Fico korumpuje rovnako ako Dzurinda

Peniaze z rezervy vlády by sa mali používať na výnimočné situácie. Na odstraňovanie a zmierňovanie následkov pri živelných pohromách ako sú požiare, povodne a podobne. Presne tak to bolo počas našej vlády Ivety Radičovej. Žiaľ, predtým ani potom to tak nebolo ani náhodou. A nie je tomu inak ani v súčasnosti.

Kto je náš, dostane
Stalo sa (ne)dobrým zvykom, že kto je pri moci, dopraje z rezervy vlády „svojim“ obciam. To sú tie, kde vládne stranícky, alebo aspoň koaličný starosta. Avšak namiesto účelu, na ktorý má byť rezerva vyčlenená, používa sa na podporu športu či drobné opravy. Robilo sa to tak už počas Dzurindovej vlády v rokoch 2002 až 2006. Profitovali starostovia z SDKÚ a z vtedajšej vládnej pravicovej koalície. Po voľbách sa situácia otočila v prospech smerákov a Robert Fico vo svojej prvej vláde v rokoch 2006 – 2010 akceleroval túto podporu na výstavu multifunkčných ihrísk a malých zimných štadiónov s prispením Nadácie SPP. Obdobie vlády Ivety Radičovej, kedy stranícke tričko nehralo žiadnu rolu a peniaze sa používali výlučne na to, na čo sa používať mali, bolo, žiaľ, len krátkym vybočením z tristných pravidiel. Novou vládou Roberta Fica v marci 2012 sa všetko vrátilo do starých koľají. A nezdravý jav pokračuje.

600 : 100 : 2 : 1
Ako uviedol Denník N, pomerne vysoký počet žiadostí o dotáciu z programov na podporu športu – až šesťsto – dorazil v roku 2015 na Úrad vlády. Túto oblasť má na starosti splnomocnenec pre šport a smerácky poslanec Dušan Galis.  Vybudovaných bude sto ihrísk. V troch pätinách obcí je starostom smerák alebo kandidát koalície, v ktorej bola aj strana Smer, cca tridsiati starostovia kandidovali ako nezávislí, dvaja starostovia sú z mimoparlamentnej strany (SMK) a JEDEN je z opozície (koalícia KDH – SDKU). Vyjadrenie  z tlačového úradu vlády, ktorý odmietol akékoľvek spájanie straníckej príslušnosti žiadateľov s úspešnosťou ich projektov a podobné úvahy označil len za vykonštruované, by pôsobilo až groteskne, ak by sa nejednalo o smutnú realitu.
 
Riešenie
Je jednoduché. Taxatívne a presne špecifikovať, na čo môže byť rezerva vlády použitá a na čo nie a účelovo to viazať. Osobne som toho názoru, že dotácie na podporu športu sem nepatria vôbec. A ak by predsa len áno (napríklad ak by sa peniaze ušetrili), jedine nárokovateľným spôsobom. To znamená, ak obec splní jasné vopred definované podmienky pre pridelenie dotácie, bude mať na ňu automatický nárok. Bez ohľadu na stranícke tričko starostu. Pekne po poradí, ako žiadosti z obcí prídu – až do vyčerpania peňazí. Alebo rozdelením balíku všetkým žiadateľom, ktorí splnia podmienky rovnakým dielom.

Aj dotáciám pre obce, ale nielen im sa venujeme v našom novom ekonomickom reformnom programe Agenda 2020. Niektoré protikorupčné opatrenia z neho som popísal v mojich dvoch predchjadzajúcich blogoch, jeden je na tomto linku a druhý na tomto linku. O ďalších napíšem niekedy nabuduce.

Tento článok sa vám páči.

Pridať komentár

Feedback