Smeráci medzi nami a čo Dag Daniš nedopovedal, 2.časť

V prvej časti tohto príbehu, ktorá je uvedená na tomto linku, som popísal špinavé metódy Smeru, ktoré spočívajú mimo iného aj v podpore pri vzniku a následnom fungovaní dvoch nových strán, ktoré nemajú šancu a ani cieľ dostať sa v marci 2016 do parlamentu, ale ich úloha je oslabiť opozíciu, pozostávajúcu z troch strán – SaS, OĽaNO a NOVA a v optimálnom prípade aspoň dvom z nich (SaS a NOVA) ubrať také percento, aby sa ocitli mimo parlamentu.  Prvou je strana TIP, druhou strana odídencov z SaS – strana SKOK. Poukázal som na indície, prepojenia, ale aj niektoré doterajšie skutky ich predstaviteľov a aj aktívnu participáciu niektorých vybraných médií druhej menovanej strane. Pridávam pokračovanie.

Prepojenie s agentúrou MVK a manipulácie v priamom prenose
Nová strana SKOK vyslovene poľuje na voličov strany SaS. Čo by bolo v poriadku, ak by sa to dialo čestne a programovo, a nie rozohrávaním hier, manipuláciami niektorých médií a dokonca aj zneužívaním jednej prieskumnej agentúry - MVK.

To, čo stvára Pavel Haulík a jeho agentúra MVK, je nehorázne a smutné zároveň. Táto agentúra, na ktorú má Juraj Miškov priamy dosah a ktorá mu je zaviazaná, manipuluje verejnú mienku. Tu sa pristavím, lebo dvaja autori mi opäť, podobne ako v prvej časti, ušetrili kopu písania. Prvým je už v prvej časti tohto príbehu spomenutý Dag Daniš, ktorý napísal komentár „Prieskum na objednávku“, a druhým je blogerka Zemanová so svojim článkom „Niektoré politické strany to majú do agentúry MVK len na SKOK“.

Hlavne jej článok stojí za to, je plný logických úvah a nespochybniteľných faktov o mnohých absolútne uletených prieskumoch agentúry MVK, ktoré dokazujú moje vyššie uvedené tvrdenie. Výsledky týchto „prieskumov“ sa vždy totiž snažili poslúžiť tomu istému. Oba články dokonale popisujú to, čo MVK v súčasnosti v prospech tejto novej strany (a v neprospech strán SaS a NOVA) vyvádza. Ja už len doplním fakty, ktoré v článkoch nie sú a ktoré dokresľujú celú manipuláciu a hry, ktoré sú za pomoci agentúry MVK rozohrávané.

Po zverejnení marcového prieskumu dostal Pavel Haulík priestor na svoje úvahy, zhodou okolností, v smeráckej Pravde v článku „Je tu priestor na prekvapenie“:

V úvodnom odseku sa píše : Sociológ Pavel Haulík tvrdí, že voliči najmä v stredopravom priestore očakávajú príchod nového subjektu, pretože staré strany nie sú schopné byť reálnou protiváhou Smeru. "Je tu živná pôda pre stranu, ktorá dokáže prísť s dobre vybranými témami, vhodnými ľuďmi a marketingom, " tvrdí Haulík. Dokonca si myslí, že ak by takýto subjekt vznikol, mohol by mať pomerne vysoké preferencie. 

Schválne – koho tým asi myslel?

A v poslednom odseku sa píše : Parlamentný prah by už neprekročili SDKÚ ani SaS. Tesne za nimi je podľa prieskumu nová strana SKOK poslanca Juraja Miškova s 2,1 percenta. Podľa Haulíka robí táto strana kampaň systematicky a dôkladne. Poukázal na jej jasný postoj, keď sa ako prvá jasne postavila proti nedávnemu referendu o rodine a prišla aj s témami odluky cirkvi od štátu alebo financovania politických strán.

To je tak priehľadná manipulácia, že to až kričí. Môj osobný predpoklad je, že mu tie vyjadrenia boli vopred rovno odniekiaľ nadiktované. Inak, „namerať“ momentálne okolo 5% oscilujúcej strane SaS polovicu - 2,6% - na to treba mať fakt odvahu, Haulíka a konkrétne zadanie.  Tu sú prieskumy troch iných agentúr z toho obdobia  - prieskum 1, prieskum 2prieskum 3. V jednom mala SaS 5,0%, v druhom 5,1% a v treťom 5,3%.

Ale poďme ďalej. V danom prieskume MVK navyše údajne merala aj dôveryhodnosť politikov a aj to, ktorí politici politiku najviac kazia. A čuduj sa svet, medzi dôveryhodných sa na 24. miesto s 1,1% dostal po prvý krát v histórii aj Miškov, ktorý dosiahol rovnaké percento ako oveľa aktívnejší a známejší poslanec Beblavý. Nikdy – v žiadnej agentúre sa neviditeľný Miškov v rebríčku dôveryhodných (ani nedôveryhodných) politikov doteraz neumiestnil, čo je pochopiteľné, lebo keď sa prejdete po ulici a desiatich ľudí sa spýtate na jeho meno, deväť z nich nebude vedieť, kto to je a desiaty si ho s niekým pomýli. Kto neverí, nech si to vyskúša.

A nielen to, na druhé miesto v nedôveryhodných sa dostal Matovič, predbehol dokonca aj Richarda Sulíka, k tomu sa tiež ešte dostanem. Mne sa odstalo tej cti, že som sa „konečne“ umiestnil v rebríčku aj ja -  na 21.mieste v rebríčku tých „nedôveryhodných“, ja ale nie som v tomto prípade až taký podstatný.

Vážny problém na obzore
V poslednej dobe sa ale vyskytol vážny problém. Spolupráca SaS, NOVA a OĽaNO značne zosilnela, jej strany robia spoločné antikorupčné tlačové besedy, predkladajú spolu návrhy zákonov, iniciujú mimoriadne schôdze k odvolaniu ministrovej Ficovej vlády.  A začali sa šíriť reči, že tieto tri strany vytvoria v marci 2016 predvolebnú koalíciu.

Niekde nastala zrejme panika. Pretože ak by sa tieto tri strany dali dokopy, 7% koaličná hranica by im nerobila žiaden problém. SaS, aj NOVA by v parlamente nakoniec boli – niekto by si nesplnil domácu úlohu. A tomu je potrebné zabrániť. Tieto úvahy potvrdzuje aj článok „Prvé predvolebné prekvapenie, formuje sa nová koalícia: Do volieb pôjdu spolu tieto strany!“, kde sa jednalo o totálnu dezinformáciu (Igor Matovič ju redaktorovi jasne v telefóne poprel, žiadna koalícia vtedy nebola (a dodnes ani nie je) dohodnutá, napriek tomu článok vyšiel a navyše bez jeho popierajúcej reakcie.

Článok však „musel“ nutne vyjsť. Prečo? No aby na druhý deň mohol vyjsť druhý článok – „Odborníci zosmiešnili veľkú predvolebnú koalíciu Matovič, Lipšic a Sulík : Melú z posledného“.

Odhliadnuc od výberu politológov – smerák Horský SaS a NOVA doslova z duše nenávidí a v reakcii navyše mieša predvolebnú koalíciu s umiestnením strán SaS a NOVA na kandidátke strany OĽaNO, Kusý zasa vôbec nepovedal, že „melú z posledného“, ale „melú z toho, čo majú“. Dôležitý je ale záver – po nakydaní na SaS a podsunutí, že SaS sú ti zlí, hnusní liberáli, dostal priestor vyjadriť sa Juraj Miškov, ktorý s článkom  nemal nič spoločné, ako predstaviteľ „novej, dobrej“ liberálnej strany. Nakydal na SaS, a navyše manipuloval ako najatý. Vyčítal Richardovi Sulíkovi, že prestúpil v EP do frakcie konzervatívcov, ale to, že Jozef Kollár, keď kandidoval do EP za NOVA, mal namierené do tej istej frakcie a podporoval ho v tom aj samotný Miškov (!), samozrejme, nepovedal. Predstaviteľ SaS priestor na reakciu v článku nedostal. Pozrime si celý odsek :

Takýto „mačkopes“ konzervatívcov a liberálov by mohol vyhovovať novej liberálnej strane SKOK. Predsedu prípravného výboru strany SKOK Juraja Miškova by táto koalícia neprekvapila. „O takomto spojení sa hovorí už dlho. SAS už dokonca pred časom vystúpila zo strany ALDE (Aliancia liberálov a demokratov Európy – pozn.) a liberálnej frakcie Európskeho parlamentu. Richard Sulík prestúpil ku konzervatívcom a stal sa tak kolegom Braňa Škripeka z OľaNO. Slovenská občianska koalícia – SKOK! je liberálna strana a takou aj zostane,“ povedal pre Topky Miškov.

Opäť – tak nechutná manipulácia, až to kričí.
 
Prieskum Focusu : koalícia OĽaNO - SaS-NOVA – 14% (a postupne aj viac...)
Koncom marca televízia Markíza odvysielala reportáž o tom, že tieto tri strany si na prelome januára/februára dali spraviť prieskum, ako by dopadli voľby, ak by v nich kandidovala takáto koalícia. Je to pravda. Dali sme si ho spraviť. Zaujímal nás výsledok takéhoto prieskumu, lebo pri protestoch na konci roka 2014 za nami chodilo obrovské množstvo ľudí a naliehali na nás, aby sme „sa spojili“, aby „sme to dali dokopy“, aby „sme postavili alternatívu Ficovi“. Výsledok nás prekvapil. 14% a druhé miesto hneď za Smerom pre takýto koaličný subjekt signalizovali, že by bolo možné vytvoriť pravicovú vládu, ktorá by mala väčšinu, aj keby sa do NR SR dostala aj SNS. Čo však pre túto chvíľu naďalej znamená stále len toľko, že naďalej spolupracujeme a vyvíjame spoločné aktivity. Naďalej platí, že takáto koalícia je len jedna z alternatív.

Prišiel ďalší - aprílový prieskum preferencií agentúry Focus, ktorá požíva v laickej aj odbornej verejnosti vysokú dôveru a ktorú aj ja pokladám za relevantnú, a ďalší problém bol na svete. SaS v ňom dosiahla samostatne 5,3%, OĽaNO 7%, obom stranám šli preferencie o jedno percento hore a spolu dosiahli v súčte aj s NOVA 14,6%, teda viac ako dva mesiace predtým. Tieto čísla boli pritom namerané v čase, keď vrcholila informácia, že strany uvažujú o koalícii ako o jednej z možných alternatív. Ich priaznivcov táto informácia teda neodradila, skôr naopak (a to keby boli známe ďalšie podrobnosti tohto aprílového prieskumu a aj ďalšieho – májového prireskumu, kde sme opätovne testovali aj koalíciu a tieto výsledky sme dodnes nezverejnili, neprajníci by sa za ušami „škrabali“ ešte viac...).

Kreatívni predstavitelia SKOKu si poradili aj s tým. Vraj prieskum Focusu bol na objednávku Rada Procházku, aby bola potvrdená líderská pozícia strany Sieť v opozícii a SaS bola „napašmajdaná“, že to dá bez problémov aj sama. Takto to šírili niektorí predstavitelia strany SKOK na sociálnych sieťach.

Koniec druhej časti – tretiu časť tohto príbehu, kde popíšem ďalšie skutočnosti v súvislosti so smerákmi medzi nami a Dagom Danišom celkom nedopovedaného, napríklad aj jednu úsmevnú príhodu z parlamentu a zároveň zverejním odhad. ako sa bude situácia vyvíjať ďalej,  zverejním čoskoro.

Komentáre

Pan Galko,

uz mi to nedalo a musela som sa na hn zaregistrovat aby som vyjadrila aj ja svoj nazor na tuto nenavistnu "hru" na slovenskej politickej scene...Ludom je uz z politikov na grc a je jedno ci sa jedna o opoziciu/ koaliciu. Same hadky, ohovaranie, osocovanie a nejake viditelne vysledky politickych stran okrem tohto hasterenia?? Ziadne!
1. A kto ma verit vam? Bohuzial vasa strana ide dolu vodou, nemate tam ziadneho "vyrazneho" clena okrem Sulika, ktory uz aj tak nie je v parlamente (tym nehovorim, ze mate vsetkych clenov zlych, ale za to mate minimum vhodnych, napr. pan Mihal je vynikajuci odbornik vo svojej teme,...)
2. Kto prosim vas veri tymto prieskumom a voli podla nich?? :-DD isto si kazda politicka strana dava zaplatit prieskumy aby boli % v ich prospech, tak nerobte z nas ludi de*ilov, ako keby to bola nejaka novinka. Ti normalni (mudri ludia) volia podla toho ako politici konaju a nie na zaklade nejakeho prieskumu, prosim Vas...!
3. Po precitani tohto blogu a z tych vasich slov: ,,Nakydal na SaS, a navyše manipuloval ako najatý." mam otazku - Kto kyda podla tohto clanku teraz?? - Vsetci ste rovnaki. Preco radsej neriesite co sa deje na Slovensku? Chcete si tu pred volbami nenapadne dvihat sympatie u volicov? Nam je jedno, ci niekto vyjde v prieskume ako doveryhodny/ nedoveryhodny, ci ma 5 % alebo 2 %. My chceme vidiet viditelnu pracu v prospech lepsieho Slovenska! Takze z tohto blogu mam taky pocit, ze sa bojite moznej konkurencie.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Pani Kravarikova,

nezdielam uplne vas nazor, ze ludom je uz politikov na grc, bez ohladu na to, ci sa jedna o opoziciu/koaliciu. Isteze su aj taki, ale urcite sa to neda zovseobecnit. Myslim, ze by ste mali hovorit skor za seba, nie "za ludi". Neviem, nakolko sledujete cinnost moju alebo cinnost nasej strany SaS. Zaroven neviem, ake "viditelne vysledky politickych stran" mate na mysli, nakolko nase moznosti v opozicii su samozrejme ine, ako moznosti vladnej strany. Ak mate zaujem byt pravidelne informovana, co denno-denne v SaS riesime, zaregistrujte sa na odber Dennika SaS, budete dostavat od nas denne cerstve informacie. Registracia je mozna tu :

http://www.strana-sas.sk/dennik-sas/3364

Verte, ze to z drvivej vacsiny nie je "hasterenie, ale je to predkladanie konkretnych rieseni.

1) pytate sa ma, kto ma verit nam. Odpoved je, kazdy, koho sa nam podari presvedcit. Nasa strana - to nie je len Richard Sulik (aj ked je samozrejme daleko najvyraznejsi, ale tak je to aj u lidrov v inych stranach). Na tomto linku je nas odborny tim :

http://www.strana-sas.sk/vybor-pre-program/312

Su to vsetko sikovni ludia, ktori rozumeju temam, ktorym sa venuju a ja som prevsedceny, ze ich chvile este pridu. Na nasej stranke najdete aj nase stanoviska, blogy a komentare tychto nasich timlidrov jednotlivych tem. Samozrejme, nie su tak znami ako napr. Jozef Mihal, ale na to su objektivne dovody.

2) My v SaS ziadne prieskumy neovplyvnujeme, takze ziadnych de*ilov z ludi nerobime. Pytate sa, kto voli podla prieskumov. Suhlasim s vami, ze mudre a prirodzene by malo byt volit podla toho, ako politici konaju, ale nie je to vzdy tak. Cudovali by ste sa, ako vela volicov sa da ovplyvnit prieskumami, hlavne, ked ich strana balansuje na alebo tesne pod 5%. Mnohi sa nakoniec priklonia k silnejsiemu inemu subjektu, aby ich hlas neprepadol.

3 Aj v tomto blogu aj v predchadzajucom - v prvej cast som napisal fakty a podlozil ich argumentmi, prislusne tvrdenia dokonca aj linkami na dalsie podporne clanky, ktore potvrdzuju moje tvrdenia. Je len na vasa na dalsich citateloch, ci tie fakty a argumenty uznaju a ci ich presvedcia. Nie, nie sme vsetci rovnaki. To byva casto tvrdenie priaznivcov Smeru, ktori sa snazia znechutit volicov pravice s tvrdenim "vsetci su rovnaki, vsetci rovnako kradnu" a podobne, s cielom, aby tito ludia nesli volit a aby to pomohlo smerakom. Ja teda urcite nie som rovnaky ako Fico, Kalinak, Pociatek, Glvac, ale ani ako Drurinda, Freso, Fedor a podobne. A nie som urcite ani rovnaky ako Miskov a ludia okolo neho. To vam garantujem. Tvrdenie, ze si chcem len pred volbami dvihat sympatie, odmietam. Blogujem a publikujem odkedy som v politike a pravidelne. Takisto napriamo komunikujem s volicmi - mailami, cez socialnu siet. Stretavam sa s nimi osobne, a to vsetko pocas celych styroch rokov, nielen pred volbami. Kto sleduje politiku, resp. stranu SaS blizsie, alebo je nasim sympatizantom, ci volicom, tak to vie. Svoju pracu si robim najlepsie ako viem, bojujem proti korupcii, kde sa da - to je moja hlavna politicka agenda. Snazim sa pomahat ludom, ked sa na mna obratia a mam taku moznost, predladam riesenia v NR SR. Ale uvitam, ak mi napisete, co by ste si este konkretne predstavovali ako "viditelnu pracu v prospech Slovenska", ci uz mna osobne alebo SaS ako opozicnej strany. Tento a predchadzajuci blog nie su o strachu z konkurencie. Su jednoducho o tom, ze som zvyknuty pisat, komentovat a hovorit otvorene to, co si myslim. A tuto vlastnost si urcite zachovam.

Pán Galko začnite už konečne aj niečo robit. stále iba kritizujete a nadávate na všetko avšetkých. Alebo mate patent na rozum, že každému dávate rady asami nič nerobíte?Keby ste sa prestali delit na všetko možné nemožné a sadli si konečne za jeden stol a vymysleli ničo nalepší život na Slovensku mali by ste viac priaznivcov a nie iba všetkých a všetko kritizovat. Vaša strana upadá a vy si zachranujete pozicie zmožného pádu.

Feedback