Smeráci medzi nami a čo Dag Daniš nedopovedal, 3.časť

V prvej časti tohto príbehu, ktorá je uvedená na tomto linku, som popísal špinavé metódy Smeru, ktoré spočívajú mimo iného aj v podpore pri vzniku a následnom fungovaní dvoch nových strán, ktoré nemajú šancu a ani cieľ dostať sa v marci 2016 do parlamentu, ale ich úlohou je oslabiť opozíciu, pozostávajúcu z troch strán – SaS, OĽaNO a NOVA a v optimálnom prípade aspoň dvom z nich (SaS a NOVA) ubrať také percento, aby sa ocitli mimo parlamentu.  Prvou je strana TIP, druhou strana odídencov z SaS – strana SKOK. Poukázal som na indície, prepojenia, ale aj niektoré doterajšie skutky ich predstaviteľov a aj aktívnu participáciu niektorých vybraných médií na aktivitách druhej menovanej politickej strany.
 
V druhej časti tohto príbehu, ktorá je uvedená na tomto linku, som popísal prepojenie strany SKOK s agentúrou MVK a poukázal na jej zneužívanie a zmanipulované prieskumy preferencií politických strán. Takisto som popísal situáciu a reakcie, ktoré nastali potom, keď sa začali zjavovať informácie o možnej predvolebnej koalícii OĽaNO – SaS – NOVA. Pridávam pokračovanie.
 
TA3, Martvoň, bozk smrti a zábava v NR SR
O tom, že naši odídenci majú do smeráckej TA3 otvorené dvere dokorán, som už písal, to, že zvyčajne priateľsky diskutujú s poslancom Smeru Antonom Martvoňom, sa už dlhšiu dobu dá odsledovať tiež. Avšak stranícki marketéri by si mali asi viac strážiť svojho snaživého mladého aparátčika Smeru. Vo faktickej poznámke na mimoriadnej schôdzi k Váhostavu sa neudržal a smerácku aj osobnú náklonnosť k novému subjektu prezentoval v priamom prenose, čím vyvolal pobavenie nielen priamo v sále, ale aj vonku medzi niektorými všímavými novinármi, prítomnými v NR, ktorí sa na jeho výstupe  dosť zabávali.
Najlepší citát z jeho 2 minút, keď reagoval na Jozefa Kollára, boli dve vety, kde povedal : „Myslím si, že strana SKOK prinesie, alebo prináša na pravicové spektrum nový vietor, čo oceňujem... Myslím si, na niektorých, ako som povedal riešeniach sa zhodneme a som rád, že strana SKOK prináša novú kultúru na stranu pravice.“

Ale oplatí sa vypočuť si kompletné celé dve minúty, tu je link (min. 100:17).

O niekoľko dní, keď Juraj Miškov už po niekoľký krát diskutoval so svojim „spolubývajúcim“ v TA3, predsedom SNS Dankom (ktorý je ako prakticky najperspektívnejší budúci koaličný partner Smeru tiež televíziou TA3 brutálne preferovaný), odmietol vylúčiť povolebnú spoluprácu so stranou Smer, čo vysvetlil tým, že jeho strana je občiansko-liberálna programová strana, ktorá má „rozum pravičiarov, ale srdce ľavičiarov“, čo si médiá už všimli.

Takže trocha “ušlo“ nielen Martvoňovi, ale aj Miškovovi.
 
MVK opäť zasahuje
Napriek niekoľkomesačnej masívnej reklame, výraznej podpore TA3 a obrovskému množstvu billboardov  sa strane SKOK nedarilo zaujať verejnosť tak, aby sa to odrazilo aj na politických preferenciách. V máji im agentúra Focus namerala len 1,1%, (začiatkom júna dokonca len 1%).

Niet sa veľmi ani čomu čudovať. V tom čase médiami rezonovala kauza Váhostav, v ktorej sa naši odídenci, mimochodom, ako jediní, nevyhranili voči hlavným vinníkom tejto zlodejiny - Robertovi Ficovi, Jurajovi Širokému a strane Smer. Čo je pochopiteľné – nemôžu.

Vtedy nastúpila opäť spiaca MVK, ktorá potlačila SKOK na pekných májových 2,2% (predtým mali v MVK 2,1%, takže nárast). Strane SaS blahosklonne MVK namerala „až“ 3,1%, čo na tom, že v máji mala SaS vo Focuse rovných 5%. Pred SaS si „prieskumník“ Haulík svojich "skokanov" umiestniť, samozrejme, netrúfol, to by bol na smiech úplne. SDKU pod Skok však umiestnil bez problémov. Žiadna iná prieskumná agentúra takýto stav nepotvrdila, ale už sme si zvykli, že u Haulíka sa deje nemožné na počkanie a zázraky do troch dní...

Situácia sa zamotala – ohlásená len dvojkoalícia OĽaNO – NOVA
Na konci júna ohlásil Igor Matovič a Daniel Lipšic vznik dvojkoalície OĽaNO – NOVA, ktorá je otvorená aj pre iné strany. SaS v nej zatiaľ nie je. Jednak zatiaľ nebola splnená podmienka SaS, že takáto trojkoalícia musí mať uveriteľného lídra, ktorý bude kandidátom na premiéra. Zároveň sme ale disponovali prieskumom, kde by dvojkoalícia OĽaNO – NOVA dosiahli spolu 11,2% a SaS samostatne 5,3%. To by spolu vydalo až na 16,5% a to je viac hlasov pre strany, ktoré na 100% po marcových voľbách so Smerom nebudú kolaborovať  ako 14,9% v prípade trojkoalície. Situáciu sme teda zamotali. To, či ku dvojkoalícii SaS pristúpi, je aj dnes ešte stále otvorené.
 
Nová situácia – nová taktika, MVK opäť na scéne
MVK, ktorá inokedy spí aj celý rok, vyštartovala okamžite po zverejnení informácie o dvojkoalícii  NOVA – OĽaNO opäť s prieskumom. Akože júnovým. Medzi „zberom“ dát  od májového neprebehol síce ani mesiac, čo je minimum aj u ostatných agentúr, ale keď musíš, tak musíš...

Na tomto mieste už sa radšej ani nepýtajme, kto tie prieskumy MVK vlastne objednáva a financuje, boli by sme privtipní. Poďme radšej k „nameraným“ výsledkom.

OĽaNO potlačené dole na 6%, NOVA štandardných 2% a SaS 2,9%, čiže obligátna 1/3 až 1/2 preferencií SaS z iných agentúr  sa u MVK niekde, ako obyčajne, zašantročila. Čo je však zaujímavé je to, že SKOKu nameral prieskumník Haulík pokles z 2,2% na 1,6%. Žeby zmena taktiky, aby prieskum vyzeral dôveryhodnejšie, keďže v iných agentúrach sa táto strana motá okolo 1-1,5%? Alebo potvrdenie toho, že tu naozaj nejde o to, aby sa nejaký SKOK kamsi dostal, ale tu ide o to, ovplyvniť výsledok trojlístka neoligarchistických a nekorupčných strán OĽaNO, NOVA a SaS, ako som o tom písal v prvej časti tohto príbehu? Aj za pomoci zmanipulovaných prieskumov MVK? Zrejme platí kladná odpoveď na všetky tri otázky.

Každopádne, keď sčítame výsledok OĽaNO a NOVA, je to len 8%, čo sa už blíži ku kritickej hranici 7%, ktorú musí dvojkoalícia v parlamentných voľbách dosiahnuť. Nebudete sa tu vy, dámy a páni, pretŕčať s nejakými focusáckymi prieskumami s 11%, že áno. Ako sa budú ďalšie „namerané“ prieskumy tejto dvojkoalície u MVK vyvíjať si trúfam odhadnúť už dnes a tušíte to zrejme aj vy.

A SaSáckych 2,9%? Slúžili len na jedno, aby mohol na Topkách vyjsť okamžite bombastický titulok : Kráľom volebného prieskumu bol opäť Smer: Sieti sa darí, ale kam sa podela SaS?

Prieskumu sa ešte venovala s patričným nadpisom Pravda : „Voľby by vyhral  Smer. SaS by zostala pred bránami parlamentu a, samozrejme, aj TA3.

O čudnom vzťahu Juraja Miškova a Topiek, o úlohe Pravdy a TA3 som písal zasa v druhej časti tohto príbehu. 

Čo sa bude diať teraz
Možných scenárov je, samozrejme, viacero. Viac-menej je však isté, že prieskumy MVK budú vychádzať pravidelne až do marcových volieb s mesačnou periodicitou, keď bude treba, aj častejšie, napriek tomu, že inokedy MVK „spí“ aj rok. Ataky na strany OĽaNO – NOVA – SaS cez MVK a spriaznené médiá budú pokračovať. Samozrejme, ich variabilita je pomerne dosť veľká, v závislosti, či nakoniec pôjdu subjekty do volieb v dvojkoalícii alebo trojkoalícii, čo sa rozhodne na jeseň. Netreba zabúdať, že existujú nielen prieskumy preferencii politických strán, ale aj prieskumy všetkého možného, napríklad dôveryhodnosti politikov. Pre zaujímavosť Igora Matoviča v spomínanom májovom prieskume už Haulík „usadil“ na bezpečné druhé nedôveryhodné miesto – hneď za Fica

Takisto sa meria názor ľudí na to, kto by „mal byť vo vláde“. Kto by v nej „určite nemal byť“...
Otázok, ako ovplyvňovať verejnú mienku, je množstvo a kreatívci okolo MVK sa s tým určite pohrajú. A takmer s určitosťou môžeme odhadnúť, že všetky tieto „namerané“ výsledky budú v Pravde a TA3 výrazne prezentované a budú ich hodnotiť politológovia typu Haulík, Horský a podobne.

Koniec tretej časti – štvrtú časť tohto príbehu, kde popíšem ďalšie skutočnosti v súvislosti so smerákmi medzi nami a Dagom Danišom celkom nedopovedaným, napríklad aj ako sa k tejto čoraz okatejšej hre, ktorú tu rozohrali naši odídenci za pomoci smerákov a vybraných médii, stavajú ostatné média, zverejním čoskoro. 

 

Pridať komentár

Feedback