejňovanie zmlúv v CRZ

Povinné zverejňovanie zmlúv v Centrálnom registri zmlúv (CRZ) bolo prelomové protikorupčné opatrenie vlády Ivety Radičovej. Toto opatrenie si netrúfol zrušiť ani Robert Fico – napriek tomu, že jeho nominantom s lepkavými prstami spôsobuje nemálo ťažkostí. Zatiaľ, čo v minulosti bolo mimoriadne náročné odhaľovať kšefty štátnych úradníkov a politikov, a častokrát boli odhalenia postavené len na tipoch čestných pracovníkov ministerstiev, ktorí balansovali pri vynášaní informácií na hrane zákona, po zavedení povinnosti zverejňovať zmluvy v CRZ sa odhaľovanie špinavých biznisov značne uľahčilo. Zástupcovia médií, ale aj angažovanej verejnosti sa môžu v CRZ „hrabať“ do sýtosti a následne môžu preverovať, informovať a pranierovať. Objektívne však treba uznať aj to, že systém je v súčasnosti skostnatelý a nedokonalý. Vyhľadáva sa v ňom veľmi nešikovne a treba ho vylepšiť. A vylepšenie CRZ je jedným z opatrení, ktoré máme v našom novom ERP. Nasledovne :   

Uľahčíme vyhľadávanie v CRZ. Stransparentníme verejnú databázu obstarávaní

Produkty v CRZ budú vyhľadateľné podľa typu produktu, výrobcu a ceny. Vestník verejného obstarávania (VVO) bude pretransformovaný na webový portál tak, aby umožnil vyhľadávanie informácii podľa víťaza zákazky, objemu zákazky, počtu uchádzačov, geografickej lokality uchádzača. Zároveň tak, aby si užívateľ mohol ľahko zoradil historické údaje v štatistikách ako napr. uchádzači/obstarávatelia s najväčším objemom zákaziek, víťazi zoradení v závislosti od foriem obstarávania a počtu konkurenčných uchádzačov, a podobne.

To znamená, že po zavedení uvedeného opatrenia aj vyšie zmienené prípady sa stanú minulosťou. Bez ohľadu na to, kto bude na Slovensku pri moci, či smeráci a im podobní kleptomani alebo niekto iný. A samozrejme, aj v iných rezortoch, nielen v zdravotníctve. Povinnosťou obstarávateľa bude totiž nastaviť obstarávanie tak, aby cena v ňom dosiahnutá bola porovnateľná s cenou na ten istý produkt, ktorú už v minulosti dosiahol na trhu niekto iný. V CRZ aj vo VVO bude mať dostatok informácii, aby tak vedel pohodlne spraviť. A ak takú cenu nevygeneruje, obstarávanie bude musieť zrušiť a vypísať nové.

Pesimista by povedal, že nečestný politik, úradník, atď., si vždy nájde cestičku. Áno – to je možné, že aj takí budú. Lebo systém úplne vodotesný na ľudí, ktorí chcú silou – mocou kradnúť, či podvádzať, vymyslieť nedokážete. Môžete im to len sťažiť a znižovať početnosť ich skupiny. Takže aj čierne ovce sa nájdu. Na tých naša Agenda 2020 pamätá tiež. Ďalším protikorupčnym opatrením – hmotnou zodpovednosťou, a to nielen politikov, ale aj verejných funkcionárov a úradníkov. O tom ale niekedy nabudúce.
 

Tento článok sa vám nepáči.

Pridať komentár

Feedback